A Kaliforniai Állami Egyetem milliókat fizetett váltságdíjként, bitcoinban

A San franciscoi egyetem nagyjából 1,14 millió dollárt fizetett ki bitcoinban egy eddig ismeretlen hekkercsoportnak, akik megszerezték az intézmény adatbázisa feletti kontrollt.
A hatóságok elkezdték követni a tranzakció útját, és a releváns kiberbiztonsági szervezetek is színre léptek.

Az egyetem szerverparkjának néhány kiválasztott gépét blokkolták a hekkerek. Ezeken érzékeny adatnak minősülő, orvosi kutatási adatok is találhatók több más, részletesebben meg nem nevezett információk mellett.
A hekkelést titkosított malware vírus segítségével hajtották végre, így a támadók kiléte egyelőre nem ismert.
Az incidense először június elsején, házon belül derült fény, mikor az egyetem IT részlege észrevette a biztonsági törést a Gyógyszerészeti intézetük szerverein. Ezeket később le is választották az egyetem fő hálózatáról.
Ezekhez a szerverekhez el is vesztették a hozzáférést, az adatokat pedig a támadók azonnal kódolták, innen lehetett biztosra tudni, hogy ténylegesen rosszindulatú hekkelés történt.
A közleményében az egyetem elmondta, az adatok a közjót szolgáló akadémiai kutatásokhoz tartoznak, azokhoz elengedhetetlenül fontosak.
Éppen ezért a vezetőség azt a döntést hozta, hogy kifizeti a támadóknak a kért váltságdíjat.

Pénz ment, kód jött

Miután kifizették a kért mennyiségű bitcoint, a támadók megadták a titkosított adatok visszafejtéséhez szükséges kódokat.
Az egyetem a sajtóközleményében azt is megosztotta, a koronavírussal és az egyetem egyéb általános kutatásaival kapcsolatos adatai nem érintettek az ügyben.
A hasonló jövőbeli eseményeket elkerülendő pedig felbéreltek egy csoport kiberbiztonsági szakértőt, akik segítenek elkerülni az ilyen eseteket, és ezzel kapcsolatos oktatást is nyújtanak az egyetem munkatársainak.
A lezárt szerverek a következő hetek során újra aktiválva lesznek. Az egyetem végezetül úgy fogalmazott, hogy ez rávilágított az egyre növekvő számú malware segítségével végrehajtott kibertámadáshoz, a bitcoint viszont nem hibáztatták az ügyben:

„Ez az esemény reflektál a tényre, hogy egyre több malware-támadás történik, ahogy a bűnözők pénzt akarnak szerezni. Elég a csak a legutóbbi felsőoktatási intézményeket ért támadásokra gondolni.”

A nyomozás mindenesetre megkezdődött.

Olvastad már? Új zsarolóprogram vette célkeresztbe az Apple számítógépeket

Forrás: cryptoslate.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂

Legfrissebb bejegyzéseink

Az USA politikusai 2030-ig parkolópályára tehetik a CBDC-t

Amikor pár éve mindenki arról beszélt, hogy az amerikai jegybank, a Federal Reserve hamarosan saját, központi digitális pénzt bocsát ki, a kriptósok és az adatvédők...

A Cardano megint bizonyítani akar, elindult a Leios teszthálózat

A kriptóban kevés projekt kap annyi kritikát a sebessége (pontosabban a lassúsága) miatt, mint a Cardano. A közösség és a piac évek óta azt várja,...

Fájdalmas rekordot hozott az idei második negyedév, sosem volt még ennyi hackertámadás a kriptóban

Amikor a kriptó biztonságáról beszélünk, általában mindenkinek a nagy, többmilliárdos botrányok jutnak eszébe, mint a régi Mt. Gox, vagy az FTX összeomlása. Akkor hetekig csak...

Az Exodus saját részvény-szolgáltatást indít

Ha megkérdeztél egy kriptóst tíz évvel ezelőtt, mire való egy tárca, a válasz egyszerű volt. A seed tárolására, meg arra, hogy ne a tőzsdén porosodjon...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

Mező kötelező.