Miért 21 millióban határozta meg Satoshi a bitcoin maximális készletét?

Ahogy egyre közelebb érünk a következő bitcoinfelezéshez, szinte szükségszerűen elgondolkodunk a Satoshi által kialakított dizájnon. Egészen pontosan azon, hogy vajon miért 21 millióban lett meghatározva a kibányászható bitcoinok száma.
A bitcoin volt az első, teljesen decentralizált digitális vagyontárgy, amely megjelent a piacon. Satoshi Nakamoto hozta létre egy évtizeddel ezelőtt, és jelenleg ez a világ legnagyobb kapitalizációval rendelkező kriptopénze, 219 milliárd USD összértékkel, és 70%-os kriptopiaci részesedéssel.

Satoshi rengeteg gondolatot és munkát tett bele a bitcoinba, de tíz év elteltével még mindig van két ismeretlen faktor a történetben. Először is, még mindig senki nem tudja, kicsoda Satoshi valójában. Titok fedi, hogy a név egyetlen embert, férfit vagy nőt, vagy akár fejlesztők csoportját takarja-e.
Emellett a bitcoinba bele lett írva egy felső limit, a 21 millió. Ez azt jelenti, hogy sosem fog ennél több bitcoin létezni, hacsak nem lesz megváltoztatva valami a programkódban.
Ez pedig a második rejtély – senki sem tudja, hogy miért pont a 21 millió lett meghatározva.

Meghatározott kibocsátható mennyiség

Elég könnyű megérteni, hogy a véges készlet miért nyújt védelmet az infláció ellen.
A bitcoin a bányászatot végzők számára generálódik, mint blokkjutalom. Minden 210 ezredik blokk után ez a blokkjutalom feleződik, amely körülbelül négyévente történik meg. A bányászok jelenleg egy blokkért 12,5 btc-t kapnak – 2020 májusában ez fog lecsökkenni 6,25 bitcoinra.
Ez egy hatékony módja, hogy az eszközállomány rendelkezésre állását irányítsuk, de nem magyarázza meg, hogy miért pont a 21 milliós számra esett a választás.

Satoshi akart némi hasonlóságot a bitcoin és a fiat között

Van egy pont, amely hasonlóságra utalhat Nakamoto és Mike Hearn, egy szoftverfejlesztő között. Egy email alapján Satoshi a dizájnnal kapcsolatban kifejtette, hogy „a coinok száma, és a disztribúciós modell kiválasztása csak tipp volt, de egyben bonyolult döntés is”.
Satoshi alapvetően azt próbálta elmagyarázni a bitcoin és néhány fiat pénz hasonlósága kapcsán, hogy mindkét eszköztípus esetében bonyolult a változtatás, ezt pedig figyelembe kellett venni a jövőt tekintve.
A szándékos hasonlóságok mellett Satoshi hitt abban, hogy az elterjedés hatására a bitcoin egységenként sokkal többet is érhet.
Ez bizonyos szinten megmagyarázhatja, hogy mi járhatott Satoshi fejében a limitált készlet kódba foglalásakor. Ennek ellenére az a valódi indok – vagy akár számítás –, amely a 21 milliós számot eredményezte, még mindig homályos.

A közösség is beszállt

Az elmúlt évek során sok találgatás folyt arról, hogy miért 21 millió – mi a valódi értelme ennek, és hogyan lett kiszámítva. Néhányan matematikai magyarázatokkal álltak elő, mások viszont inkább véletlenszerűbbnek tűnő gondolatokkal értenek egyet.
Allen Ewart, fintechszemélyiség szerint a 21 milliónak az elsőre látható mellett akár mélyebb értelme is lehet, hiszen „a 21-es számot sokszor a kreatív lélekkel azonosítják”.
Néhányak szerint tulajdonképpen nem szükséges tudnunk, mi vezetett a pontos számhoz. Fő álláspontjuk alapján ez a helyzet, ezt kell szeretni, és igazából lényegtelen, hogy 21 millió vagy 210 millió.
Talán a legérdekesebb magyarázat, amely matematikai számítást vesz alapul, egy StackExchange fórumfelhasználótól származik.
Úgy érvel, a ciklusonkénti blokkok száma kijöhet, ha az óránkénti blokkok számát (6) felszorzod a nap 24 órájával, az év 365 napjával, valamint 4-gyel (felezési ciklus, években). Így jön ki a 210240, amely lefelé kerekítve 210 ezer.

Ezután összeadod a blokkjutalmakat, 50, 25, 12.5, 6.25, 3.125 btc blokkonként az egyes ciklusokban, így a 96.875 jön ki, amely felfelé kerekítve 100. A két számot összeszorozva pedig 21 milliót kapsz.
Mindazonáltal meg kell jegyezni, ez a számítás már az után látott napvilágot, hogy Satoshi meghatározta a 21 milliós supplyt, és a matek bár kiadja a számot, mégsem igazi válasz a kérdésre.

Olvastad már? Bitcoin vs. Libra: A célok és technológiai különbségek

Talán egy nap Satoshi majd felfedi valódi kilétét (kilétüket), és akkor megkérdezhetjük őt a kirakós hiányzó darabjáról. Addig is marad a találgatás, és hogy elfogadjuk: csak „egy tipp volt”.
Forrás: coinspeaker.com

Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon .
Legyen szép napotok! 🙂 

Legfrissebb bejegyzéseink

Érkeznek a kisbefektetők a kriptopiacra – indul a következő hullám?

Az évek során a kriptovaluta-emelkedések során mindig megfigyelhető volt az a pont, amikor a kisbefektetők is beléptek a piacra. Sokan úgy vélik, hogy az amerikai választások...

A TON lehet a 2025-ös altcoin szezon nagy nyertese? – Árfolyamelemzés és fundamentumok

Prémium Toncoin (TON) A Toncoin (TON), egy nagykapitalizációjú altcoin, amelynek teljesen hígított értéke körülbelül 16 milliárd dollár, napi átlagos kereskedési volumene pedig körülbelül 114 millió dollár. Az elmúlt...

Ébred a kriptopiac – folyamatosan nő a Binance stablecointartaléka

A Binance-en csendben emelkedik az USDT-tartalékok szintje. A tapasztalt kereskedők árgus szemmel figyelik a fejleményeket. Történelmileg a növekvő stablecoin-beáramlás a vásárlóerő visszatérését jelzi. Ez gyakran egy...

A szakértő szerint a DOGE és MTAUR árfolyama megtriplázódhat egy éven belül

A Dogecoin olyan árfolyammintát mutat, amelyről a szakértők azt mondják, már korábban is megjelent. A jelenlegi grafikon nagyon hasonlít arra, amit a korábbi nagy ugrások...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.