Blokklánc botrány a Solanán – elképesztő mémcoin csalásokat tártak fel

Egy új jelentés szerint a Solidus Labs hatalmas mennyiségű „csalárd” tevékenységet tárt fel a Solana blokkláncon.

A kutatás szerint a Pump.fun oldalon indított tokenek 98,6%-a „rug pull” vagy „pump-and-dump” volt.


Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről – kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!


Solana: a mémérmés csalások melegágya?

A kriptofigyelő cég a jelentésében kiemeli, hogy a Solana alacsony díjai és felhasználóbarát decentralizált tőzsdéi miatt vált a mémérmék spekulációjának központjává.

„A befektetők legyenek óvatosak! Ahogy a Solana ökoszisztémája növekszik, egyre inkább a mémcoinos csalások központjává válik” – figyelmeztetett a Solidus.

A növekedés középpontjában a Pump.fun áll, egy Solana-alapú tokenindító platform, amelynek napi kereskedési forgalma már meghaladta a 100 millió dollárt. A Solidus szerint ezt főként a spekulatív mémcoinkereskedés hajtotta.

2024 januárja és 2025 márciusa között több mint 7 millió tokent indítottak el. Ezek mindegyikével legalább öt kereskedést végeztek.

Ezek közül csak 97.000 token tartotta meg a likviditását 1000 dollár felett. A jelentés szerint a tokenek 98,6%-a értéktelen „pump-and-dump” sémává vált röviddel az indulás után.

Ahogy arról éve elején a Kritptoworldön is beszámoltunk, voltak olyan időszakok, amikor a Solana teljes forgalmának 70%-át pump.fun-os mémcoinok elindítása tette ki.

A platform nemrég elindított egy automatikus piacképző rendszert (AMM), amely kötési görbén alapuló árazást használ.

Ebben a modellben minden vásárlás után exponenciálisan nő a tokenek ára. Ez az alkotóknak és a korai vásárlóknak kedvez.

Az elemzés szerint ez a modell hátrányba hozza a később csatlakozókat. Ennek oka a magasabb tokenár és az esetleges veszteség, amikor az alkotók eladják részesedésüket.

A Pine Analytics egy külön jelentése is kiemelte a „deployer-funded, same-block sniping” nevű módszert. Ez lehetővé teszi, hogy a készítők nyereséget érjenek el, ha a token kibocsátásával egy blokkban hajtanak végre kereskedést.

A Solidus Labs megvizsgálta a Raydiumot is, egy másik nagy Solana-alapú DEX-et. Ez hagyományos likviditási poolokat használ, amelyeket tokenkibocsátók finanszíroznak.

Az elemzett 388.000 poolból 361.000, vagyis 93% mutatta a „soft rug pull” jeleit. Ezekben az esetekben hirtelen kivonták a likviditást, ami árzuhanást okozott.

Az ilyen esetek pénzügyi kára változó. Az esetek 25%-ában az összeg 732 dollár alatt volt. Az átlagos kár körülbelül 2832 dollár volt. A legnagyobb, eddig feltárt veszteség elérte az 1,9 millió dollárt.

Jogi problémák és botrányok

Januárban két csoportos keresetet indítottak a Pump.fun ellen. Mindkettő azzal vádolta a platformot, hogy megsértette az amerikai értékpapírtörvényeket.

Azzal is megvádolták, hogy engedély nélküli tokenek indítását segítette, és akár 500 millió dollárnyi díjat szedett be.

Tavaly decemberben kénytelenek voltak ideiglenesen szüneteltetni az élő közvetítéses tokenindítást. Ennek oka az volt, hogy tokenkészítők zavaró tartalmakkal próbálták felpumpálni érméik árfolyamát.

Ezután a Pump.fun bevétele 22 millió dollárral csökkent. Az on-chain adatok szerint a heti bevétel drasztikusan visszaesett.

Olvastad már? Conor McGregor és az ír kriptostratégia jövője

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

A bitcoin új csúcsokat céloz meg 100.000 dollár felett, miközben az Ethereum a Pectra frissítésre ralizik

A bitcoin 100.000 dollár fölötti konszolidációja mérföldkőnek számít a piaci fejlődésében, amely pszichológiai és strukturális erőre is utal. A 92.000 és 95.000 dollár közötti támasz szint...

Ezek most a legígéretesebb altcoinlehetőségek a piacon egy kriptoelemző szerint

Miles Deutscher kriptoelemző egy ígéretes lehetőségre hívta fel a figyelmet az altcoinpiacon. Bár az átlagbefektetők érdeklődése alacsony, és sokan háttérbe vonultak, Deutscher szerint most érdemes...

Új csúcson az Ethereum-befektetők bizalma

Az Ethereum átlépett egy fontos határt – piaci ára a realizált érték fölé emelkedett. Ez a hosszú távú befektetők hangulatának változását jelzi. A változás a Binance-en figyelhető...

Tényellenőrzés: tényleg feketelistára tette Trump az XRP-t?

Az online térbe egyre terjed az a nézet, hogy Donald Trump esetleg feketelistára tette az XRP-t. De mi az igazság? Tényellenőző cikkünk következik. 2025. március 2-án...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.