Az orosz jegybank teljes kriptotilalmat követel – Moszkva bezárja a digitális kereskedést?

A kriptopiac újra lendületbe jött egy hosszabb medvés konszolidáció után, élén a Bitcoinnal (BTC).

A CoinMarketCap adatai szerint a globális kriptovaluta-piaci kapitalizáció 2,86 billió dollárra nőtt, ami 2,86%-os emelkedést jelent az elmúlt 24 órában.

A Bitcoin árfolyama is áttörést ért el: miután korábban többször is visszapattant a 85.000 dolláros ellenállási szintről, most 3%-os emelkedést követően elérte a 87.234,34 dollárt.

Moszkva bezárja kapuit a kriptók előtt

A szabályozói nyomás továbbra is meghatározó tényező a piac alakulásában.

Az Orosz Központi Bank például javaslatot tett arra, hogy tiltsák be a kriptovalutával történő elszámolásokat a lakosok között, amennyiben azok nem tartoznak az ún. kísérleti jogi rezsim (ELR) hatálya alá.

A központi bank büntetéseket is javasol azok számára, akik megszegik ezeket a korlátozásokat – ezzel is jelezve, hogy Moszkva egyre szigorúbb álláspontot képvisel a digitális eszközökkel szemben.

A jegybank vezetője, Elvira Nabiullina egy sajtótájékoztatón így nyilatkozott:

„Továbbra is fenntartjuk korábbi álláspontunkat, miszerint a kriptovalutákat nem szabad elfogadni fizetőeszközként. Ezért javasoljuk, hogy tiltsuk be a lakosok közötti kriptoelszámolásokat az EPR-en kívül. Nemcsak a tilalom bevezetését, hanem a megszegéséért való felelősségre vonást is indítványozzuk.”

Más országok kriptoálláspontja

Bár az orosz jegybank korábban nyitottnak mutatkozott egy olyan szabályozási keretrendszerre, amely lehetővé tette volna a „minősített” befektetők számára a kriptókhoz való hozzáférést, most szigorúbb szabályozást szorgalmaz a kriptoelszámolásokkal kapcsolatban.

Sőt, az a hároméves kísérleti keretjavaslat is, amely lehetővé tette volna egy kiválasztott befektetői kör számára a kriptokereskedelmet, valószínűleg kútba esik.

Eközben Japán miniszterelnöke, Shigeru Ishiba is aggodalmát fejezte ki az Egyesült Államok és más vezető gazdaságok átláthatatlan Bitcoin-tartalék politikája miatt.

Ez az óvatosság visszhangra talált Svájcban és az Európai Központi Bankban is, amelyek szintén fenntartásokkal kezelik a kriptovaluták széles körű elfogadását.

Tovább bonyolítva a vitát, a Dél-koreai Jegybank (BOK) nemrég hivatalosan is cáfolta azt a spekulációt, miszerint Bitcoint tervezne tartalékként felhalmozni. Indoklásuk szerint a BTC túlzott árfolyam-ingadozása túl nagy kockázatot jelentene.

Ez a nyilatkozat egy parlamenti képviselő, Cha Gyu-geun kérdésére adott válaszként hangzott el, és ismételten rávilágított arra, hogy a hagyományos pénzügyi intézmények továbbra is óvatosak a Bitcoin integrálásával kapcsolatban.

És mi a helyzet Kínával?

Végül Kína állítólagos lépései is aggodalmat váltottak ki: 20 milliárd dollár értékű Bitcoin eladásáról szólnak a hírek, amely a 2019-es PlusToken Ponzi-ügyhöz köthető.

A kínai hatóságok állítása szerint az elkobzott BTC-állományt az állami kincstárba helyezték, ám az átláthatóság hiánya újabb spekulációkat szült a piaci hatásokkal kapcsolatban.

A Bitcoin mindezek ellenére stabil marad

Mindezen geopolitikai óvatosság ellenére a Bitcoin ellenállónak bizonyul. Sőt, tovább erősíti dominanciáját a pénzügyi világ átalakuló térképén.

A technikai indikátorok, például az RSI (relatív erősség index) és a MACD azt sugallják, hogy a bikák továbbra is uralják a piacot, szemben a medvékkel.

Olvastad már? A kripto AI ügynök, a MIND of Pepe bemutatja fejlesztéseit

Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Végre itt a Pi Network új ütemterve, de a legtöbben csak csalódottan legyintenek

A Pi Network, a telefonos app, ahol csak annyit kell csinálni, hogy naponta ráböksz egy gombra, mint valami mobiljátékban, végre kiadta a régóta várt ütemtervét. Ez...

Az EKB csinált egy tanulmányt a digitális euróról, érdekes eredmények születtek

Miközben a digitális euró – az európai központi banki digitális valuta (CBDC) bevezetését célzó projekt – még nem kapott jóváhagyást, az Európai Központi Bank (EKB)...

Al Caponét tartották ott fogva, ahová Sam Bankman-Friedet átszállították

Sam Bankman-Friedet, a csődbe ment FTX kriptotőzsde alapítóját 2025. április 18-án átszállították a Federal Correctional Institution (FCI) Terminal Island börtönbe, Los Angelesbe. Ez az alacsony...

Hamarosan indulhat a bitcoin kereskedés a Charles Schwabnál

A jelentések szerint a Charles Schwab Corp vezérigazgatója, Rick Wurster 2026 áprilisára tervezi, hogy spot bitcoin kereskedési szolgáltatást indít a Schwab-ügyfelek számára. A RIABiz szerint Wurster...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.