Képzeljük el a következő jelenetet, éjszaka van, és a Solana fejlesztői pánikszerűen dolgoznak.
Egy súlyos hiba tátong a rendszerben, egy olyan sebezhetőség, amely lehetővé tenné bárki számára, hogy korlátlan mennyiségű tokent hozzon létre, sőt mások tárcáiból is elvegyen pénzt.
Egy igazi katasztrófa réme fenyeget. De még mielőtt bárki a nyilvánosságban észrevenné a bajt, egy szűk csapat validátor és fejlesztő gyorsan beveti magát a Discordra, és titokban kiadnak egy sürgősségi frissítést.
A probléma megoldva, a pénzek biztonságban, a hálózat zavartalanul működik tovább. Csakhogy egy fontos kérdés azért mégis marad, vajon ez tényleg decentralizáció?
Kinek van itt hatalma?
Áprilisban a Solana validátorai összehangoltan léptek, hogy kijavítsanak egy olyan hibát, ami a kriptovilág történetének egyik legnagyobb visszaéléséhez vezethetett volna, még az FTX botránya is eltörpült volna mellette.
A frissítés április 17-én lépett életbe, teljes titokban. Nem volt közösségi szavazás, nyilvános vita vagy előzetes tájékoztatás. Egy maroknyi bennfentes döntött mindenki helyett. Ez sokaknak gyanús.
Persze, érthető, hogy vészhelyzetben gyors döntésekre van szükség. Senki sem akarja, hogy a kriptója elfüstöljön, miközben a közösség hosszasan vitatkozik a szabályokról.
De az, hogy ilyen kulisszák mögötti megoldásra került sor, sokakban kételyt ébreszt, és bizony jogosan.
„Ha néhány validátor egyik napról a másikra hard forkot tud végrehajtani a hálózaton, akkor mi akadályozza meg őket abban, hogy egyszerűen befagyasszák, ellopják vagy töröljék a nem szimpatikus felhasználók vagyonát, ha úgy tartja kedvük?”
Inkább cég, mint protokoll?
Szerinte ez nem decentralizált rendszer, inkább egy technológiai vállalat, csak kicsit más csomagolásban. És nem ez volt az első eset.
Tavaly augusztusban is történt egy hasonló, zárt ajtók mögött levezényelt sürgősségi frissítés.
Bár a hálózat életben maradt, az emberek bizalma a Solana decentralizáltságában ismét csorbult.
Mert ha csak néhány ember képes ilyen mélységű változásokat eszközölni a protokollban, akkor vajon mennyire védett a hálózat a kormányzati nyomás vagy belső visszaélések ellen? Valószínűleg semennyire.
A sebesség ára
Vannak, akik próbálják megvédeni a Solanát, mondván, ha a Bitcoin vagy az Ethereum kerülnének hasonló helyzetbe, ők is azonnali lépéseket tennének.
Csakhogy van egy fontos különbség, ezeknél a nagyobb hálózatoknál több ember, hosszabb idő és szélesebb közösségi egyetértés kell ahhoz, hogy bármilyen változás életbe lépjen.
A Solana gyorsasága kétségtelenül lenyűgöző, de talán éppen ez az, ami aggodalomra adhat okot.
Szóval amikor legközelebb azt halljuk, hogy a Solana a decentralizált pénzügyek jövőjét képviseli, nem árt elgondolkodni, vajon tényleg nyílt közösségi működésről van szó, vagy csak egy ügyesen álcázott háttérirányításról?
És ha SOL-t tartunk a tárcánkban, jobb, ha az egyik szemünkkel mindig a tárcánkat figyeljük, a másikkal pedig azt, hogy ki kezeli a kulcsokat.
Olvastad már? Komoly átalakuláson megy keresztül a Strive – bitcoin-tartalékot halmoznának fel
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.