Elhalasztották a Solana inflációs reformját

A Solana inflációs reformjáról szóló szavazás igazi drámát hozott. A SIMD-228 jelű javaslat célja az volt, hogy a Solana inflációs rátáját merész lépéssel 80%-kal csökkentsék.

Jól hangzik, igaz? Nos, egy hollywoodi fordulathoz méltó csavarral végül a kezdeményezés elbukott.

Infláció? Ha a hagyományos pénzügyi rendszerben működik, miért ne kéne a blokkláncba is?

A hálózat validátorai leadták a szavazataikat, és amikor már úgy tűnt, hogy a javaslat átlépi a szükséges 66,67%-os szupertöbbséget, a kisebb validátorok közbeléptek.

solana
Forrás: X

Az ő „Nem” szavazataik végül elégnek bizonyultak ahhoz, hogy a reform meghiúsuljon. Nézzük, mi történt pontosan!

A Solana jelenlegi inflációs rátája 4,7%, ami az egyik legmagasabb a főbb blokkláncok között. A tervezett változás drasztikusan csökkentette volna a staking jutalmakat, mindössze 1% körüli szintre.

A nagy validátorok támogatták ezt a lépést, hiszen hosszú távon ez növelhette volna a SOL értékét és stabilizálhatta volna az árfolyamot.

A kisebb validátorok azonban nem osztoztak ezen a lelkesedésen, számukra ez azt jelentette volna, hogy jelentősen csökkennek a jutalmak, miközben a node-ok üzemeltetésének költségei változatlanok maradnak.

Sokan attól tartottak, hogy ez ellehetetleníti a működésüket.

Rekordrészvétel

A szavazás kiemelkedően magas részvételi arányt hozott, a jogosult stake-ek 74,3%-a voksolt a SIMD-228-as javaslatról.

Ez a kriptovilág egyik legaktívabb kormányzati eseménye lett. A Solana hivatalos fiókja tréfásan meg is jegyezte, hogy a részvételi arány magasabb volt, mint bármelyik amerikai elnökválasztáson az elmúlt száz évben.

Képzeld el, hogy egy blokklánc-kormányzás lekörözi a képviseleti demokráciát!

De azért ne szépítsük a dolgokat, a szavazás kudarca komoly törésvonalakat mutatott meg a rendszerben.

A nagy validátorok azzal érveltek, hogy az infláció csökkentése növelné a SOL értékét és vonzóbbá tenné az intézményi befektetők számára.

A kisebb validátorok viszont attól tartottak, hogy a staking jutalmak csökkenése miatt decentralizáció helyett a nagy szereplők dominanciája erősödne.

Magyarán ez a harc a bálnák és a közösség között zajlott, és végül a tőkeérdekek győztek. Ez pedig pontosan meg is mutatja, hogyan működik a proof-of-stake.

A kormányzás próbája

További feszültséget szült a token-ökonómia kérdése is. Az infláció csökkentése évi 4 milliárd dollárral mérsékelhette volna az újonnan kibocsátott SOL mennyiségét, ami enyhíthette volna az eladási nyomást és potenciálisan felhajthatta volna az árakat.

Ez jól hangzik elméletben, de a kritikusok szerint a kisebb validátorok viselték volna ennek a változásnak a terheit.

A kisebb validátorok viszont többet akarnak keresni, így megvétózták a javaslatot.

Végül a SIMD-228 nem kapta meg a szükséges támogatást, így elbukott, ez pedig az első alkalom, hogy a Solana gazdasági reformjai közül egy meghiúsult.

Tushar Jain, a Multicoin Capital társalapítója ezt a decentralizált kormányzás valódi próbájának nevezte, míg mások szerint ez csak a hálózaton belüli mély megosztottság újabb jele.

Olvastad már? Az altcoinok követik a Bitcoint – De ez nem mindig jó jel

Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Milliárdos per a Nike ellen: az RTFKT bezárása miatt omlottak össze az NFT-befektetések

A Nike újabb perrel néz szembe, miután NFT-vásárlók azt állítják, hogy pénzt veszítettek, amikor a vállalat hirtelen bezárta digitális eszközökkel foglalkozó részlegét. A vásárlók szerint a...

Visszaesett a Pi coin árfolyama, de a BitMart-kereskedés újraindítása hozhat némi fellendülést

A Pi Coin, amely korábban a kriptovilág egyik feltörekvő csillaga volt, komoly visszaesést szenvedett el. Az árfolyama közel 80%-kal esett vissza a 3 dolláros csúcsáról....

A mémcoinok gyengülnek, ezzel együtt pedig nő a bitcoin piaci dominanciája

Amióta idén januárban elérte csúcsát, a kriptopénzpiac körülbelül 22%-kal csökkent. A teljes piaci kapitalizáció 2,85 billió dollárra csökkent. Ez a növekvő pesszimizmus jele, mivel több korábban...

Az első XRP ETF elindult Brazíliában, nem az Egyesült Államokban

Az XRP most jelentős mérföldkőhöz érkezett: elindult az első ETF-je Brazíliában. Ez az izgalmas lépés több befektetőt is vonzhat az XRP felé, és megnyithatja az...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.