Mi a blokklánc és miért biztonságos

A Bitcoin 2009-es indulása megmutatta a világnak a „hard money” koncepcióját. Egy olyan peer-to-peer pénzügyi elszámolási rendszerről van szó, amely mindenféle központi irányítástól mentes. Olyan demokratikus adattárolási módszert köszönhetünk neki, mint a blokklánc.

Ez a technológia jelenti a Bitcoin összes funkciójának az alapját.

Két szóból áll: „blokk” és „lánc”. És milyen pontosan fejezi ki mindazt, amit jelöl: tömbök, azaz blokkok sorozata. Ezek az adattömbök egymáshoz kapcsolódnak.

A hagyományos információáramlási modellben egy megadott forrás szabja meg az adatterjesztést egy központi kiszolgálón keresztül.

A blokklánc ezzel szemben megegyezésen (konszenzus) alapuló modell.

Csomópontalapú hálózat

A „csomópontok”, vagyis a hálózat résztvevői aktívan dolgoznak azon, hogy hitelesítsenek minden egyes olyan információtöredéket, amelyek az éppen zajló digitális tranzakciókhoz kapcsolódnak.

Ha az adathalmaz megfelel a konszenzus elvárásainak, blokkokba kerül, majd felfűződik a blokkláncra.

A bankokkal, nagyvállalatokkal és más közvetítőkkel ellentétben a blokklánc lehetővé teszi, hogy a hálózat minden egyes csomópontja rendelkezzen minden információval, amely egy elosztott naplófájlra, főkönyvre hasonlít.

A főkönyvbe történő minden egyes bejegyzés azonnal láthatóvá válik minden résztvevő számára. Ezzel iktatják ki a csaló manipuláció lehetőségét.

Ez az, amely olyan hatalmas előnyt ad a blokkláncnak a már létező adatbázis-kezelő rendszerekkel szemben.

A megbízható harmadik fél kiiktatásával a blokklánc egy igazán erős technológia és úttörő találmány az internet megjelenése óta.

Biztonság a blokkláncon

A blokklánc-technológia magában foglal egy nagyon egyedi biztonsági funkciót. Hogyan segíthet mindez megelőzni a fenyegetéseket? Lássuk!

A blokkláncokra való blokkfelfűzést meghosszabbított konszenzusprocedúra előzi meg. Rendkívül nehéz megváltoztatni egy blokk végső „kinézetét”.

Ez azért van, mert a hálózat minden blokkja rendelkezik egy hozzá kapcsolódó hashsel, amelybe bele van kódolva az előző blokk hashe is. A hashek alfanumerikus karaktersorozatok.

Ha egy hacker arra vállalkozna, hogy megváltoztatja egy blokk tranzakciókat tartalmazó információit, az átalakulást idéz elő a blokk hashében.

A támadó azonban itt nem állhat meg, ugyanis ha ezt megteszi, ugyanúgy meg kell változtatnia a következő blokk információit. Azzal ugyanis, hogy minden blokk hashébe az előző hashe is bele van kódolva, egy blokk megváltoztatása után az őt követő összes blokk is módosul.

Ahhoz, hogy a támadó észrevétlenül kivitelezze tervét, elképesztő mennyiségű számítási kapacitásra van szüksége. Más szavakkal, ha a blokklánc hozzáad egy blokkot, nagyon nehézzé válik annak szerkesztése, és lehetetlenné annak törlése.

Proof-of-Work

Hogy a megbízhatóság kérdését orvosolják, a blokklánchálózatok teszteket futtatnak le a részt venni szándékozó számítógépeken, és ennek megfelelően döntik el, hogy részt vehetnek-e az új blokkok felfűzésében.

A teszt megköveteli a felhasználótól, hogy „bizonyítsa” (prove) be, megfelel-e a követelményeknek. A Bitcoin konkrétan egy széles körben elterjedt mechanizmust alkalmaz, amelyet „Proof-of-Work” algoritmusnak hívunk.

A Proof-of-Work (PoW) lényege, hogy be kell bizonyítani: képesek vagyunk a blokkok összeállítására és felfűzésére. És hogyan?

Összetett matematikai problémák megoldása által. Ezt a folyamatot nevezzük „bányászatnak”.

Bármennyire is hangozzon vagy olvasódjék egyszerűen, a bányászat valójában nem az. A statistics adatai szerint annak az esélye, hogy a Bitcoin hálózatán megoldjanak egy PoW-problémát 1 az 5,8 billióhoz volt idén februárban.

Hogy ilyen esélyek mellett bárki is megoldjon egy komplex matematikai feladványt, a számítógépeknek olyan programokat kell futtatniuk, amelyek jelentős mennyiségű energiát (értsd: pénzt) emésztenek fel.

A Proof of Work nem teszi lehetetlenné a hackertámadásokat, mindössze feleslegessé. Ha egy hacker át szeretné venni a blokklánc feletti irányítást, ugyanolyan bonyolult matematika feladványt kellene megoldania, mint bárki másnak.

Egy ilyen támadás megszervezésének értéke jóval drágább lenne, mint a belőle befolyó haszon.

A blokklánc még több mint egy évtizeddel az elindulása után is egy születő technológiának számít. A körülötte lévő érdeklődési szint azonban magasabb mint bármikor.

A kormányoktól kezdve a multimilliárd dolláros vállalatokig mindenki azt kutatja, hogyan építhetné be a blokkláncot mindennapi tevékenységeibe.

A blokklánc jövője egy olyan technológiai fejlődésre enged okot következtetni, amelyet az internet feltalálása óta nem látott a világ.

Olvastad már? Hogyan vásárolj és tárolj Ethereumot

Forrás: bitcoinist.com

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

A Bitcoin árfolyam ingadozik – Robert Kiyosaki újabb zuhanásban reménykedik felhalmozási céllal

A Bitcoin (BTC) jelenleg ingadozó piaci környezetben kereskedik, az árfolyam a cikk írásakor nagyjából 108.192 dollár körül mozgott, ami 0,12%-os enyhe csökkenést jelent az elmúlt...

„A kormányoknak nincs joguk adót szedni a Bitcoin után” – állítja Bill Miller IV

A Miller Value Partners befektetési igazgatója, Bill Miller IV szerint a kormányoknak nincs joguk adót kivetni a Bitcoinra, mivel a tulajdonjogok kezelése nem igényel semmilyen...

A Toncoin árfolyam kilőtt – Ez a meglepő hír áll mögötte!

A The Open Network (TON), a nyílt forráskódú decentralizált Layer 1 blokklánc natív kriptovalutája, a Toncoin, július 8-án megnövekedett keresletet tapasztalt. A token árfolyama mindössze két...

Felhasználók panaszaival küzd az OKX – Számlák befagyasztva, mi áll a háttérben?

Az OKX kriptotőzsde az elmúlt napokban a hírek középpontjába került, miután egyre több felhasználói panasz érkezett számlazárolások miatt. Egy felhasználó arról számolt be, hogy négy éve...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.