A kriptoipar legnagyobb nyertesei és vesztesei 2021-ben – 1. rész

-

Az salvadori Bukele vitathatatlanul 21. századi innovációt és csillogást hozott egy szegény közép-amerikai országba, amely erősen függ a nemzetközi pénzügyi rendszertől.
A kriptopénz- és blokkláncipar 2021-ben robbanásszerű növekedést tapasztalt, különösen a decentralizált pénzügyi (defi) és a nem helyettesíthető tokenek (NFT) ágazatában.
Az évet a folyamatos áringadozás, Kína zavarba ejtő viselkedése, egy közép-amerikai nagy kísérlet, az intézményi érdeklődés eszkalálódása és néhány gyorsabb okosszerződés-hálózat felemelkedése is jellemezte – mindez tükröződik az iparág „nyerteseinek és veszteseinek” idei listáján.

Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!

Győztesek 2021-ben

Kazahsztán
Amikor Kína 2021 májusában gyakorlatilag betiltotta a Bitcoin (BTC) bányászati tevékenységét, Kazahsztán sietett betölteni ezt az űrt, és olcsó és bőséges szénellátásának köszönhetően magához édesgethette a kitelepített bányászokat.
Többek között ennek köszönhetően került a közép-ázsiai országba a BIT Mining által működtetett kriptopénz pool, amely a poolok top5-ös ranglistáján is szerepel.
2021 júliusára Kazahsztán átlagos havi hashráta-részesedése 18,1% volt – vagyis a világ Bitcoin-bányászati termelésének közel egyötödét adta, ami a második az Egyesült Államok (42,7%) után, és a Cambridge Centre for Alternative Finance szerint elképesztő növekedés a 2019 szeptemberében mért mindössze 1,4%-os arányról.
Hogy Kazahsztán 2022-ben is meg fogja-e tartani globális részesedését a BTC-bányászatban, még nem tudni, ugyanis a tél közeledtével az országban széleskörű áramhiányról érkeztek jelentések.
Coinbase
A Coinbase Global, az Egyesült Államok legnagyobb kriptopénztőzsdéje lett az első olyan kriptovállalat, amely amerikai tőzsdére lépett, amikor április 14-én debütált a Nasdaq-on.
Aznap 328,28 dolláron zárt, 86 milliárd dolláros piaci kapitalizációval, ami egy olyan lenyűgöző indulás volt, amely összehasonlítható volt a Facebook és az Airbnb tőzsdei bevezetésével.
A részvények árfolyama azonban az év végére visszatért a földre, és december 18-án 243,35 dolláron állt, még mindig erős, 52,37 milliárd dolláros piaci kapitalizációval.
A Coinbase tőzsdei bevezetését széles körben annak újabb jeleként értékelték, hogy a kriptopénzek a főáramba kerültek, és további tőzsdére lépések következnek.

„A Coinbase lesz a fáklyavivője az egész blokkláncközösségnek a nyilvános piacon” – mondta Kavita Gupta, a Delta Growth Fund alapítója és ügyvezető partnere a Cointelegraph-nak.

Solana
2021-ben új okosszerződés-alapú hálózatok áradata jelent meg a kriptovilág színterén.
A legnagyobb és leggyorsabban növekvő közülük a Solana volt, egy szupergyors proof-of-stake hálózat, amely állítása szerint 50.000 tranzakciót képes feldolgozni másodpercenként (TPS). Összehasonlításképpen – az Ethereum körülbelül 30 TPS teljesítésére képes.

„Talán a kriptó történetében egyetlen projekt sem volt forróbb vagy gyorsabb, mint a Solana 2021-ben” – írta Ryan Selkis, a Messari alapító-vezérigazgatója.

A nyílt forráskódú blokklánc egyre több NFT- és defi-projektnek ad otthont, bár 2021-ig több elosztott szolgáltatásmegtagadási támadás (DDoS) érte.
A solana (SOL), a hálózat natív kriptopénze kényelmesen az ötödik helyen áll az összes kriptopénz között december 20-án a Cointelegraph Markets Pro szerint, csak a BTC, az ether (ETH), a Binance Coin (BNB) és a tether (USDT) előzi meg.

