A DeFi-ből ömlik kifelé a pénz, és sajnos ez már hónapok óta így van

Van egy olyan nézet a kriptóban, hogy ha az árfolyamok esnek, az csak egy átmeneti visszahúzódás (és jön a buy the dip meme, naponta nagyjából 69-szer), amit meg kell venni, de ha a TVL, azaza a teljes lekötött tőke kezd el tartósan szivárogni, ott baj van.

A DeFi szektora idén pontosan ezt a második, sokkal veszélyesebb tünetegyüttest produkálja.

Maradj naprakész a kriptovaluta világában – kövess minket az X-en a legfrissebb hírek, betekintések és trendekért!🚀

A számok nem egy hirtelen, látványos pánikról árulkodnak, hanem arról, hogy a piac egyszerűen elfáradt, a tőke pedig hónapról hónapra csendben pakol és távozik a rendszerből.

Hat hónapja tartó lejtmenet

Ha megnézzük a CryptoRank legfrissebb összesítéseit, a kép fájdalmasan egyértelmű. A DeFi szektor 2026 januárjában még magabiztosan, durván 115 milliárd dolláros TVL-lel vágott neki az évnek, de a június végi állapot szerint ez az érték nagyjából 70 milliárd dollárra esett vissza.

Ami igazán ijesztő, hogy ez az elképesztő, közel 45 milliárd dolláros tőkekivonás nem egyetlen hónap alatt, valami konkrét esemény miatt történt.

A TVL 2026-ban eddig minden egyes hónapban csökkent. Kivétel nélkül. Ez azt jelenti, hogy a rendszer folyamatosan, lassan ereszt le, mint egy kilyukadt matrac. Az emberek egész egyszerűen nem érzik már elég vonzónak a kockázat/hozam arányt ahhoz, hogy a pénzüket az okosszerződésekben hagyják.

A tőkeáttétel még mindig itt van, és ez veszélyes

De a sztori legérzékenyebb része nem maga a pénzkivonás, hanem az, ami utána a rendszerben maradt. A Binance Research június közepi adatai szerint az on-chain tőkeáttétel felkúszott 38 százalék környékére.

Ezt a magas szintet utoljára a 2021-es, mindent elsöprő bika piacon láttuk. És ma csak a mindent elsöprő piacról tudunk beszélni, ami határozottan nem bikapiac.

A laikusok számára ez úgy hangozhat, mintha mindenki bátran hitelt venne fel, mert hisz az emelkedésben, a valóság viszont ennek a szöges ellentéte.

A Binance elemzői egyértelművé tették, hogy a tőkeáttételi arány nem azért nőtt, mert új hiteleket vettek fel a felhasználók, hanem azért ugrott meg, mert a fedezetként szolgáló TVL-ből szó szerint kifolyt a pénz (csak áprilisban 13 milliárd dollár tűnt el a hálózatokról), miközben a hitelállomány bent maradt.

Magyarul a jég sokkal vékonyabb lett az adósságok alatt, ami azt jelenti, hogy a piac extrém módon sérülékennyé vált egy esetleges hirtelen áresés esetén.


A hackek is aláásták a bizalmat

Ami viszont igazán padlóra küldte a hangulatot, az a biztonsági válság. Miért hagynád bent a pénzedet évi 5 százalékos kamatért egy hozamfizető appban, ha közben azt látod, hogy a szomszéd protokollból épp 290 milliót visznek el a hackerek? Én nem hagynám bent (eleve nincs is, de ha lenne, akkor sem hagynám).

A CryptoRank adatai szerint 2026-ban június végéig összesen 121 biztonsági incidens érte a szektort, ami megközelítőleg 942 millió dollárnyi elégetett vagy ellopott értéket jelent a felhasználóknak.

Ebből a 121-ből csak a második negyedévben 85 támadást regisztráltak, ami új rekord, csak éppen a rosszabbik fajtából.

A DeFi nem halott, és nem is fog eltűnni. De ez a mostani, féléves lejtmenet egy durva ébresztő, és ilyenkor nem segít a dupla presszó sem. Az „ingyen pénz” és a mesterséges hozamok narratívája már nem elég.

Ha a szektor nem tudja stabilizálni a fedezeteket és megállítani a lassú kivérzést, akkor a megmaradt, túlzott tőkeáttétellel futó 70 milliárd dollár nagyon is törékeny alapokon fog nyugodni.

Olvastad már? Európa egy lépéssel közelebb került a digitális euróhoz

Pásztor Miklós
Szerző:
Kriptopiaci kutató, a Kriptoworld.hu külsős szerzője

Tűz. Kerék. Gőzgép. Bitcoin.

📅 Megjelenés: 2026. június 26. • 🕓 Utolsó frissítés: 2026. június 26.
✉️ Kapcsolat: [email protected]


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Indonézia új törvénye engedélyhez kötné a kriptós influenszerek tevékenységét

A kriptóban mindig is megvolt az az íratlan szabály, hogy ha egy influenszer elég hangosan és elég drága autóból kiabálta, hogy melyik coint kell megvenni,...

Új szintre lép a tokenizált hitelezés a Kraken és a Maple együttműködésével

A Kraken kriptotőzsde és a Maple eszközkezelő onchain raktárfinanszírozási konstrukciót indított kriptóval fedezett hitelekhez. Ezzel a hagyományos hitelpiacokon széles körben használt hitelezési struktúrát ültetik át...

Binance MiCA-engedély nélkül sem hagyná el Európát

A Binance Európai Unióban tapasztalt szabályozási gondjai ellenére a világ legnagyobb tőzsdéje kitart amellett, hogy „nem hagyja el” a kontinenst. Június 24-i közleményében Richard Teng, a...

Nyomás alatt az XRP árfolyama, miközben a tőzsdei kínálat tovább fogy

Az XRP alig 1 dollár felett forog, így a token az év eddigi leggyengébb árfolyamszintjén áll. A blokkláncon mért adatok azonban más képet mutatnak. A tőzsdéken...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

Mező kötelező.