Kína adja a bányászkapacitás felét, az USA már 14%-on áll

A kínaiak részesedése a bitcoin bányászatából kisebb, mint sokan hiszik. A becslése eltérése abból következik, hogy a hashpower nagy részét igazából nem lehet azonosítani, hogy honnan érkezik, legalábbis erre jutott egy új kutatás.
A Fidelity befektetési alap és a BitOoda blokklánc-elemző közös kiadványa a napokban jelent meg.

Ebben közlik a megfigyeléseik eredményét, amely szerint Kína valójában csak a BTC bányászkapacitásának az 50%-át birtokolja, nem pedig 65-öt, mint ahogy az elterjedt a köztudatban.

Az eltűnt kínai hashpower nyomában

Az elemzők sajt bevallásuk szerint több forrásból merítették az információikat, többek között bányászokkal folytatott „őszinte beszélgetésekből” is, bár a résztvevők névtelenek kívántak maradni. Így viszont készségesen beszélgettek olyan témákról is, mint a számukra felszámított áramdíj.

„4,1 GW energiát használunk, 153 különböző létesítményben. Ezek közül nagyjából 3 GW, 67 helyszín az, amelyek nem szeretnénk, ha ismertek lennének.” olvasható az egyik kapcsolódó blogposztban, amelyet a BitOoda hivatalos Medium csatornáján osztottak meg.

Emellett a BitOoda arra jutott, hogy jelenleg a bányászkapacitás 14%-a az Egyesült Államok területéről érkezik. Viszont hozzá kell tenni, hogy a kínai becslések nem mindig megbízhatók, és az 50%-os arány is még vita tárgyát képezi.

„Arra jutottunk, hogy az USA, Kanada, Izland esetében sikeresen azonosítottuka kapacitás nagyját, viszont Kínában és a világ többi részén csak egy töredékét tudtuk lokalizálni.”

Forrás: BitOoda

A sajtó eddig mindenesetre úgy becsülte, Kína közel 65%-os részesedéssel vezeti a bányászati iparágat.

Közeleg a hash-háború?

A kutatás több más témára is kitér, ezek közül az egyik a kínai „esős évszak”, azaz a folyók áradásának az időszaka, és ezek hatása a bányászatra.
Az év felében a például Sichuan tartományban működő bányászok mérhetően kevesebb bitcoint dobnak a piacra.

„A közmegegyezés szerint az áradások időszakában növekszik a hashráta, mivel olcsóbbá válik az áram. Mi ezt vitatjuk. Valójában arról van szó, hogy az évnek ebben a felében kevesebb BTC eladásával is fedezhetők a költségek. A bányászok így képesek a tartalékolásra, hogy ezt később akár kapacitásnövelésre fordítsák.”

Ezt vizsgálatokkal is igazolni lehet, hiszen a hashráta viszonylag stabilnak mondható a vizes időszak alatt, és azon kívül, az árak mozgásában viszont van eltérés.

Forrás: BitOoda, Blockchain.com, Kaiko, Coinmetrics

Az is biztos, hogy a bányászoknak bizony számolni kell az elemek hatásával, ahogy az elmúlt évek során láthattuk, egy-egy komolyabb áradás teljes bányafarmokat képes elsodorni.
Az USA esetében viszont egyértelműen pozitív a helyzet értékelése. Marty Bent, a kutatásban résztvevő egyik szakértő a publikálás után így nyilatkozott:

„Látom, hogy az USA részesedése 14%, ez pedig hihetetlen. Úgy vélem ez a szám jelentősen növekedni is fog a jövőben.”

Nemrégiben Max Keiser, egy ismert bitcoin-támogató nyilatkozott úgy, hogy szerinte közeleg a globális hash-háború.
Az USA-nak muszáj lesz növelnie a részvételét a szektorban, nem is elsősorban Kína, hanem Irán és Venezuela miatt.

Olvastad már? Elon Musk látja a Dogecoin jövőjét

Forrás: cointelegraph.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂

Legfrissebb bejegyzéseink

A Ripple Japánban nyomul az RLUSD-vel, csak az XRP marad ki a reflektorfényből

Ha a Ripple, mint cég, bejelent egy hatalmas, sikeres globális partnerséget, a lakossági befektetők azonnal várják az XRP árfolyamának a rakétakilövését. Pedig az elmúlt években...

Oroszország pénzt fizetne a bankoknak, hogy segítsék a digitális rubel terjedését

Amikor arról beszélünk, hogy a világ hogyan áll a jegybanki digitális pénzekhez, általában két végletet látunk. Az egyik oldalon ott van a totális állami integráció,...

A DeFi-ből ömlik kifelé a pénz, és sajnos ez már hónapok óta így van

Van egy olyan nézet a kriptóban, hogy ha az árfolyamok esnek, az csak egy átmeneti visszahúzódás (és jön a buy the dip meme, naponta nagyjából...

Indonézia új törvénye engedélyhez kötné a kriptós influenszerek tevékenységét

A kriptóban mindig is megvolt az az íratlan szabály, hogy ha egy influenszer elég hangosan és elég drága autóból kiabálta, hogy melyik coint kell megvenni,...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

Mező kötelező.