A legnagyobb kriptoipari alapnak számító Grayscale bitcoin Trust eddig hét milliárd dollárnyi bitcoin-kiutalást dolgozott fel, de még így is 23 milliárd dollárt kezelnek az ügyfeleik megbízásából
A Bianco Research és a Farside elemzéseiből kiderül, hogy mióta a Grayscale ETF-ként működteti az alapját, jelentős mennyiségű tőkét vontak ki tőlük a befektetők.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Több elemző arra számít, hogy bár a kivonás mértéke lassult, még koránt sincs vége, további eladások várhatók.
GBTC has $7bil outflows in past 5 weeks…
What a chart.
Outflows clearly slowing.
Interested to see what happens moving forward.
Play for Grayscale IMO is to launch “mini-GBTC” (spot bitcoin ETF at significantly lower fee). SPDR did this w/ GLD & GLDM.
via @biancoresearch pic.twitter.com/NrZnqzUiAi
— Nate Geraci (@NateGeraci) February 19, 2024
A legnagyobb mennyiséget januárban vették ki az alapból, összesen 5,64 milliárd dollár értékben, februárban pedig eddig 1,37 milliárdnál tart a számláló, és még nincs vége a hónapnak.
Jim Bianco, a Bianco Research alapítója, és egyben népszerű pénzügyi szakértő a közösségi médiában osztotta meg a követőivel, hogy szerinte a kivonás nem egyszerűen eladás, hanem a befektetők más ETF-be fektetik inkább a pénzüket.
Elmondása szerint ennek az lehet az oka, hogy a Grayscale jutalékai magasnak számítanak a többihez viszonyítva.
Bianco rávilágít, hogy az újonnan indult ETF-ek jutaléka 0 és 0,12% között van, míg a Grayscale esetében 1,5%-ot vonnak le kezelési költségként.
Ez önmagában is jelentős szempont, van viszont egy másik lehetséges oka is a nagymértékű kiutalásnak.
Mielőtt a GBTC át lett konvertálva, még nem ETF formájában létezett, és nem volt mód a bitcoinra váltásra.
Ha valaki ki akarta venni a pénzét, akkor magát a GBTC részvényeket kellett értékesítenie, de erre kevés vevő volt, így az ár sokszor jelentősen alacsonyabbra ment, mint a spot piaci bitcoin ára.
Ezt nevezték Grayscale kedvezménynek, és 2023 júniusában, mikor a BlackRock beadta a saját ETF-kérelmét, egészen pontosan 44%-on állt, ennyivel adta olcsóbban a „bitcoint” a Grayscale.
Ez a nagy kedvezmény rengeteg befektetőt rábírt a vásárlásra, ők pedig most szabadon kivonhatják a pénzüket, és nem csak magát az árfolyam-növekedést tudják realizálni, hanem a kifejezetten magas kedvezményt is.
Mikor a Grayscale is engedélyt kapott a konvertálásra, ez a kedvezmény megszűnt, és már nem volt értelme őket választani, hiszen többen is megjelentek a piacon.
Bianco szerint akár a készleteik 90%-ától is megszabadulhatnának, még akkor is többet birtokolnak, mint a jelenlegi többi kibocsátó összesen.
Az ügyvezető úgy véli, arra is nagy esély van, hogy a Grayscale indít egy második bitcoin ETF-et is, kedvezőbb díjakkal.
Ez valószínűleg független lesz attól, hogy a Genesis birtokában lévő készletet most piacra fogják dobni.
A bírósági dokumentumokból kiderül, a Genesis összesen 1,6 milliárd dollárnyi vagyonnal rendelkezik a Grayscale három kriptopénzes alapjából, a bitcoin, az Ethereum, és az Ethereum Classic termékeiből.
Olvastad már? Az Arbitrum felülmúlja az Ethereumot ezen a téren: Mi lesz most?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.