A BRICS új aranyalapú valutája forradalmasíthatja a globális kereskedelmet?

A BRICS-országok egy izgalmas újításon dolgoznak, amely alapjaiban változtathatja meg a nemzetközi kereskedelmet, mégpedig egy aranyalapú digitális valuta bevezetésén.

A lépés célja, hogy csökkentse a dollártól való függőséget, mérsékelje az átváltási árfolyamok ingadozásait, és alacsonyabb tranzakciós költségeket tegyen lehetővé.

Aranyalapú digitális valuta: új korszak a dollár után?

Alexej Jordanov, a Goldrepublic elemzője szerint a BRICS az aranyalapú valuta bevezetésének lehetőségét vizsgálja, hogy kiváltsa a dollár dominanciáját a globális kereskedelemben.

A geopolitikai feszültségek, például Oroszország kizárása a SWIFT fizetési hálózatból, felgyorsították az alternatív megoldások keresését.

Az elképzelés szerint az új valuta nemcsak aranyhoz lenne kötve, hanem a BRICS-országok nemzeti valutáiból álló kosárhoz is, emellett a rendszer működését blockchain technológia támogatná, amely átláthatóságot és biztonságot nyújtana.

Miért fontos ez?

A BRICS-országok a világ népességének körülbelül 40%-át teszik ki, és a globális GDP több, mint 30%-át állítják elő, ezzel éppen, hogy megelőzik a G7-eket, de ennek ellenére a dollár továbbra is domináns szerepet játszik a nemzetközi kereskedelemben.

A BRICS-tagországok közötti kereskedelem azonban dinamikusan növekszik, 2017 óta 56%-kal bővült, és 2022-ben már a blokk teljes tranzakcióinak 37%-át tette ki.

Jordanov szerint egy aranyalapú valuta jelentős előnyöket nyújthatna, például csökkenthetné a tranzakciós költségeket és az árfolyamkockázatokat, és bár egy 1-2%-os tranzakciós díj megtakarítása apróságnak tűnhet, ha országok közötti kereskedelmi tranzakciókról van szó, ezek milliárdos összegeket jelenthetnek.

Ha a BRICS-en belüli kereskedelem fele erre az új valutára váltana, az hatalmas megtakarításokat eredményezne, amelyek további gazdasági növekedést ösztönözhetnének.

A precíziós kereskedés itt kezdődik, Útmutató a TradingView sikeres használatához!

Arany tokenizálása és okosszerződések

A tervezett valuta mögött a BRICS-országok aranytartalékai állnának, amelyeket biztonságos trezorokban helyeznének el.

A digitális egységek valódi, auditált eszközökkel lennének fedezve, így biztosítva a rendszer átláthatóságát és hitelességét.

Az okosszerződések lehetővé tennék a valuta összetételének dinamikus módosítását a kereskedelmi minták és gazdasági körülmények alapján, elősegítve a valós idejű elszámolásokat.

A BRICS-tagállamok jelenleg körülbelül 5700 tonna aranyat birtokolnak, ami a globális tartalékok 16%-át teszi ki.

Ez elmarad a G7-országok 17.500 tonnás, 49%-os aranykészletétől, de így is szilárd alapot jelentene az új valuta számára.

Ugyanakkor Jordanov figyelmeztet, hogy egy ilyen rendszer megvalósítása komoly kihívásokkal járhat, mivel az országok közötti szoros együttműködés, a technológiai infrastruktúra fejlesztése és a geopolitikai akadályok, például a szankciók mind nehezítő tényezők lehetnek.

Kövesd a Kriptoworld-öt a Google News-on

Olvastad már? Mennyire jelent veszélyt a Bitcoinra a kvantumszámítás?

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

Mező kötelező.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Sokkal egyszerűbb lehet kvantum-állóvá tenni az Ethereumot, mint hittük?

A kvantumtámadás olyan a kriptós világban, mint valami sci-fi horror. Valamikor a távoli jövőben (ami egyre közelebb van) jön egy szuperszámítógép, és egyetlen gombnyomással feltöri...

A DeFi újra eljátssza a 2021-es őrületet, de most sokkal veszélyesebbé vált a mutatvány

Aki átélte a 2021-es kriptós bikapiacot, az pontosan tudja, mi volt az őrület csúcsa, a decentralizált hitelezés. Amikor mindenki fedezetként berakta a kriptóját egy okosszerződésbe,...

A Standard Chartered 100 dolláros UNI árfolyamot vár

Ha van valami, amit a bankárok általában utálnak, az a DeFi. Nekik ez a versenytárs, a rendszer, amit azért találtak ki, hogy kivágják őket a...

A Fülöp-szigetek betiltotta a privacy coinok használatát

Volt idő, amikor a kriptó legnagyobb vonzereje az volt, hogy senki sem tudta, kinek és hova küldöd a pénzed. A korai blokkláncos időkben a teljes...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

Mező kötelező.