A bitcoin dominanciája arra utal, hogy a 2017-es rali megismétlődhet

A Bitcoin dominanciája hasonló mélypontokat mutat, és kísértetiesen hasonlít a 2017-es évhez. Mit sugallhat mindez a BTC árfolyamára nézve?
A történelmi összehasonlítás érdekében érdemes azt is megjegyezni, hogy a dominanciadiagram mintázata jelenleg nagyjából úgy néz ki, mint 2017 decemberét megelőzően.

Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről – kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!


Miután a piacok május 12-e után összeomlottak, a bitcoin (BTC) dominanciája drámai ingadozásokat mutatott, a 2021-es uralkodó trenddel szemben.
Mielőtt az eladás komolyan elkezdődött volna, a BTC dominanciája a januári 70% körüli értékről folyamatosan csökkent, és az összeomlás idejére 40% alatti mélypontra esett.
Ekkor a BTC-dominancia 2018 nyara óta a legalacsonyabb szinten volt. Azóta 43% fölé emelkedett.
Ha ezúttal is ugyanez a mintázat várható, akkor a piac valószínűleg 2017 nyarának megfelelő szintre jutott, amikor az altszezon éppen csak beindult, és a vezető kriptopénz még mindig néhány hónapra volt a 2017 decemberi, 20.000 dollár körüli árcsúcsától.
Természetesen, bár a minták érdekes párhuzamokat vonnak, a BTC dominanciája nem feltétlenül mond el ennyit az árról.
Mégis betekintést nyújt abba, hogy a zászlóshajó hogyan teljesít a többi piachoz képest, alátámasztva bizonyos trendeket. Melyek tehát a BTC dominanciájának valószínű forgatókönyvei, és mit jelentene ez a piacokra nézve?

Kövessük a pénzáramlást

A pénzáramlási modell az egyik lehetséges előrejelzője annak, hogy merre mehetnek a piacok.
A modell szerint a pénz a fiatból a bitcoinba áramlik, majd lefelé a nagy altcoinoktól a közepes kapitalizációjú altcoinokon keresztül a kis kapitalizációjú altcoinokig, mielőtt visszairányulna a BTC-be, és végül vissza a fiatba.
Ez a modell azért érdekes, mert nagyjából összefoglalja a 2017-ben történteket, kivéve, hogy a ciklus kétszer játszódott le, mivel a BTC az év vége felé ismét megugrott.
Tehát ha a 2017-es forgatókönyv megismétlődik, a BTC dominanciája tovább emelkedhet, amíg a vezető kriptopénz újabb árcsúcsot nem állít be, majd ismét esésnek indulhat, ahogy az altszezon ismét felgyorsul.
A dominanciadiagramok hátborzongató hasonlósága mellett az altpiacok viselkedése is ad némi támpontot arra nézve, hogy a történelmi ciklusok szerint teljesíthetnek.
Május elején a Cointelegraph arról számolt be, hogy az altcoinok az előző ciklusbeli csúcsaikat támaszra fordították – ez utoljára 2017-ben fordult elő.
Ha a ciklus megismétlődik, az még 2021-ben is új, elképesztő magasságokba repítheti az altpiacokat.
Bár a májusban megfigyelt teljesítmény nem sok megnyugvást nyújt e tekintetben, egyelőre semmi sem utal arra, hogy a BTC és a szélesebb piacok nem a hosszú távú trendeknek megfelelően fognak teljesíteni.
Sam Bankman-Fried, az FTX tőzsde és az Alameda Research vezérigazgatója a Cointelegraph-nak így nyilatkozott:

„Ha egy hosszabb medvepiacba lépünk, akkor arra számítanék, hogy a BTC dominanciája emelkedni fog, ahogyan azt 2018-2019-ben is tette; de az eddig látott korrekció nem elég ahhoz, hogy ezt kiváltsa”.

De várjunk csak…

Azon egyéni befektetőknek, akik követni szeretnék a pénzáramlást, további szempontokat kell figyelembe venniük.
Robert W. Wood, a Wood LLP ügyvezető partnere ezzel kapcsolatban így figyelmeztetett:

„a diverzifikáció elefántja az adó”. Hozzátette: „2018-ig sok befektető hivatkozhatott arra, hogy az egyik kriptó egy másikra való cseréje nem adóköteles az adótörvénykönyv 1031-es szakasza alapján. A törvényt azonban 2017 végén megváltoztatták”.

Valóban, Omri Marian, a University of California, Irvine School of Law Graduate Tax Programjának igazgatója megerősítette, hogy a kriptó-kriptó tranzakciók adókötelezettségeket jelentenek:

„Az egyik kriptoeszköznek egy másikért történő bármilyen átváltása adóköteles esemény. Tehát bármi legyen is a profitmotiváció, egy kriptoeszköz-befektetőnek számolnia kell azzal, hogy a portfólió kiegyensúlyozásának adóköltsége lehet”.

