A bitcoin dominanciája arra utal, hogy a 2017-es rali megismétlődhet

-

A Bitcoin dominanciája hasonló mélypontokat mutat, és kísértetiesen hasonlít a 2017-es évhez. Mit sugallhat mindez a BTC árfolyamára nézve?
A történelmi összehasonlítás érdekében érdemes azt is megjegyezni, hogy a dominanciadiagram mintázata jelenleg nagyjából úgy néz ki, mint 2017 decemberét megelőzően.

Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!


Miután a piacok május 12-e után összeomlottak, a bitcoin (BTC) dominanciája drámai ingadozásokat mutatott, a 2021-es uralkodó trenddel szemben.
Mielőtt az eladás komolyan elkezdődött volna, a BTC dominanciája a januári 70% körüli értékről folyamatosan csökkent, és az összeomlás idejére 40% alatti mélypontra esett.
Ekkor a BTC-dominancia 2018 nyara óta a legalacsonyabb szinten volt. Azóta 43% fölé emelkedett.
Ha ezúttal is ugyanez a mintázat várható, akkor a piac valószínűleg 2017 nyarának megfelelő szintre jutott, amikor az altszezon éppen csak beindult, és a vezető kriptopénz még mindig néhány hónapra volt a 2017 decemberi, 20.000 dollár körüli árcsúcsától.
Természetesen, bár a minták érdekes párhuzamokat vonnak, a BTC dominanciája nem feltétlenül mond el ennyit az árról.
Mégis betekintést nyújt abba, hogy a zászlóshajó hogyan teljesít a többi piachoz képest, alátámasztva bizonyos trendeket. Melyek tehát a BTC dominanciájának valószínű forgatókönyvei, és mit jelentene ez a piacokra nézve?

Kövessük a pénzáramlást

A pénzáramlási modell az egyik lehetséges előrejelzője annak, hogy merre mehetnek a piacok.
A modell szerint a pénz a fiatból a bitcoinba áramlik, majd lefelé a nagy altcoinoktól a közepes kapitalizációjú altcoinokon keresztül a kis kapitalizációjú altcoinokig, mielőtt visszairányulna a BTC-be, és végül vissza a fiatba.
Ez a modell azért érdekes, mert nagyjából összefoglalja a 2017-ben történteket, kivéve, hogy a ciklus kétszer játszódott le, mivel a BTC az év vége felé ismét megugrott.
Tehát ha a 2017-es forgatókönyv megismétlődik, a BTC dominanciája tovább emelkedhet, amíg a vezető kriptopénz újabb árcsúcsot nem állít be, majd ismét esésnek indulhat, ahogy az altszezon ismét felgyorsul.
A dominanciadiagramok hátborzongató hasonlósága mellett az altpiacok viselkedése is ad némi támpontot arra nézve, hogy a történelmi ciklusok szerint teljesíthetnek.
Május elején a Cointelegraph arról számolt be, hogy az altcoinok az előző ciklusbeli csúcsaikat támaszra fordították – ez utoljára 2017-ben fordult elő.
Ha a ciklus megismétlődik, az még 2021-ben is új, elképesztő magasságokba repítheti az altpiacokat.
Bár a májusban megfigyelt teljesítmény nem sok megnyugvást nyújt e tekintetben, egyelőre semmi sem utal arra, hogy a BTC és a szélesebb piacok nem a hosszú távú trendeknek megfelelően fognak teljesíteni.
Sam Bankman-Fried, az FTX tőzsde és az Alameda Research vezérigazgatója a Cointelegraph-nak így nyilatkozott:

„Ha egy hosszabb medvepiacba lépünk, akkor arra számítanék, hogy a BTC dominanciája emelkedni fog, ahogyan azt 2018-2019-ben is tette; de az eddig látott korrekció nem elég ahhoz, hogy ezt kiváltsa”.

De várjunk csak…

Azon egyéni befektetőknek, akik követni szeretnék a pénzáramlást, további szempontokat kell figyelembe venniük.
Robert W. Wood, a Wood LLP ügyvezető partnere ezzel kapcsolatban így figyelmeztetett:

„a diverzifikáció elefántja az adó”. Hozzátette: „2018-ig sok befektető hivatkozhatott arra, hogy az egyik kriptó egy másikra való cseréje nem adóköteles az adótörvénykönyv 1031-es szakasza alapján. A törvényt azonban 2017 végén megváltoztatták”.

Valóban, Omri Marian, a University of California, Irvine School of Law Graduate Tax Programjának igazgatója megerősítette, hogy a kriptó-kriptó tranzakciók adókötelezettségeket jelentenek:

„Az egyik kriptoeszköznek egy másikért történő bármilyen átváltása adóköteles esemény. Tehát bármi legyen is a profitmotiváció, egy kriptoeszköz-befektetőnek számolnia kell azzal, hogy a portfólió kiegyensúlyozásának adóköltsége lehet”.

