Nick Szabo: „A Librának annyi köze van a kriptopénzekhez, mint a játékbabáknak az igazi csecsemőkhöz”

Az elmúlt hónapok során sokat hallhattunk a Facebook Libra Coinjáról, ahogy egyre több techóriás befektetett a hálózatba. A kriptoközösség számos tagja azonban szkeptikus az új stabilkoinnal kapcsolatban.
Szerintük a Libra nem rendelkezik azokkal a tulajdonságokkal, amelyek a bitcoint a ma elérhető formájába öntötték.

A centralizáció problémái

Ahogy sokan elmondták már a Libra bejelentése óta, az új koin sok pontban eltér a bitcointól. A hálózatot adott számú cégóriás irányítja. Mindez szembemegy a bitcoin decentralizált természetével, amely a proof of work konszenzus által valósulhat meg.
A Libra hálózatán zajló tranzakciókat ezek a cégek fogják megerősíteni, azzal a tőkével amely pozíciójuk megszerzéséhez volt szükséges.
Nick Szabo, a bitcoin egyik legelső fejlesztője, az okosszerződések ötletének feltalálója nemrég a Twitteren beszélt a Libra állapotáról, mint kriptopénz.


A Facebook kriptopénzként hivatkozik a Librára a fehér könyvében. Körülírtak egy blokkláncszerű struktúrát, amelyet hitelesítő csomópontok biztosítanak.
Olyan cégek fizették ki a 10 millió dollárnyi hitelesítői díjat, mint a Visa, az Uber és a PayPal. Ez a rendszer azonban annyira centralizált, hogy a törvényhozók bármikor egyszerűen leállíthatnák az egészet.

Mitől lesz valami kriptovaluta?

A kriptopénz fogalma sokat változott az elmúlt 10 év során. Amikor csak a bitcoin létezett, nagyon passzolt rá. Egy olyan valuta volt, amelyet kriptográfiai folyamatok fedeztek és biztosítottak.
Ahogy egyre több és több koin jelent meg, a fogalom nem változott meg, mivel ezek nagy része hasonlít a bitcoinhoz.
A tokenpiac felemelkedésével egyre homályosabbá vált a definíció. Cégek különböző indokokkal indítottak saját tokeneket.
Ezeket továbbra is kriptovalutának neveztük, attól függetlenül, hogy egyáltalán valutáknak minősülnek-e.
A tokenek központi kiadással rendelkeznek, akár végtelen maximális készlettel. Emiatt nagyban eltérnek az első generációs kriptopénzektől.

Olvastad már? Mennyit érhet a jövőben a bitcoin? – Jóslatok 3. rész

Ahogy a közösség az új évtizedbe lép, a kriptopénzek fogalma egyre vitatottabbá válik. Hol van az a pont, ahol már nem is kriptovalutákról van szó, hanem egy olyan centralizált rendszerről, mint a PayPal?
Forrás: bitcoinist.com

Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon .
Legyen szép napotok! 🙂

Legfrissebb bejegyzéseink

Sokkal egyszerűbb lehet kvantum-állóvá tenni az Ethereumot, mint hittük?

A kvantumtámadás olyan a kriptós világban, mint valami sci-fi horror. Valamikor a távoli jövőben (ami egyre közelebb van) jön egy szuperszámítógép, és egyetlen gombnyomással feltöri...

A DeFi újra eljátssza a 2021-es őrületet, de most sokkal veszélyesebbé vált a mutatvány

Aki átélte a 2021-es kriptós bikapiacot, az pontosan tudja, mi volt az őrület csúcsa, a decentralizált hitelezés. Amikor mindenki fedezetként berakta a kriptóját egy okosszerződésbe,...

A Standard Chartered 100 dolláros UNI árfolyamot vár

Ha van valami, amit a bankárok általában utálnak, az a DeFi. Nekik ez a versenytárs, a rendszer, amit azért találtak ki, hogy kivágják őket a...

A Fülöp-szigetek betiltotta a privacy coinok használatát

Volt idő, amikor a kriptó legnagyobb vonzereje az volt, hogy senki sem tudta, kinek és hova küldöd a pénzed. A korai blokkláncos időkben a teljes...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

Mező kötelező.