Egy név: ki a valódi Satoshi Nakamoto – 4. rész

-

Egy népszerű Youtuber lerántotta a leplet Satoshi Nakamotóról. Bár a cím elég hatásvadásznak tűnik – főleg, miután már több tucat ilyennel találhattad magad szembe az elmúlt 10 év során –, a Barely Sociable vlogger által feltöltött videó talán az eddigi legjobban összerakott, legjobban alátámasztott elméletrendszer Satoshi Nakamoto valódi nevét illetően.

Ez a bejegyzés hatrészes cikksorozatunk negyedik része, amelyben a legesélyesebb Satoshi Nakamoto nevét még nem áruljuk el. Szépen lassan építjük fel a történetet, ezért érdemes minden nap követned minket. A befejező részben minden kiderül….

A harmadik részt ide kattintva olvashatod el.

Cenzúra

Mivel a Bitcoin egy konszenzuson, vagyis közös megegyezésen alapuló hálózat, ezért egy esetleges változás előtt mindenképp szükség van a nagyközönség egyetértésére is.

Bitcoin vásárlás, eladás gyorsan, kényelmesen, egyszerűen, biztonságosan. Válts kriptovalutát, mint például az Ether, Litecoin, Bitcoin Cash. Kattints a részletekért!

A nagyközönségnek azonban először tudtára kell adni a változást, majd biztosítani kell egy olyan szabad környezetet, ahol ezt a változást megvitathatják, és logikus érveket hozhatnak fel mellette vagy ellene.

A Bitcoin-közösség akkori két legnagyobb csevegőplatformja az r/Bitcoin subreddit és a Bitcointalk fórum volt. Az ezeken a helyeken jelen lévő cenzúra azonban elképesztően visszataszító volt.

A r/Bitcoin és a Bitcointalk adminisztrátora a Bitcoin egyik legmegosztóbb személyisége, Theymos volt.

Ő akkoriban kijelentette:

„Ahogyan az r/Bitcoint kezelem, az összhangban áll a magántulajdon elveivel. Az r/Bitcoin egy privát, centralizált weboldal. Úgy kezelem azt, ahogy csak akarom. Nem vagyok erkölcsileg felelősségre vonható arra nézve, hogy engedélyezem-e a teljes szólásszabadságot, mert én a magántulajdonban hiszek. Jogotokban áll meggyőzni engem, vagy elmenni máshová. Ez egyébként semmilyen irányítást nem ad számomra a Bitcoin felett azokon túl, amelyekkel már rendelkezem.”

Azért nem kell rá feltétlenül gonosz karakterként gondolni: 2013-ban még így vélekedett:

„A szabad és nyílt beszélgetés ezen a fórumon segít a […] Bitcoin közösségének elérni az Igazságot. […] Ez jóval hatékonyabb, mintha egy maréknyi moderátor diktálná az igazságot […].

De vajon mi okozhatta ezt a pálfordulást? Emlékezzünk vissza, mi történt 2014-ben: létrejött a Blockstream.

Most sokan valószínűleg egy összeesküvés-elméletet látnak kibontakozóban, szerencsére azonban a való világbeli konspirációkkal ellentétben az internetet sokkal nehezebb átverni.

Nézzük hát: 2011-ben Theymos kiírta a fórumra, hogy ha a közösség hajlandó adományozni, akkor hozzáadna néhány fejlesztést a fórumhoz.

Miután két év eseménytelenül telt el, néhányan megkérdezték, hogy „Hol van Theymos új fóruma?”.

Hősünk erre azt mondta, hogy inkább egy új fórum létrehozása mellett döntött, de ahelyett, hogy az egyébként segítőkész közösségtől kért volna segítséget, 100 ezer dollárért felbérelt egy névtelen stúdiót, a Slickage-t, amelynek a telephelye itt volt:

A Slickage GitHub-dokumentációjában szerepel egy név: Warren Togami.

Nagyon úgy néz ki, hogy ugyanarról a Warren Togmairól van szó, aki a Blockstream technikai programmenedzsereként vezető pozícióban dolgozik.

Természetesen elképzelhető, hogy egy fejlesztőnek egy ágazaton belül több munkahelye legyen, de felmerül a kérdés: hogy lehet az, hogy évekkel ezelőtt létrehoznak egy vállalatot a Bitcoin fórumának megreformálására, 2020-ban pedig még mindenki a régi fórumot használja?

A BitcoinXT bukása

2015. augusztus 15-én aztán végül megjelent a BitcoinXT, amelyet Mike Hearn tett közzé először a levelezőlistán az alábbi üzenettel:

„Hello,

Ahogy ígértük, megjelentettük a Bitcoin XT 0.11A-t, amely tartalmazza a nagyobb blokkok patch setjét. Innen tölthetitek le: [link].

Szomorú vagyok, hogy ide jutottunk, de nincs más mód. A Bitcoin Core projekt olyan távolságokra került az általunk és sokan mások által fontosnak tartott alapelvektől, hogy csak egy fork lehet a végső megoldás.”

A szoftver elindulása után hirtelen nagy népszerűségre tett szert.

40 perccel a megjelenés után felbukkant Satoshi Nakamoto:

„Követtem a levelezési lista utóbbi, blokkmérettel kapcsolatos vitáit. Reménykedtem abban, hogy ez a vita megoldódik, és a fork javaslata széles körű konszenzust ér el. A Bitcoin XT 0.11A megjelenése miatt azonban valószínűtlennek tartom, hogy mindez megtörténjen, ezért kénytelen vagyok megosztani ezzel a nagyon veszélyes elágazással kapcsolatos aggodalmaimat. […]”

Az ötödik rész hamarosan következik… részt ide kattintva olvashato el.

Olvastad már? 5 erős érv a Bitcoin pozitív kilátásai mellett

Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép estétek!

Legfrissebb bejegyzéseink

A Fidzsi-szigeteken illegális a bitcoin-vásárlás

A szigetek központi bankja, a Reserve Bank of Fiji, az RBF nemrégiben jelentette be, hogy a kriptopénzek továbbra sem számítanak hivatalos pénzeszköznek az országban, és...

Dogecoin (DOGE) technikai elemzés 04.20.

Prémium Dogecoin (DOGE) A Dogecoin (DOGE) árfolyama mindent összevetve bikásan kereskedik, és az emelkedő trendvonal mentén konszolidálódik, annak ellenére, hogy az egész piacon megfigyelhető visszafogott felfelé irányuló...

Visszaszámlálás a bitcoin felezésig, 100 ezer vagy 55 ezer lesz a következő árfolyam

Április 20 nagy nap a Bitcoin hálózat számára, ismét itt a felezés, a kriptoközösség hangulata tagadhatatlanul emelkedett. Rengetegen úgy vélik, nagy emelkedés jöhet, és 100...

Ripple (XRP) technikai elemzés 04.20.

Prémium Ripple (XRP) A Ripple (XRP) árfolyama április 13. és 17. között 0,59 dollárról 0,43 dollárra esett, majd április 18-án újra tesztelte és áttörte a 0,50 dolláros...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!