Thaiföld új szintre emeli a pénzmosás elleni harcot, és a kormány egyszerre veszi célba a fizikai aranypiacot és a kriptoeszközöket.
A cél a „szürke pénz” kiszűrése, vagyis azoké a forrásoké, amelyek ugyan nem mindig illegálisak papíron, de ügyesen kikerülik a hagyományos bankrendszert és a hatóságok látókörét.
A lépés egyértelmű üzenet, az arany és a kriptó többé nem külön világ.
Arany és kripto egy kalap alatt
A helyi sajtó szerint az intézkedéscsomagot Anutin Charnvirakul miniszterelnök rendelte el, aki szerint a modern pénzügyi bűnözés már nem válogat eszközök között.
A kampány azokra a területekre fókuszál, amelyeket a bűnszervezetek előszeretettel használnak értékmegőrzésre és pénzmozgatásra a bankrendszeren kívül, aranyrudak, online aranykereskedés és kriptovaluták.
A logika egyszerű. Ha a pénz nem fér bele a banki csatornákba, akkor más utat keres.
Thaiföld most azt mondja, mindegy, hogy az érték aranyrúd vagy digitális token, ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá.
Nemzeti adatközpont és szigorúbb aranyszabályok
A tervek szerint létrejön egy nemzeti adatközpont, amely valós időben figyeli a gyanús pénzmozgásokat, és kockázati profilokat épít.
Ez már nem a régi, „utólag megnézzük” típusú ellenőrzés, hanem inkább egy pénzügyi radar.
Az aranypiacon a pénzmosás elleni hivatal csökkentené a kötelező jelentési küszöböt.
Jelenleg csak a 2 millió thai baht, azaz kb. 63 ezer dollár feletti vásárlásokat kell jelenteni, de a hatóságok szerint a bűnözők ezt egyszerűen kisebb tranzakciókra darabolják.
Emellett új adók és szigorúbb auditok is jöhetnek az online aranykereskedőkre.
Travel Rule: szorosabb pórázon a kriptó
A digitális eszközöknél a hangsúly a Travel Rule szigorúbb betartatásán van.
Ez a nemzetközi AML-szabvány előírja, hogy a kriptós szolgáltatók gyűjtsék és továbbítsák a küldő és a fogadó azonosító adatait bizonyos tranzakcióknál.
Fontos, hogy egyelőre nincs szó a saját letétkezelésű, azaz self-custody tárcák betiltásáról.
A szabályok elsősorban a szabályozott közvetítőkre, a tőzsdékre és letétkezelőkre vonatkoznak.
Viszont a gyakorlatban ez szigorúbb ellenőrzést, több kérdést és lassabb kiutalásokat jelenthet, ha valaki saját tárcába küldené a kriptóját.
Thaiföld kriptós iránya: rendszert kell kiépíteni
Thaiföld eddig is a „szabályozzuk, de engedjük” iskolát követte. A kriptoszolgáltatók régóta engedélykötelesek, 2024-ben pedig az agresszív kriptoreklámokat is visszafogták.
Az idei lépés viszont új irányt mutat, a kriptó immár nem különleges kivétel, hanem a pénzügyi rendszer egyik csatornája.
Ez kicsit olyan, mint amikor a westernfilmekben már nem csak a bankot, hanem az aranyásókat is figyeli a seriff.
A szakértők szerint a szabály üzenete világos, Thaiföld szerint a „szürke pénznek” mindegy az eszköz, de a hatóságoknak többé nem mindegy, merre folyik.
Olvastad már? Újabb nagybevásárlást hajtott végre a Strategy
Kriptoworld.hu szerkesztője, a Kriptoworld.hu alapítója
LinkedIn | X (Twitter) | Facebook
A Kriptoworld.hu alapítójaként és szerkesztőjeként írásaiban azt vizsgálom, hogyan alakítják át a gazdasági és technológiai változások az emberek döntéseit, biztonságérzetét és jövőképét. Nem árfolyamokra és napi zajra fókuszálok, hanem arra, hogyan hat a digitális pénz és az új gazdasági gondolkodás a hétköznapi életre. Olyan nézőpontból írok, amely a gyors hírek mögötti következményeket és kérdéseket keresi. Hiszek abban, hogy a kriptovilágról nem csak technikailag, hanem emberi nyelven is lehet hitelesen beszélni.
📅 Megjelenés: 2026. január 14. • 🕓 Utolsó frissítés: 2026. január 14.
✉️ Kapcsolat: [email protected]
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.
