A Stellar szeretne feltámadni, és ehhez nagy neveket nyert meg magának

Ha az elmúlt években meghallottad a Stellar nevét, valószínűleg csak legyintettél, hogy ez egy újabb „régi altcoin” a 2017-es érából, aminek már rég leáldozott.

Most viszont a hálózat újra a figyelem középpontjába került, és ezúttal nem valami mesterséges, Twitter-hype-alapú árfolyamrali miatt.

Maradj naprakész a kriptovaluta világában – kövess minket az X-en a legfrissebb hírek, betekintések és trendekért!🚀

A Stellart ugyanis szép csendben elkezdték működő, mindennapi pénzügyi rendszerként pozicionálni, méghozzá állami és intézményi szinten.

Bermuda: A világ első onchain gazdasága akar lenni

Kezdjük a Karib-térséggel. A bermudai kormány és a Stellar Development Foundation május közepén valami olyat jelentett be, amire még nem nagyon volt példa: Bermuda megpróbálja felépíteni a világ első „teljesen onchain nemzetgazdaságát”. Bermuda ezt a tervet már korábban is megemlítette, de a Stellar neve eddig nem került szóba.

De mit jelent ez a valóságban? Természetesen nem azt, hogy holnaptól mindenki XLM-mel veszi a kávét. A kormányzat USDC-alapú stabilcoin rendszert épít a Stellar hálózatán, és a tervek szerint a lakosok hamarosan digitális pénztárcákba kaphatják a fizetésüket, a sarki boltban ezen a hálózaton keresztül fizethetnek, és ugyanitt rendezhetik az állami díjaikat is.

A döntés mögött kőkemény matek van, a helyi vállalkozásoknak ma sokszor az is fáj, ha egy bankkártyát lehúznak náluk, mert a díjak a 3-5 százalékot, sőt, néha a 10 százalékot is elérik. Az onchain fizetés itt tehát nem játék, hanem masszív költségcsökkentés az egész országnak.

Amikor beszáll az 5 billió dolláros bankóriás is

Ez önmagában is klassz kísérlet lenne, de a Stellarnál sokkal nagyobb, intézményi dolgok is történnek a színfalak mögött.  A pénzügyi világ egyik legnagyobb vagyonkezelője, a State Street, amely több, mint 5 billió, azaz 5000 milliárd dollárnyi vagyont kezel, összeállt Mike Novogratz cégével, a Galaxyval, hogy egy új, onchain likviditási alapot, a SWEEP-et létrehozzák az intézményeknek.

A SWEEP alapvetően „tokenizált készpénzt” jelent. Ha egy nagy cég parkoltatni akarja a pénzét úgy, hogy közben 0-24 órában hozzáférjen a blokkláncon, például a PYUSD stabilcoinon keresztül, ezt a terméket használhatja.

És bár a projekt elsőként a Solanán indul el, a State Street és a Galaxy már hivatalosan bejelentette, hogy a technikai bővítés következő fázisában a Stellarra és az Ethereumra is integrálják a szolgáltatást. Vagyis az amerikai nagybanki likviditás közvetlenül belép a Stellar ökoszisztémájába.


Túlélés a hasznosságon keresztül

Mi ebből a tanulság? Az, hogy a kriptós projektek hosszú távú túlélése sokszor nem az árfolyamgrafikonon és a TikTok-os spekuláción dől el. Azok a láncok, amik lemaradnak a legújabb meme-coin trendekről, gyakran valós „utilityből„, azaz hasznosságból próbálnak jövőt építeni.

Egy másik projekt esetében is láthatjuk ennek a jeleit, a népszerűsége csúcsát szintén 2017-ben elérő NEO nagyon hasonló úton indult el, hogy életet leheljen a hálózatába és az ökoszisztémájába.

A Stellar most pontosan ezt csinálja, egyszerre jelenik meg rajta a lakossági felhasználási mód a bermudai fizetések kapcsán, és az intézményi hitelesítés a State Street letétkezelési és tokenizált készpénz-szolgáltatási együttműködésének köszönhetően.

Nem biztos, hogy az XLM megint a leghangosabb és legjobban hype-olt kriptó lesz, de ha be tudja magát betonozni a mindennapi állami pénzmozgásokba és a Wall Streeti likviditásba, lehet, hogy erre egyáltalán nem is lesz szüksége.

Olvastad már? Fontos áttörés Washingtonban, a CLARITY Act újabb akadályon jutott túl

Pásztor Miklós
Szerző:
Kriptopiaci kutató, a Kriptoworld.hu külsős szerzője

Tűz. Kerék. Gőzgép. Bitcoin.

📅 Megjelenés: 2026. május 16. • 🕓 Utolsó frissítés: 2026. május 17.
✉️ Kapcsolat: [email protected]


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Nyomás alatt a bitcoin árfolyama: veszélyben a 60.000 dolláros támasz

A Nasdaq 100 index a szerdáig tartó hét napban 7,5%-kal esett, amivel 2,7 billió dollárnyi piaci érték tűnt el. A veszteség több mint kétszerese a...

Ralizik a Monero és Zcash: visszatérhetnek a privacy coinok?

A Zcash és a Monero erősödése arra utal, hogy a befektetők a privacy coinok felé fordulnak, ami akár egy régóta szunnyadó szektort is újraéleszthet. Az adatvédelmi...

A japán Enish kukázta a bitcoin treasuryt, és helyette átnyergeltek a Solanara

A kriptóban mindenki gyémántkezű HODL-ernek hiszi magát, amíg be nem üt a medvepiac, vagy amíg a könyvelő rá nem néz a negyedéves mérlegre. A vállalati...

A brit bankok meg akarják állítani a kriptót, de az iparág most visszavág

Van az a pont a kriptózásban, amikor már nem az árfolyamok miatt fáj a fejed, hanem azért, mert egyszerűen nem tudod megvenni a coint, amit...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

Mező kötelező.