Bitcoin vs. Libra: A célok és technológiai különbségek

-

Peter Van Valkenburgh, a Washington D.C.-ben található Coin Center kutatási igazgatója múlt hétfőn elmagyarázta a bitcoin és a Facebook Libra közötti legnagyobb különbségeket.
A Coin Center küldetése, hogy „jobb megértést építsen ezekről a technológiákról és egy olyan szabályozási rendszer létrejöttét segítse, amely megőrzi az innováció szabadságát az engedélyek nélküli blokklánc technológiák terén.”
Egy vezető nonprofit kutatási és képviseleti központ a kriptopénzek és a decentralizált számítási technológiák közérdeki problémáinak orvoslására.

Ezt azáltal éri el, hogy „olyan kutatásokat végeznek és publikálnak, amelyek megbízható kutatóktól és szakértőktől származnak. Ezzel oktatják a törvényhozókat és a médiát a blokklánc technológiájáról.
Van Valkenburgh azért írta meg részletes blogbejegyzését, hogy egy helyen válaszolja meg a Coin Centerbe érkező kérdéseket. Ezeket főleg amerikai törvényhozóktól és a főáramú médiától kapják arra vonatkozóan, hogy miben különbözik a Libra, a bitcoin és az egyéb „hagyományos” kriptopénzek.

A célok közötti különbségek

Van Valkenburgh szerint, hogy megértsük a Libra és a Bitcoin mögötti motivációkat fontos lenne elolvasni mindkét projekt fehér könyvének első mondatát:

  • Bitcoin: „Egy elektronikus, tisztán peer-to-peer–alapú készpénz, amely lehetővé tenné az online kifizetések küldését az érintett felek között anélkül, hogy arra egy pénzügyi intézményt kellene igénybe venni.”
  • Libra: „A Libra blokklánc célja, hogy stabil alapként szolgáljon a pénzügyi szolgáltatások számára, beleértve egy új globális valutát, amely több milliárd ember napi pénzügyi igényét tudná fedezni.”

Szerinte a Bitcoin fehér könyvének esetében a „fő üzenet” az, hogy egy „megbízott harmadik felek nélküli pénz” legyen. A bitcoin célja hogy „egy olyan fizetési rendszert alkosson, melyben fontosabb, hogy nincsenek harmadik megbízott felek, mint hogy könnyű legyen alkalmazni, skálázható, vagy stabil legyen.” Szerinte a bitcoint úgy tervezték, hogy megbízható, kormány vagy cégek hiánya esetén is használható legyen.
Ezzel szemben a Libra fehér könyvének első mondata „a skálázhatóságról és a hozzáférhetőségről szól”. Célja, hogy „fontosabb a skálázhatóság és a hozzáférhetőség, mint a megbízható közvetítők elkerülése.”
Továbbá mindkét projekt igyekszik megoldani azt, ami szerinte a jelenlegi globális gazdasági rendszer legnagyobb problémája.
A bitcoin esetén ez a probléma „a közvetítők erejének konszolidálása, és az ezzel járó veszélyek.”
A Libra esetén a fő probléma „a rendszer közvetítőinek hatástalansága, valamint hogy nem érdekeltek abban, hogy olyan emberek számára is szolgáltatásokat nyújtsanak, akik jelentéktelenek számukra.”

A Technológiai különbségek

Mind a bitcoin, mind pedig a Libra az elosztott főkönyv technológiáját alkalmazza, hogy feljegyezze a felhasználók közötti fizetéseket.
Van Valkenburgh szerint a bitcoin egy valódi kriptopénz, mivel „egy olyan pénz, mely a gazdasági ritkaságon alapszik, a tranzakciók pedig egy cenzúramentes főkönyvbe kerülnek. Ezt bárki olvashatja és bárki aláírhatja.” Ez azt jelenti, hogy publikus és engedélyezések nélküli.
Szerinte a Libra nem egy kriptopénz, de digitális valutának lehet nevezni, mert „egy olyan pénznem, amely bizalomalapú. Ez azt jelenti, hogy meg kell bíznunk abban, hogy a pénz kiadója egy olyan főkönyvön jegyzi fel a tranzakciókat, melyhez bárki hozzáférhet és olvashat, de csak bizonyos cégek módosíthatják.”
Ez azt jelenti, hogy a Libra főkönyve publikus, de engedélyek szükségesek hozzá.

A bitcoin úgy működik, mint egy támasz: bárki, akinek van bitcoinja, van valamennyi vagyona.
A Libra úgy működik, mint egy bejegyzett eszköz: egy libratulajdonosnak csak akkor van vagyona, ha a Libra hivatalos bejegyzője, a Libra Association azt mondja, hogy van értéke és továbbra is megtartja a Libárt adó tartalékokat.
A bitcon így cenzúramentes és úgy működik, mint az aranypénzek vagy egyéb értékes árucikkek.
A Libra-tranzakciókat cenzúrázni lehet ezért az eszköz úgy működik, mint egy bankjegy vagy egy részvényei igazolvány.

 

Olvastad már? Bitcoinvásárlás a MrCoinnal!

Forrás: cryptoglobe.com

Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon .
Legyen szép estétek! 🙂

Legfrissebb bejegyzéseink

Új funkcióval oldaná meg a Solana a hálózati túlterhelést

Az Anza, a Solana mögött álló fejlesztőcsoport a teszthálózaton egy új frissítés, az Agave v1.18.12 bevezetését javasolta. Ez az új verzió egy központi tranzakciós ütemezővel...

Jöhet a bitcoin ETF Ausztráliába is

Ausztrália spot Bitcoin ETF-jei az első három évben akár 3-4 milliárd dolláros tőkebeáramlást generálhatnak, legalábbis Jeff Yew, a Monochrome vezérigazgatója szerint, ha Ausztrália legnagyobb tőzsdéje...

Az ETFSwap (ETFS) a Solana (SOL), a Shiba Inu (SHIB) és a Dogwifhat (WIF) tovább erősödnek

Vendégbejegyzés Megkezdődik a verseny, hiszen négy neves kriptopénz, nevezetesen az ETFSwap (ETFS), a Solana (SOL), a Shiba Inu (SHIB) és a Dogwifhat (WIF) harcol az iparág...

4 érme, amit ne hagyj ki 2024 májusában

Vendégbejegyzés A kriptovaluták sebesen fejlődő világában az altcoinok a digitális valuta-ökoszisztéma kiemelkedő szereplőinek számítanak. A kripto portfóliójukat diverzifikálni kívánó befektetők igen gyakran fordulnak az altcoinokhoz, hiszen...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!