A MiCA rendelet átmeneti időszaka a napokban, június végén lejár.
Ami pedig utána marad, az már nem egy laza piac, hanem egy kőkemény túlélőshow, ahol az engedély nélküli óriások hirtelen páriává válnak, a szabályozott szereplők pedig azonnal elkezdenek vadászni az árván maradt felhasználókra.
A Binance leállítja a szolgáltatásait, a Bybit pedig mindent megtesz, hogy a felhasználók ne maradjanak kriptotőzsde nélkül.
A Binance látványos bukdácsolása
Hogy megértsük a piaci vérszagot, először meg kell néznünk, mi történik a világ legnagyobb kriptotőzsdéjével. A Binance az elmúlt héten sokkoló emaileket küldött szét az uniós ügyfeleinek.
Erről mi is írtunk, az egész úgy kezdődött, hogy előbb visszavonták a görögországi MiCA beadványukat, és nem lehetett tudni, hogy hogyan folytatják az üzletet, aztán hamar kiderült, hogy sehogy, és jön a leállás.
Miután a cég visszavonta a görög kérelmét, a jelentések szerint azért, mert a felügyelet amúgy is elutasította volna a cég átláthatatlan struktúrája és korábbi jogi ügyei miatt, egyértelművé vált, hogy a Binance Group július 1-jéig egyetlen EU-s tagállamban sem szerzi meg az átfogó CASP, a Crypto-Asset Service Provider, azaz kriptoeszköz-szolgáltató engedélyt.
A tőzsde ezért hivatalosan is értesítette a francia, olasz, spanyol és lengyel felhasználóit, hogy július 1-jétől megszünteti a normál kriptós szolgáltatásait, és leállítja az új ügyfelek toborzását ezekben az országokban.
Egy birodalom vége, vagy csak megtorpanás?
Az engedély hiányában a Binance már csak a „rendezett kivonulást” hajthatja végre, vagyis a felhasználók a jövő héttől már csak pozíciókat zárhatnak, illetve kiutalhatják a pénzüket.
Bár a cég azt kommunikálja, hogy egy másik, egyelőre meg nem nevezett tagállamban újra próbálkoznak majd az engedéllyel, a piac számára az üzenet világos. Európa legnagyobb kriptós ügyfélbázisa hirtelen a levegőben lóg.
Az európai piac kétségtelenül a nagyobbak között van, és szinte biztos, hogy a Binance mindent megtesz majd, hogy ismét itt üzletelhessen, de rövid távon ez a buli lefőtt.
A birodalomnak nincs vége, de a rendezett kivonulás akkor is kivonulás, és bárhogyan nevezzük, a lényeg, hogy a felhasználóknk másik tőzsde után kell nézni.
A Bybit nem menekül, hanem bekebelez
Amíg a Binance védekezik, a riválisok már támadnak. A sztori igazi nyertese a Bybit EU lehet, amely pont ebből a káoszból akar tőkét kovácsolni.
A Bybit nem menekülő szereplőként viselkedik az új európai környezetben. A cég már hetekkel ezelőtt elkezdte a teljes uniós ügyfélkörének átemelését egy osztrák bejegyzésű, MiCAR-engedélyre optimalizált infrastruktúrába, a különálló vállalatként és platformként működő Bybit EU-ra, így készülve fel a zökkenőmentes átállásra.
Sőt, ami a legjobb húzás volt tőlük, június 21-én, alig nyolc nappal a MiCA-kapu bezáródása előtt a Bybit EU egy agresszív „cashback” kampányt indított.
Ez a kampány egyáltalán nem burkoltan azoknak az ügyfeleknek szólt, akiknek a tőzsdéje épp elveszíti az engedélyét Európában.
A Bybit természetesen nem mondott neveket, de pontosan tudja, hogy a Binance, és más kisebb, engedéllyel nem rendelkező tőzsdék európai kálváriája több millió bizonytalan felhasználót dob ki a piacra, akiknek sürgősen egy legális, jól működő és hasonlóan mély likviditású platformra van szükségük a vagyonuk átmentéséhez.
A MiCA nem egyszerűen csak egy bürokratikus szabályhalmaz. Nagyon is valós következményei vannak a hétköznapi kriptósokra is.
Ez egy hatalmas piactisztító gépezet, amely 2026 nyarán teljesen újrarajzolja az európai kriptótérképet.
Aki időben felvette az öltönyt és elintézte a papírokat, az most hátradőlhet, és olcsó cashback-ajánlatokkal szívhatja el azoknak az óriásoknak az ügyfeleit, akik azt hitték, hogy az európai szabályozókkal a végtelenségig lehet macska-egér játékot játszani.
Olvastad már? Altcoin-apokalipszis? A projektek 84%-a súlyos lemaradásban van az elemző szerint
Kriptopiaci kutató, a Kriptoworld.hu külsős szerzője
Tűz. Kerék. Gőzgép. Bitcoin.
📅 Megjelenés: 2026. július 1. • 🕓 Utolsó frissítés: 2026. július 1.
✉️ Kapcsolat: [email protected]
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.
