Az Iráni Központi Bank betiltja a külföldön bányászott bitcoin kereskedelmét

A számos pénzügyi szankcióval sújtott kormány végső célja az lehet, hogy megakadályozza a tőke kiáramlását az országból.
Az Iran International hírügynökség jelentése szerint az Iráni Központi Bank (CBI) megtiltotta a bitcoin és egyéb, határokon kívül bányászott kriptovaluták kereskedelmét.

Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről – kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!


Első pillantásra a lépés formalitásnak tűnhet, mivel Irán már ezelőtt betiltotta a kriptovaluták nyílt kereskedelmét, azonban ez jelezheti az iráni szabályozók azon szándékát, hogy ellensúlyozzák a tőke kiáramlását az országból.
Az olaj- és földgázlelőhelyek viszonylag olcsóvá és jövedelmezővé teszik a bitcoin bányászatát az energiában gazdag Iránban.
2019-ben legalizálták a kriptovaluta-bányászatot (a kereskedelmet nem), és azóta arra törekszik az ország, hogy előnyére alakítsa az ipart.
Tavaly októberben – amikor Irán a Trump-kormányzás alatt kezdeményezett bénító pénzügyi szankciókat igyekezett elhárítani – a Központi Bank felkérte az országban regisztrált bitcoinbányászokat, hogy adják el a kibányászott készleteiket a CBI-nak.
Ez a lépés egy alternatív fizetési módot biztosított az országnak a devizakorlátozásokat megkerülve.
A héten bevezetett tiltás nyilvánvaló logisztikai akadályokkal jár. Az egyik ilyen kérdés, hogy pontosan hogyan biztosítják, hogy az „idegen” BTC ne kerüljön be az országba.
Fatemah Fannizadeh ügyvéd úgy gondolja, hogy a döntés nem az egyéni tulajdonosok közötti tranzakciókra összpontosít.

„Nem hiszem, hogy ezt egyéni szinten érvényesítik” tweetelte. „A tőzsdei platformok alapvetően nem működhetnek, viszont egy általános tilalommal ellentétben ez a lépés lehetővé teszi a bankok és forexirodák számára, hogy az iráni kriptót használják a nemzetközi átutalásokhoz.”

Ez az utolsó rész kulcsfontosságú, mivel Irán azon kevés országok egyike, amelyek el vannak zárva a SWIFT-től – a pénzutalás nemzetközi hálózatától.

A többi ilyen ország: Kuba, Észak-Korea, Szíria, Szudán és a Krím .

„Ez csak azt jelenti, hogy Irán agresszívebben szeretné exportálni a belföldön bányászott coinokat, ösztönözni a bányászatot és ellensúlyozni a tőke kiáramlását, amely nemzeti valutája – a riál – inflációjával járna” – írta Fannizadeh.

A riál 2017 januárja és 2021 januárja között értékének 80%-át veszítette el a dollárral szemben. Ugyanebben az időszakban a bitcoin értéke 3800%-kal növekedett.

Olvastad már? A Bitcoin hashrátája kezd Kína-függetlenné válni

Forrás: decrypt.co

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!


Legfrissebb bejegyzéseink

Fontos támaszhoz ért a HYPE árfolyama a 22 százalékos esés után

A Hyperliquid HYPE tokenje 22%-kal esett vissza a 75 dolláros történelmi csúcsáról, így a 2026-os emelkedő trendje fontos támaszteszt elé került. A piaci aktivitás a derivatív...

Dél-Korea nagy váltása: többen használják a kriptót az utalásokra, mint a bankokat

A blokklánc technológia elkezdte megenni a hagyományos bankok egyik legrégebbi és legjövedelmezőbb üzletágát, a nemzetközi pénzküldést. Ha látni akarod, hogy néz ki a jövő, érdemes...

Európa egy lépéssel közelebb került a digitális euróhoz

Amikor először hallottunk az európai jegybanki digitális pénzről, a digitális euróról, sokan úgy gondolták, hogy ez csak egy újabb brüsszeli powerpoint-prezentáció marad, ami a végtelen...

Egy japán nyugdíjalap bitcoinba fektetné a pénzét

Ha van olyan pénz a világon, ami híresen óvatos, bürokratikus és irtózik a kockázattól, az a nyugdíjalapok vagyona. És ha ezt négyzetre emeled, akkor megkapod...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

Mező kötelező.