Nayib Bukele/Salvador
Salvador 2021-ben történelmet írt – elsőként nyilvánította a bitcoint (BTC) törvényes fizetőeszközzé.
Az ország dinamikus elnöke, Nayib Bukele tetteivel lenyűgözte a kriptovilágot: egy vulkán energiáját hasznosította országa BTC-bányászati műveleteinek működtetéséhez, 30 dollárnyi BTC-airdropot adott az ország minden felnőttjének, és november végén bejelentette a Bitcoin City elindítását, egy teljesen működőképes, Bitcoin köré épített városét, amelyet kezdetben 1 milliárd dollárnyi Bitcoin-kötvényből finanszíroznak majd.
Csak az idő fogja megmondani, hogy mindez egyértelmű gazdasági „győzelmet” jelent-e Salvador népe számára, de Bukele – lépésével – vitathatatlanul némi 21. századi innovációt és csillogást hozott egy szegény közép-amerikai országba, amelynek gazdasága nagymértékben függ a hazautalásoktól – azaz a külföldi munkavállalók által hazaküldött pénzektől.

Mike Winkelmann, alias Beeple
Amikor a Christie’s (ez volt az első nagy aukciósház, amely tisztán digitális művet kínált egyedi NFT-vel) februárban árverésre bocsátott egy digitális kollázst, még árat sem kötöttek hozzá.
Senki sem tudta ugyanis, hogyan lehetne felértékelni. A mű, amely Mike Winkelmann (alias Beeple) „Everydays: The First 5000 Days” című alkotása, 69,3 millió dollárért kelt el, és olyan küszöböt jelentett, amely után a művészeti ipar talán már soha többé nem lesz a régi.
Hogy ezt kontextusba helyezzük: az alkotás többet hozott az aukción, mint Georges Seurat, Paul Gaugain vagy Salvador Dalí művei, és a viszonylag ismeretlen Beeple-t a világ legjobban kereső kortárs művészeinek, például David Hockney-nak és Jeff Koonsnak a társaságába emelte.
A kriptovilágon kívüliek számára is jelezte, hogy a nem helyettesíthető tokenek olyan erőt képviselnek, amellyel számolni kell. Az NFT-k eladásai 2021-ben az egekbe szöktek, és november végén a Collins szótárkiadó az „NFT”-t az év szavának nyilvánította.

Avalanche
Az Avalanche egy másik gyors intelligens szerződéses hálózat volt, amely 2021-ben a top 10-be került. „A Solana és az Avalanche az új csillagok” a defi multchainek között – jelentette ki a CoinGecko a harmadik negyedévben.
Az ezen hálózatokon üzemelő protokollokban zárolt vagyon (TVL) komoly hátszelet jelent az Ethereumnak, amely az év elején gyakorlatilag az összes DeFi TVL-t birtokolta (99%). Ehhez képest a harmadik negyedév végén 76%-os lett a részesedése.
Az Avalanche natív pénzneme, az AVAX december végéhez közeledve a 10. helyen áll a piaci érték tekintetében, 27,3 milliárd dollárral, amihez vitathatatlanul hozzájárult a Deloitte-tal kötött megállapodásuk is. Ez utóbbi lényege, hogy a hálózat támogatni fogja a tanácsadó cég munkáját az amerikai szövetségi katasztrófavédelmi ügynökségnél.


Ez a sorozat kétrészes. A második részt itt olvashatod:
A kriptoipar legnagyobb nyertesei és vesztesei 2021-ben – 2. rész


Olvastad már? Woo szerint a lakossági kiárusítás nem fogja bedönteni a piacot

Forrás: cointelegraph.com

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!


Legfrissebb bejegyzéseink

Már a külföldiek is használhatják a digitális jüant

A Kínai Népbank bejelentette, hogy a külföldiek számára is lehetővé teszik a digitális jüan használatát, és meg is osztották az ehhez szükséges információkat a nagyközönséggel....

Mi lenne, ha A Gyűrűk Ura a bitcoinról szólna?

Egyes elképzelések szerint a bitcoin több olyan tulajdonsággal is rendelkezik, mint amelyeket főleg a fantasztikus történetek hőseihez szokás társítani. e pontosan melyek is ezek, és...

Austin Hilton szerint a Green Bitcoin jelenleg a legjobb környezetbarát kriptó

Vendégbejegyzés Austin Hilton kriptoinfluencer friss videójában a legújabb környezetbarát kriptovalutát, a Predict-To-Earn Green Bitcoin-t elemezte, mely remek jutalmakkal várja a kezdeti befektetőket.  A Bitcoin (BTC) az utóbbi...

Solana (SOL) technikai elemzés 03.18.

Prémium Solana (SOL) A Solana (SOL) bikák nem voltak hajlandóak meghajolni a medvék nyomása előtt. A SOL még akkor is felfelé tartott, amikor a Bitcoin (BTC) március...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!