Az európai kriptoipar sokáig afféle szürkezónaként működött, ahol a szabályok inkább csak irányelvek voltak, mintsem konkrét előírások.
Aztán megérkezett a MiCA, azaz a Markets in Crypto-Assets szabályozás, és mindent felforgatott. Fél év telt el a bevezetése óta, és az átalakulás már most kézzel fogható.
A stablecoin-kibocsátók, kriptotőzsdék és fintech cégek számára új korszak kezdődött Európában.
Új korszak Európában
Korábban a kriptovállalkozásoknak országonként eltérő szabályozással kellett megküzdeniük.
Minden tagállamban külön engedélyezési folyamat várt rájuk, ez gyakran inkább hasonlított egy akrobatamutatványra, mint értelmes jogi adminisztrációra.
A MiCA ezt teljesen átalakította. Mostantól egyetlen engedéllyel lehet belépni a teljes Európai Gazdasági Térségbe, azaz 30 ország piacára.
Nem véletlen, hogy a nagy nevek, mint a Coinbase, a Kraken vagy a BBVA, sorban jelentkeznek engedélyért.
Júliusra már 14 stablecoin-kibocsátó kapott jóváhagyást hét uniós országból, többek között Franciaországból, Németországból, Máltáról és Hollandiából.
Eddig 20 elektronikus pénz token, úgynevezett EMT került kibocsátásra, főként euróban és dollárban, de még egy cseh korona token is belefért a listába.
Emellett 39 kriptoeszköz-szolgáltató kapott MiCA-engedélyt kilenc különböző joghatóságban.
Németország, valamint Hollandia vezető szerepbe került az engedélyezésben.
Letisztult szabályok, szigorúbb követelmények
A MiCA égisze alatt már nemcsak a kriptós startupok, hanem a hagyományos bankok,mint a BBVA, a fintech cégek, például az N26 és az eToro, valamint a kriptovilágból ismert szereplők, mint a Bitpanda is egységes szabályozás alá tartoznak.
Persze nem mindenki örül. Olaszország pénzügyi felügyelete, a CONSOB már több mint 35 céget figyelmeztetett a szabályok megszegésére.
A holland AFM pedig egyre komolyabb játékossá válik, kemény kézzel szűri meg az engedélykérelmeket. Az üzenet világos, vagy rendbe teszed a cégedet, vagy kiszállsz a játékból.
A változás hatalmas, az EU-ban működő több, mint 10.000 kriptovállalkozás közvetlenül érintett.
A tőzsdék körülbelül 80%-ának át kell alakítania a megfelelési keretrendszerét, míg a startupok 42%-a számol növekvő működési költségekkel.
Ugyanakkor a szabályozott stablecoinok piaci részesedése várhatóan 35%-kal nőhet, mivel a befektetők jobban megbíznak a tisztább, átláthatóbb rendszerben.
Bővülő piac, növekvő bizalom
A befektetők kifejezetten pozitívan értékelik a MiCA hatását, több, mint 60%-uk szerint a szabályozás növeli az átláthatóságot és csökkenti a csalások esélyét.
Az EU-s kriptopiac várhatóan eléri az 1,2 billió dolláros értéket az év végére.
A vállalatok pedig alkalmazkodnak, a kriptós cégek több, mint 75%-a tervezi megfelelőségi szakértők alkalmazását idén.
A MiCA első fél éve megmutatta, hogy Európa komolyan gondolja, hogy rendet tesz a kriptovilágban.
A befektetők és vállalkozások számára ez kevesebb káoszt, több kiszámíthatóságot és egy egyre növekvő, biztonságosabb piacot jelent.
Olvastad már? Indiai nyugdíjas professzor 231.000 dollárt veszített kriptós csalásban
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.