Shane Brunette, a CryptoTaxCalculator vezérigazgatója a Cointelegraph-nak nyilatkozva gyakorlatiasan fogalmazott:

„Ha egy befektető BTC és altcoinok között váltogat, a tőkenyereséget/-veszteséget ebben a pénzügyi évben realizálná, függetlenül attól, hogy „kivált-e” fiatra vagy sem”. Továbbá tisztázta, hogy „a tevékenység visszaállítaná azt az időtartamot, amióta a befektető birtokolja az eszközt, ami hatással lenne a hosszú távú tőkenyereség-kedvezmény igénybevételére való jogosultságra”.

Nem árt tehát észben tartani, hogy a pénzáramlás követése 2017-tel szemben most saját költségekkel járhat az USA-ban, és ennek következtében nincs garancia arra, hogy a minta megismétlődhet.

LÉGY TE A KRIPTOWORLD CSÁSZÁRA

Az ismeretlen mennyiség

A legkritikusabb különbség 2017 és 2021 között az intézmények jelenléte a piacokon. Legalábbis ez igaz a bitcoinra és bizonyos mértékig a nagy tőkeértékű altcoinokra, például az ethereumra is.
Az altpiacok nagy részét, beleértve szinte az összes alacsony tőkeértékű coint és az olyan mémcoinokat, mint a dogecoin, a lakossági kereskedők és befektetők uralják.
A dominanciadiagramokat vizsgálva úgy tűnt, hogy a BTC 2020 végén lendületet kapott, mivel az intézményi érdeklődés a kriptovaluták iránt kezdett megélénkülni. A dominancia aztán körülbelül januárig tovább emelkedett.
Van azonban némi bizonyíték arra, hogy a BTC dominanciájának legutóbbi fellendülése mögött az intézmények állhatnak.
Május 21-én kiderült, hogy a bálnák 5,5 milliárd dollár értékben vásároltak BTC-t, miközben az árak 36.000 dollár alatt voltak; két nappal később az MVPQ Capital, a ByteTree Asset Management és a Three Arrows Capital kriptofedezeti alapok mind megerősítették, hogy dip-vásárlók voltak, vagyis igyekeztek felvásárolni az árfolyamgödröket.
Van tehát esély arra, hogy a bitcoin dominanciájának hirtelen helyreállítása nem a rendszeres piaci ciklusoknak köszönhető, hanem az intézményi bálnáknak, akik felkapkodják az akciós BTC-t.

Kockázatmentes, de meddig?

A kérdés az, hogy az intézmények bevonása milyen mértékben változtatja meg a BTC dominanciamintákat a 2017-ben látottakhoz képest.
Talán a legkritikusabb különbség az intézmények és a lakossági befektetők között az, hogy az intézmények sokkal inkább követik az uralkodó piaci viszonyokat, és ennek megfelelően kockázatkerülővé válnak.
Ezért a BTC-dominancia növekszik, mivel a befektetők úgy döntenek, hogy eltávolodnak a  nagyobb kockázatot jelentő altoktól.
A „buy the dip” jelentések alapján azonban úgy tűnik, nincs okunk feltételezni, hogy a befektetők olyan messzire mennének, hogy a kockázatkerülést a kriptopénzek esetében is szigorúan alkalmazzák – legalábbis egyelőre.

Sőt, továbbra is bullish hangulat uralkodik a körükben, még a múlt hetek piaci káosza sem tántorítja el őket. Jelentések szerint ugyanis a BTC iránti érdeklődés továbbra is emelkedni látszik.
Ezért még mindig minden esély megvan arra, hogy ha a BTC iránti érdeklődés kitartson, és ha nem érkezik olyan rossz hír, ami lerombolja a kriptó körüli hangulatot, akkor a pénzáramlási modell még egyszer lejátszódhat.
Egyelőre, ha a történelem kitart, akkor a BTC dominanciájának további növekedése következhet be.
(Forrás: Cointelegraph)

Olvastad már?  Hogyan alakítsd ki kriptovaluta portfóliódat kezdőként 2021-ben? – A BitPadre tippjei

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!




Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Altcoinok, amelyekkel milliókat kereshetsz 🚀 Valódi 100x lehetőség

Vendégbejegyzés A Bitcoin blokkjutalmának felére csökkenése izgalmat kelt a kriptoközösségben. Többen úgy vélik, hogy ez hatalmas értéknövekedést indíthat el, ami akár 200.000 dolláros csúcsokat is elérhet. Az optimista...

1,1 millió napi felhasználó a Polygonon: Mi lesz a MATIC következő lépése?

A Polygon (MATIC) lánc 2024-ben nagyobb felhasználói részvételt és likviditási infúziót tapasztalt, ami a szélesebb piacot arra késztette, hogy felfigyeljen rá. A Polygon a stablecoin kínálat...

A kriptovaluták és az online kaszinó oldalak közötti kapcsolat

Vendégbejegyzés Ha összességében tekintjük át a 2020-as évtized internetes trendjeit, akkor szinte egyértelmű, hogy a címbe foglalt két téma egy képzeletbeli listán előkelő helyen szerepelne. Az...

ICP vs. DOGE árfolyam elemzés 03.28.

Prémium ICP vs. DOGE Az Internet Computer (ICP) a múlt héten felülmúlta a Dogecoin (DOGE) teljesítményét, mivel értéke több mint 50%-kal emelkedett a hét nap alatt a...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!