A Monero túlságosan centralizált lenne?

Jelen pillanatban a Monero hashrátájának a 60%-a mindössze kettő bányászpool teljesítményéből származik. Ez tényleg olyan nagy baj?

Esélyes egy 51%-os támadás?

A Riccardo Spagni, vagy ahogy a kriptós közösségben talán jobban ismerik, Fluffy Pony által alkotott, magánszférára fókuszáló coin jelenleg túlságosan is a bányászpooloktól függ.

Tovább bővült Magyarország legnagyobb bitcoin ATM hálózata. Keresd a CoinCash új ATM-eit a Konzolvilág üzleteiben is. A részletekért kattints!

A fejlesztők korábban már hajtottak végre hard forkot a hálózaton, hogy ellehetetlenítsék a nagy teljesítményű ASIC gépek használatát, viszont ez sem akadályozta meg, hogy a bányászok nagy létszámban társuljanak.
Az ASIC gépek sokkal hatékonyabbak a hagyományos CPU bányászattal szemben, hiszen előbbiek kifejezetten egy bizonyos algoritmus futtatására lettek megépítve.
A hétköznapi számítógépek viszont úgy lettek megalkotva, hogy sokféle különböző feladatot lehessen elvégezni velük, de egyikben sem teljesítenek kiemelkedően.
A jelenlegi centralizációs probléma, amellyel a Monero szembenéz, igazából kisebb, mint amilyennek látszik. Igaz, hogy a hashráta nagy része két pooltól származik, ezeket viszont egyéni bányászok alkotják, akik bármely pillanatban kiszállhatnak a rendszerből.
Dönthetnek úgy, hogy a számítási kapacitásaikat kisebb társulásokhoz csatolják, de jelenleg anyagilag ez nem éri meg senkinek.
A Bitcoin ugyanezzel a problémával szembesült amúgy, főleg Kína miatt. Mindenesetre a múltban a bányászok ilyenkor sokszor áttértek egy-egy másik, kisebb poolra, hogy növeljék a decentralizációt.
A Monero hálózatán a két legnagyobb pool rendelkezik most a kapacitás 60%-ával. Elméletileg így akár dönthetnek úgy is, hogy megtámadják a blokkláncot, manipulálják a tranzakciókat, vagy akár dupla költéseket csinálnak.
Az viszont biztos, hogy ebben az esetben az egyéni bányászok azonnal kiszállnának a buliból, hogy megvédjék a befektetéseiket, amelyek a bányászgépekben illetve az XMR coinokban állnak.

A probléma összetettebb, mint hisszük

Ahogy már említettük, a fejlesztők abban érdekeltek, hogy megakadályozzák a bányászat indusztrializálását és az ASIC-ok hadrendbe állítását. Ez vezetett a hash-algoritmus többszöri megváltoztatásához.
Itt viszont ki kell térni egy másik problémához a centralizáció kapcsán. A lényeg az, hogy a hardverek centralizációja nem ugyanaz, mint a poolok centralizációja.
A bányászathoz használt eszközök centralizációja azt jelenti, hogy egyes résztvevők erősebb gépparkkal rendelkeznek, és a hagyományos CPU-bányászatot végzők nem tudnak versenyezni velük.
Ez előnybe hozza az ASIC tulajdonosokat, többször találnak blokkot emiatt, és értelemszerűen több coinhoz jutnak, mint a többi bányász.
A pool centralizáció egyszerűen azt jelenti, hogy egy-egy társuláshoz sokan csatlakoznak, a magasabb jutalmak miatt. A nagyobb pool nagyobb hashrátát jelent, az pedig több blokkot, több blokkjutalmat.

Ennek eredményeképpen végül csak néhány nagy pool marad játékban, a hashráta többségének birtokában. Nem számít, hogy az ASIC-ok a nagy poolokban továbbra is bányászhatnak.
A kisebb pool kisebb hashrátát tud felmutatni, így kisebb eséllyel talál blokkot, és kap blokkjutalmat. Viszont ha egy nagy pool elkezd a közösség érdekeivel ellentétesen viselkedni, a bányászok azonnal motiválva lesznek, hogy elhagyják a társulást, és a hálózat védelme érdekében átlépjenek egy kisebb poolba.
Szóval miközben a centralizáció tényleg okozhat problémákat a Monero esetén, ez nem egy egyszerű kérdés, és nem is olyan végzetes, mint amilyennek tűnhet.

Olvastad már? A Dragon Payments kriptováltó bejelentette megszűnését

Forrás: bitcoinist.com
Kiemelt kép: A WP Life
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂

Legfrissebb bejegyzéseink

Dogecoin kereskedési elemzés: Bálnák és spot kereskedők lépései

A Dogecoin teljesítménye az elmúlt 24 órában semleges maradt. Mindössze minimális, 0,17%-os emelkedést ért el. Ez a trend hosszabb időszakokban is megmaradt. A DOGE heti szinten...

A Virtual Protocol árfolyamának látványos növekedése és a kereskedési volumen kihívásai

Prémium A Virtual Protocol natív érméje, a VIRTUAL coin jelenleg 1,71 dolláron forog. Piaci kapitalizációja 1,13 milliárd dollár, napi forgalma pedig 652,85 millió dollár. Az árfolyam...

5 altcoin, amit érdemes figyelni májusban – az ONDO, HYPE, SEI, TAO és XYZVerse vezethetik az altcoin szezont

Vendégbejegyzés Májusban olyan ígéretes altcoinok jelennek meg, amelyek jelentős hatással lehetnek a kriptopiacra. Az ONDO, HYPE, SEI, TAO és XYZVerse tokenek egyre nagyobb figyelmet kapnak innovatív technológiáikkal...

A Sonic árfolyama erőteljes emelkedést indított – jöhet az áttörés?

Prémium Sonic A Sonic árfolyama jelentős felfelé ívelést mutatott, miután néhány hónapos csökkenő trendet követően kitört egy régóta fennálló csökkenő csatornából. Az árfolyam jelenleg 0,55 dollár körül...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.