Az on-chain adatok szerint a bitcoin hashrátája ismét emelkedik. A nehézség negatív irányban módosult.
Szombaton, május 3-án a Bitcoin-hálózat újabb nehézségiszint-beállításon esett át.
Ez megkönnyítette a bányászok dolgát, megszakítva a korábbi négy egymást követő emelkedést.
A „nehézség” a BTC-blokklánc egyik beépített tulajdonsága. Ez szabályozza, mennyire nehéz a bányászoknak új blokkokat létrehozni. Az értéke attól függően változik, milyen gyorsan dolgoznak a bányászok.
A lánc körülbelül kéthetente automatikusan módosítja a nehézségi szintet. Satoshi egyszerű szabályt írt erre: a blokkok időzítése maradjon átlagosan 10 perc.
Ez azt jelenti, hogy ha a bányászok 10 percnél gyorsabban dolgozzák fel a blokkokat, a lánc kénytelen növelni a nehézségi szintet.
Ha viszont a validátorok lassúak, akkor csökkenteni kell a nehézséget, hogy visszatérjenek a megszokott tempóhoz.
A bányászok gyorsabban vagy lassabban dolgoznak, attól függően, hogyan változik az általuk használt számítási kapacitás, az úgynevezett hashráta.
Az alábbi, a Blockchain.com oldalról származó grafikon szerint a bányászok korábban gyors ütemben bővültek.
Ezért kellett a BTC-nek négyszer egymás után növelnie a nehézségi szintet.
A „nehézségi szint” alakulása komoly következménnyel jár a Bitcoin-bányászokra. Akármennyit is fektetnek be, nem tudnak több blokkjutalmat kivenni, mint amit a hálózat enged.
A blokkjutalom az a BTC-ben kifejezett érték, amit a bányászok kapnak egy blokk hálózathoz adásáért.
Ez teszi ki a bányászok bevételének nagy részét, míg a tranzakciós díjak kisebb arányt képviselnek.
Mivel a nehézségi szint mindig visszaállítja a bányászokat a 10 perces blokkidőhöz, ezek a validátorok naponta nagyjából ugyanannyi jutalmat kapnak, függetlenül a hashrátától.
Más szóval, ha nő a hashráta, több számítási kapacitás versenyez ugyanazért a bevételért. Ez csak a következő nehézségállítás után igaz. A két állítás közötti időszakban a bányászok eltérően kereshetnek.
Ez azt jelenti, hogy elméletben azok a validátorok, akik nem növekednek a globális Bitcoin-hashráta ütemében, lemaradnak a versenyben.
Emiatt kevesebb bevételhez jutnak, mivel a bányászok összesített BTC-bevétele korlátozott.
Azok a bányászok, akik a nehézség növekedése miatt kevesebb bevételhez jutnak, lehet, hogy kénytelenek lekapcsolódni a hálózatról.
A hashráta grafikonja alapján jól látszik, hogy az érték április utolsó harmadában zuhant. Valószínű, hogy ezt a nagy nehézségemelkedés váltotta ki.
Mivel a nehézség most végre csökkenni kezdett a hashráta visszaesésére reagálva, a bányászokat ismét ösztönözheti a bővítés. A metrika 7 napos átlagának legfrissebb trendje is ebbe az irányba mutat.
Olvastad már? Továbbra is nagy a kereslet a kriptoalapok iránt – a Bitcoin és az Ethereum a befutók
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.