A Kaliforniai Állami Egyetem milliókat fizetett váltságdíjként, bitcoinban

A San franciscoi egyetem nagyjából 1,14 millió dollárt fizetett ki bitcoinban egy eddig ismeretlen hekkercsoportnak, akik megszerezték az intézmény adatbázisa feletti kontrollt.
A hatóságok elkezdték követni a tranzakció útját, és a releváns kiberbiztonsági szervezetek is színre léptek.

Az egyetem szerverparkjának néhány kiválasztott gépét blokkolták a hekkerek. Ezeken érzékeny adatnak minősülő, orvosi kutatási adatok is találhatók több más, részletesebben meg nem nevezett információk mellett.
A hekkelést titkosított malware vírus segítségével hajtották végre, így a támadók kiléte egyelőre nem ismert.
Az incidense először június elsején, házon belül derült fény, mikor az egyetem IT részlege észrevette a biztonsági törést a Gyógyszerészeti intézetük szerverein. Ezeket később le is választották az egyetem fő hálózatáról.
Ezekhez a szerverekhez el is vesztették a hozzáférést, az adatokat pedig a támadók azonnal kódolták, innen lehetett biztosra tudni, hogy ténylegesen rosszindulatú hekkelés történt.
A közleményében az egyetem elmondta, az adatok a közjót szolgáló akadémiai kutatásokhoz tartoznak, azokhoz elengedhetetlenül fontosak.
Éppen ezért a vezetőség azt a döntést hozta, hogy kifizeti a támadóknak a kért váltságdíjat.

Pénz ment, kód jött

Miután kifizették a kért mennyiségű bitcoint, a támadók megadták a titkosított adatok visszafejtéséhez szükséges kódokat.
Az egyetem a sajtóközleményében azt is megosztotta, a koronavírussal és az egyetem egyéb általános kutatásaival kapcsolatos adatai nem érintettek az ügyben.
A hasonló jövőbeli eseményeket elkerülendő pedig felbéreltek egy csoport kiberbiztonsági szakértőt, akik segítenek elkerülni az ilyen eseteket, és ezzel kapcsolatos oktatást is nyújtanak az egyetem munkatársainak.
A lezárt szerverek a következő hetek során újra aktiválva lesznek. Az egyetem végezetül úgy fogalmazott, hogy ez rávilágított az egyre növekvő számú malware segítségével végrehajtott kibertámadáshoz, a bitcoint viszont nem hibáztatták az ügyben:

„Ez az esemény reflektál a tényre, hogy egyre több malware-támadás történik, ahogy a bűnözők pénzt akarnak szerezni. Elég a csak a legutóbbi felsőoktatási intézményeket ért támadásokra gondolni.”

A nyomozás mindenesetre megkezdődött.

Olvastad már? Új zsarolóprogram vette célkeresztbe az Apple számítógépeket

Forrás: cryptoslate.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂

Legfrissebb bejegyzéseink

Vádak és csalások: John Deaton pert indít a Linqto ellen

A népszerű XRP-ügyvéd, John Deaton csoportos keresetet nyújtott be William Sarris ellen. A Linqto alapítóját és volt vezérigazgatóját csalással vádolja. A július 9-én benyújtott kereset szerint...

Nem a Microsoft és nem is az Apple a világ legnagyobb tőzsdei vállalata

A kaliforniai székhelyű chipgyártó, az Nvidia (Nasdaq: NVDA) szerdán történelmet írt. Ő lett az első vállalat, amelynek piaci értéke elérte a 4 billió dollárt. Az...

Fél óra alatt közel egymillió NFT-t adott el Snoop Dogg

Az amerikai rapper, Snoop Dogg szerdán 30 perc alatt eladott közel egymillió non-fungible tokent (NFT) a Telegramon. Ezzel látszólag cáfolta azt a nézetet, hogy az NFT-ipar...

Szárnyal a kripto piac, és vele együtt a SUBBD előértékesítése is

Vendégbejegyzés A kriptovaluta piac ismét belendült, amit elsősorban a Bitcoin legújabb csúcsa váltott ki. A világ legnagyobb kriptovalutája július 9-én néhány tőzsdén 115 ezer dollár fölé...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.