A Santander egy 20 millió dolláros kötvény kibocsátására ether tokeneket használt

A Santander spanyol bankóriás szerint az övék az olyan első intézmény, amely nyilvános blokkláncot használ a kötvénykibocsátás minden részének kezelésére.
Ahhoz, hogy megértsd, ez miért fontos, képzeld el, hogy WhatsAppon felteszel valakinek egy kérdést, a választ pedig postázzák neked.

Nagyjából ilyen, ha egy blokkláncon történik az értékpapírok kibocsátása, a készpénz kiegyenlítése azonban egy örökölt rendszer segítségével megy végbe. A Santander azonban ebben az esetben a tranzakció mindkét részét digitálisan intézte.
A Világbank korábban egy hasonló blokkláncalapú kötvényt bocsátott ki, de az Ethereum egy egyéni változatát használta. Societe Generale francia hitelező az év elején a nyilvános Ethereum hálózaton bocsátott ki kötvényt, de főkönyvön vezetett pénznemről szó sem volt.
A Santander úgy véli, lenyűgözően teljesített, mivel folyamatuknak minden része digitalizált, automatizált és blokkláncon alapuló. Beleértve azt is, hogy a Santander Security Services őrzi a tokenizált értékpapírok és készpénz kriptográfiai kulcsait.
A Santander azonban a SocGenhez hasonlóan a blokkláncalapú kötvényt saját magának bocsátotta ki, amely azt jelenti, hogy a folyamatban nem vettek részt külső befektetők.

„Ez jelentős fejlődésre utal” – mondta a CoinDesknek John Whelan, a Santander vállalati és befektetési bankján belüli digitális befektetési bank vezetője. „Még nem léteznek másodlagos piacok, de jó úton haladunk.”

 „Plain vanilla”

Antonio Torío, a Santander finanszírozási részlegének vezetője ezt a projektet a „valós pénz bemutatójaként” jellemezte. Hozzátette, hogy ez a tranzakció egy „plain vanilla” (hagyományos) kötvény egyéves lejárattal, négy negyedéves kamatszelvénnyel, és általános 1,98 százalékos kamatlábbal.

„A Santander számára ez valójában sokkal inkább a technológiai innovációról szól, mint pusztán pénzügyről. Ezt fontos első lépésnek tekintjük, amelyet majd komplexebb ügyletek követnek” – mondta Torio.

Whelan szerint a tokenizált készpénzt „egy nyilvános Ethereum-blokkláncon belüli okosszerződésben tartották letétben, amíg a kibocsátó alá nem írta a tranzakciót, és nem utasította a blokkláncot, hogy végrehajtsa a ’szállítás fizetés ellenében (delivery versus payment)’ folyamatát”.
Mindez után a készpénzt és a kötvényeket „egyidejűleg és végérvényesen” kicserélték. A folyamat pénteken kezdődött és kedden zárult le.
Megkérdezték, hogy a Santander letétkezelési szolgáltatásai ugyanígy képesek-e olyan teljes értékű digitális vagyoneszközöket tárolni, mint például a bitcoin vagy az ether. Whelan azt válaszolta, hogy ez technikailag lehetséges, viszont nem a bank terve. A következőt adta még hozzá:

„A bankunknál nem vagyunk különösebben érdekeltek a kriptovalutákban. A mögöttes technológia valóban ugyanaz, de minket és ügyfeleinket inkább a hagyományos dollár, euró és font érdekli. Ez a mi területünk.”

Nivaura szerepe

A Santander a londoni székhelyű Nivaura technológiai szolgáltatóra számított, hogy segítsen a kibocsátás digitalizációjában.
Avtar Sehra, a Nivaura vezérigazgatója rámutatott, hogy egy blokklánckötvény létrehozása nem nehéz – lényegében csak annyi a feladat, hogy egy okosszerződés segítségével közjegyző által hitelesített formában hozzuk létre az információt.

„Ez valójában nem is a kötvény digitalizálása” – mondta. „Tulajdonképpen csak a regisztráció és az elszámolás folyamatát digitalizáljuk – sőt, az elszámolás részét illetően csak a probléma egy részével foglalkozunk, hisz még nincs készpénz a blokkláncon.”

A Nivaura lehetővé teszi, hogy a kibocsátás körül zajló összes dokumentáció és alkudozás oly módon digitalizálódjon, hogy az adatok titkosítottak legyenek, így az egyes felek csak bizonyos részeket láthatnak a dokumentumban, ellentétben a pdf-ek emailen történő elküldésével és egyebekkel.

Ez a kulcsfontosságú abban, amit Santander csinál” – mondta Sehra. „Azt mondják, ’digitalizáljuk az egész folyamatot’. Nem régimódian kezeljük a kötvényszerkezetet – nem kézzel, bizonytalan módon visszük be az adatokat a blokkláncba tokenizálás céljából, nem tesszük ezt a készpénzzel sem. Az abszurd lenne.”

„A Santander kivitelezése az első valóban teljesen digitálisan végrehajtott folyamat, amely a releváns adatokat biztonságosan használja az eszközök és a készpénz tokenizálására, lehetővé téve a blokkláncon belüli elszámolást és a kuponfizetéseket” – tette hozzá Sehra.

Szavazzuk meg bizalmunkat?

Az egyik következtetés, amelyet a Santander erőfeszítéseiből és mások hasonló tevékenységeiből levonhatunk, az az, hogy a bankvilág lassan, de biztosan bízni fog az Ethereumban.
Ez talán nem is olyan meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy majdnem öt év telt el a második legnagyobb blokklánc létrehozása után.
Whelan rámutatott, hogy a bitcoin és az ether egyedülálló tulajdonsága, hogy bevezetésük óta 100 százalékos „uptime-mal” rendelkeznek (ellentétben a bolygó akármelyik más számítógépes rendszerével, amelyre gondolni tudott).
Így fejezte be:

„Azt hiszem, nyilvánvaló válik, hogy az Ethereum is csak az internet része.”

Forrás: coindesk.com

Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon .
Legyen szép napotok! 🙂

Legfrissebb bejegyzéseink

Az XRP kiemelkedik erejével a kriptopiaci volatilitás közepette

Prémium Ripple (XRP) Az XRP figyelemre méltó erőt mutat a szélesebb kriptovaluta-piaci volatilitás ellenére. Elemzők rámutatnak, hogy mióta áttörte az 0,50 dolláros szintet, az egyik legerősebb és legtisztább...

20 millió dollárt bukott, most három bankot perel egy kriptokárosult

Michael Zidell, aki egy kriptós átverésben 20 millió dollárt veszített, most három bankot is beperelt. Először a Citibankot vette célba, de nemrég újabb kereseteket nyújtott...

Tokenizált részvényekkel újít a Gemini, Apple-től Tesláig minden jöhet

A Gemini komoly újdonsággal rukkolt elő, ami teljesen átalakíthatja a részvénybefektetésről alkotott elképzeléseinket. Mostantól ugyanis tokenizált részvények is elérhetők a platformon, méghozzá a legnagyobb amerikai...

Törökország betiltotta a PancakeSwapot, 46 kriptós weboldalt blokkoltak

A Török Tőkepiaci Testület (CMB) összesen 46 weboldalt blokkolt, köztük a népszerű decentralizált tőzsdét, a PancakeSwapot is, azzal az indokkal, hogy ezek „engedély nélküli kriptós...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.