Shane Brunette, a CryptoTaxCalculator vezérigazgatója a Cointelegraph-nak nyilatkozva gyakorlatiasan fogalmazott:

„Ha egy befektető BTC és altcoinok között váltogat, a tőkenyereséget/-veszteséget ebben a pénzügyi évben realizálná, függetlenül attól, hogy „kivált-e” fiatra vagy sem”. Továbbá tisztázta, hogy „a tevékenység visszaállítaná azt az időtartamot, amióta a befektető birtokolja az eszközt, ami hatással lenne a hosszú távú tőkenyereség-kedvezmény igénybevételére való jogosultságra”.

Nem árt tehát észben tartani, hogy a pénzáramlás követése 2017-tel szemben most saját költségekkel járhat az USA-ban, és ennek következtében nincs garancia arra, hogy a minta megismétlődhet.

Az ismeretlen mennyiség

A legkritikusabb különbség 2017 és 2021 között az intézmények jelenléte a piacokon. Legalábbis ez igaz a bitcoinra és bizonyos mértékig a nagy tőkeértékű altcoinokra, például az ethereumra is.
Az altpiacok nagy részét, beleértve szinte az összes alacsony tőkeértékű coint és az olyan mémcoinokat, mint a dogecoin, a lakossági kereskedők és befektetők uralják.
A dominanciadiagramokat vizsgálva úgy tűnt, hogy a BTC 2020 végén lendületet kapott, mivel az intézményi érdeklődés a kriptovaluták iránt kezdett megélénkülni. A dominancia aztán körülbelül januárig tovább emelkedett.
Van azonban némi bizonyíték arra, hogy a BTC dominanciájának legutóbbi fellendülése mögött az intézmények állhatnak.
Május 21-én kiderült, hogy a bálnák 5,5 milliárd dollár értékben vásároltak BTC-t, miközben az árak 36.000 dollár alatt voltak; két nappal később az MVPQ Capital, a ByteTree Asset Management és a Three Arrows Capital kriptofedezeti alapok mind megerősítették, hogy dip-vásárlók voltak, vagyis igyekeztek felvásárolni az árfolyamgödröket.
Van tehát esély arra, hogy a bitcoin dominanciájának hirtelen helyreállítása nem a rendszeres piaci ciklusoknak köszönhető, hanem az intézményi bálnáknak, akik felkapkodják az akciós BTC-t.

Kockázatmentes, de meddig?

A kérdés az, hogy az intézmények bevonása milyen mértékben változtatja meg a BTC dominanciamintákat a 2017-ben látottakhoz képest.
Talán a legkritikusabb különbség az intézmények és a lakossági befektetők között az, hogy az intézmények sokkal inkább követik az uralkodó piaci viszonyokat, és ennek megfelelően kockázatkerülővé válnak.
Ezért a BTC-dominancia növekszik, mivel a befektetők úgy döntenek, hogy eltávolodnak a  nagyobb kockázatot jelentő altoktól.
A „buy the dip” jelentések alapján azonban úgy tűnik, nincs okunk feltételezni, hogy a befektetők olyan messzire mennének, hogy a kockázatkerülést a kriptopénzek esetében is szigorúan alkalmazzák – legalábbis egyelőre.

Sőt, továbbra is bullish hangulat uralkodik a körükben, még a múlt hetek piaci káosza sem tántorítja el őket. Jelentések szerint ugyanis a BTC iránti érdeklődés továbbra is emelkedni látszik.
Ezért még mindig minden esély megvan arra, hogy ha a BTC iránti érdeklődés kitartson, és ha nem érkezik olyan rossz hír, ami lerombolja a kriptó körüli hangulatot, akkor a pénzáramlási modell még egyszer lejátszódhat.
Egyelőre, ha a történelem kitart, akkor a BTC dominanciájának további növekedése következhet be.
(Forrás: Cointelegraph)

Olvastad már?  Hogyan alakítsd ki kriptovaluta portfóliódat kezdőként 2021-ben? – A BitPadre tippjei

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!




Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Dogecoin kereskedési elemzés: Bálnák és spot kereskedők lépései

A Dogecoin teljesítménye az elmúlt 24 órában semleges maradt. Mindössze minimális, 0,17%-os emelkedést ért el. Ez a trend hosszabb időszakokban is megmaradt. A DOGE heti szinten...

A Virtual Protocol árfolyamának látványos növekedése és a kereskedési volumen kihívásai

Prémium A Virtual Protocol natív érméje, a VIRTUAL coin jelenleg 1,71 dolláron forog. Piaci kapitalizációja 1,13 milliárd dollár, napi forgalma pedig 652,85 millió dollár. Az árfolyam...

5 altcoin, amit érdemes figyelni májusban – az ONDO, HYPE, SEI, TAO és XYZVerse vezethetik az altcoin szezont

Vendégbejegyzés Májusban olyan ígéretes altcoinok jelennek meg, amelyek jelentős hatással lehetnek a kriptopiacra. Az ONDO, HYPE, SEI, TAO és XYZVerse tokenek egyre nagyobb figyelmet kapnak innovatív technológiáikkal...

A Sonic árfolyama erőteljes emelkedést indított – jöhet az áttörés?

Prémium Sonic A Sonic árfolyama jelentős felfelé ívelést mutatott, miután néhány hónapos csökkenő trendet követően kitört egy régóta fennálló csökkenő csatornából. Az árfolyam jelenleg 0,55 dollár körül...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.