Az ethereum.org felkerült az IPFS-re: Mi az az IPFS és miben különbözik a blokklánctól?

Vitalik Buterin, az Etherum társalapítójának elmondása szerint a Ethereum Foundation népszerű weboldala, az Ethereum.org már az Interplanetary File System (IPFS) rendszerén fut.
Sokan összekeverik az IPFS-t és a blokklánc hálózatát. Az IPFS-rendszerre legjobban hasonlító rendszer a http; egyszerűen fogalmazva az IPFS az internet decentralizált verziója.

Bitcoin vásárlás, eladás gyorsan, kényelmesen, egyszerűen, biztonságosan. Válts kriptovalutát, mint például az Ether, Litecoin, Bitcoin Cash. Kattints a részletekért!

Az IPFS nem blokklánc, de képes együttműködni a blokklánccal

Az IPFS önmagában nem egy blokklánc, hanem egy peer-to-peer hypermedia protokoll, amit arra terveztek, hogy gyorsabbá, biztonságosabbá és nyitottabbá tegye az internetet.
Ha egy felhasználó valamilyen adatcsomagot szeretne lekérdezni az IPFS-hálózaton, akkor az adat tulajdonosának csomópontja közli az adatokat a kérvényező csomópontjával.
A ProtoSchool leírása alapján:

„Az IPFS egy peer-to-peer adattárolási rendszerként minden felhasználó számára lehetővé teszi, hogy helyileg hostolják adataikat. Amikor először töltesz fel új tartalmat az IPFS-re akkor igazából csak beállítod a számítógépedet oly módon, hogy elérhetővé tedd az IPFS protokollon való megosztásra.”

Ha valaki feltölt valamit az Ethereum hálózatára, akkor a hash a láncon kerül tárolásra, amely az IPFS-en található megváltoztathatatlan adatra mutat.
A blokklánc nem képes a nagy adatok kezelésére, de az IPFS megoldást jelenthet erre, így megoldaná a blokklánc egyik legfontosabb problémáját, az adatkezelést.
Azonban az IPFS adatai a feltöltő helyi rendszerén kerül tárolásra, majd a protokollon keresztül kerül megosztásra.
Az IPFS jobban hasonlít a torrent protokollokra, mint a blokklánc hálózatára. Az IPFS legnagyobb előnye a Bittorrent-protokollal szemben, hogy csomópont-üzemeltetők hálózatából áll, így sokkal hatékonyabb az adatok feldolgozása.

Ezért passzol a blokklánc és az IPFS

Egy olyan megváltoztathatatlan blokklánchálózaton, mint az Ethereum, az IPFS-felhasználók olyan hasheket tölthetnek fel, melyek az IPFS-en tárolt adatokra mutatnak. Mivel ezek csak linkek, így nem helyeznek akkora nyomást a blokkláncra, mint a nyers adatok.
Az IPFS-t emellett úgy tervezték, hogy gondtalanul együttműködjön a blokkláncokkal, és szintén: rendkívül hozzáférhetőek.
Az IPFS weboldala szerint:

„Az IPFS segítségével megoldódik az adattárolás kérdése, ugyanis elég csak linkeket ágyazni a blokklánc tranzakciókba. Ez biztosítja és időbélyeggel látja el a tartalmakat, anélkül, hogy az adatok a blokkláncra kerülnének.”

Hosszú távon a centralizált rendszerekről a decentralizált rendszerekre való átállással az IPFS és a decentralizált rendszerek alternatívákat kínálhatnak a jelenlegi webes rendszerek helyett.
Egyes országokban, mint Kína és Oroszország, már elérhető a http centralizált változata az úgynevezett kínai új IP, amely sokkal vonzóbbá teheti az olyan hálózatokat, mint az IPFS.
Derrick Foote, a Temporal IPFS platform vezérigazgatója elmondta:

„Az új áttörések, mint a Temporal S3X szinte végtelen lehetőséget kínál az IPFS rendszerek számára, mint a videó streamelése, a dinamikus weboldalak hostolása és még sok mindent. Az S3 cégpont megváltoztatásával az S3X-szel azonnal használhatod az IPFS-t. Csak egyetlen sort kell megváltoztatnod, hogy elérd az IPFS minden lehetőségét. A blokklánc mellett az IPFS-t több célra is fel lehet használni, amivel valóban felépíthető a Web 3.0, vagyis egy sokkal biztonságosabb és átláthatóbb internet mindenki számára.”

Bele akarsz vágni az IPFS-be?

Azok számára akik nem akarnak saját IPFS-csomópontot futtatni, de szeretnének fájlokat/mappákat/weboldalakat vagy akár decentralizált alkalmazásokat feltölteni, léteznek olyan szolgáltatások, mint a Temporal, amely 3 giga adatot ad ingyen, vagy a Pinata és az Eternum.
Ezek a szolgáltatások minden kezdő számára egyszerűen elérhetővé teszik az IPFS-protokollt.

Olvastad már? 1000 évre jegelve a bitcoin forráskódja

Forrás: cryptoslate.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂

Legfrissebb bejegyzéseink

A Bitcoin árfolyam ingadozik – Robert Kiyosaki újabb zuhanásban reménykedik felhalmozási céllal

A Bitcoin (BTC) jelenleg ingadozó piaci környezetben kereskedik, az árfolyam a cikk írásakor nagyjából 108.192 dollár körül mozgott, ami 0,12%-os enyhe csökkenést jelent az elmúlt...

„A kormányoknak nincs joguk adót szedni a Bitcoin után” – állítja Bill Miller IV

A Miller Value Partners befektetési igazgatója, Bill Miller IV szerint a kormányoknak nincs joguk adót kivetni a Bitcoinra, mivel a tulajdonjogok kezelése nem igényel semmilyen...

A Toncoin árfolyam kilőtt – Ez a meglepő hír áll mögötte!

A The Open Network (TON), a nyílt forráskódú decentralizált Layer 1 blokklánc natív kriptovalutája, a Toncoin, július 8-án megnövekedett keresletet tapasztalt. A token árfolyama mindössze két...

Felhasználók panaszaival küzd az OKX – Számlák befagyasztva, mi áll a háttérben?

Az OKX kriptotőzsde az elmúlt napokban a hírek középpontjába került, miután egyre több felhasználói panasz érkezett számlazárolások miatt. Egy felhasználó arról számolt be, hogy négy éve...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.