Musk arról beszélt, hogy 2025 májusától visszalép a „DOGE”-tól. A Department of Government Efficiencyre gondolt. – ez egy költségcsökkentő projekt, amelyben a Trump-kormány kezdetén segédkezett.
Ezt egy Tesla eredménybeszámoló hívás során jelentette be. Azt mondta, több energiára van szüksége az autógyártó cége számára, miután pénzügyi nehézségekkel szembesültek. Nem a jól ismert Shiba Inu kriptovalutáról beszélt.
Csak hogy teljesen világos legyen: Musk maga cáfolta a kriptós kapcsolatot 2025 áprilisában.
Egy lakossági fórumon gyakorlatilag azt mondta: „Nem, a kormány nem használja a Dogecoint.”
A minisztérium nevét csak poénból választották. Állítólag valami unalmasabb helyett, mint például a „Kormányzati Hatékonysági Bizottság”.
Valaki aztán tényleg feltette a Doge ikonját a minisztérium oldalára 2025 februárjában. Ez rövid időre megdobta a mémcoin árfolyamát, de ez csak látvány volt, nem hivatalos irányelv.
Ez az egész zűrzavar tökéletesen bemutatja a kriptovilág vad oldalát. Egy félreértés – főleg ha olyan figurához kötődik, mint Musk, és egy közös becenévhez – könnyen pánikot kelthet a piacon. Mindez még azelőtt történik, hogy bárki ellenőrizné a tényeket.
A Dogecoin különös útja
Érdemes feleleveníteni, hogy indult útjára a Dogecoin. 2013-ban Billy Markus és Jackson Palmer viccből hozták létre. Úgy gondolták, hogy a korai kriptovilág túl komoly.
Valami szórakoztató dolgot akartak, ezért használták az interneten híressé vált Shiba Inu mémfigurát (Kabosu, az eredeti Doge-kutya, 2024 májusában hunyt el). Nem a bankrendszer megreformálása volt a céljuk. Inkább az, hogy a kriptó kevésbé tűnjön ijesztőnek.
A dolog bejött. A Reddit-felhasználók imádták barátságos hangulatát, amivel alkotókat lehetett támogatni – ez ma is népszerű. Kezdetben még a bitcoint is megelőzte napi tranzakciók tekintetében, igaz, csak rövid ideig.
Voltak persze problémák is, például egy komoly pénztárca-feltörés. De a közösség „SaveDogemas” akciója, amellyel összegyűjtötték a veszteséget, megmutatta, milyen erősek tudnak lenni együtt.
A motorháztető alatt a DOGE mégsem mondható forradalminak. A technológiája a Litecoinból származik, ami maga is a bitcoinból ered. Proof-of-Work bányászati rendszert használ.
Ami eltérő, az az inflációs kínálat. Nincs kemény felső korlát, mint a bitcoin 21 milliója. Ehelyett minden blokk létrejöttekor új érmék keletkeznek – örökre.
Ez a kezdetektől így lett kialakítva, hogy ösztönözze a költést és a borravalózást. Ne csak gyűjtögessék az emberek – Musk később utalt is erre a döntésre.
Még azután is, hogy az alapítók viszonylag korán kiszálltak, a közösség életben tartotta a DOGE-ot.
Olyan kezdeményezéseket támogattak, mint a jamaicai bobcsapat olimpiai útja vagy egy NASCAR szponzoráció.
Ez a szellem vezetett végül a Dogecoin Alapítvány 2021-es újraindításához. A cél az volt, hogy több irányt és struktúrát adjanak a projektnek.
A Dogecoin egy vad példája volt annak, hogy a közösségi energia és egy ütős mém néha többet ér, mint a legmodernebb kód.
A Musk-hatás – rakétaüzemanyag és kriptonit
Aztán jött Elon. 2019-ben még csak néhány tweetet írt, később azonban ő lett a nem hivatalos „Doge Father”.
A 2021 májusi SNL-fellépése maga volt a káosz csúcsa. Egyik percben még felhúzta a DOGE árát, a másikban már „átverésnek” nevezte a kriptovalutát. Ez hatalmas árzuhanást indított el a korábbi csúcsról.
Nem csak beszélt, hanem cselekedett is. Bevezette, hogy a Tesla elfogadja a DOGE-ot ajándéktárgyakért. A SpaceX bejelentett egy DOGE által finanszírozott holdmissziót (ami még mindig függőben van).
Még a vicces tweetjei is képesek voltak 40%-kal vagy többel megemelni az árfolyamot percek alatt. Ez hatalmas figyelmet hozott, és rengeteg kisbefektetőt vonzott be. A DOGE piaci értéke az egekbe szökött – a csúcson 85 milliárd dollár fölé!
De ez mindig egy veszélyes játék volt. A hatalmas befolyás nagy ingadozást is jelentett. Musk minden megszólalása túszul ejtette a DOGE-ot.
Ez fejfájást is okozott a rakétamágnásnak, ami aztán egy 258 milliárd dolláros perben csúcsosodott ki. A keresetben piaci manipulációval vádolták. 2024 augusztusában aztán megszüntette az eljárást a bíróság.
A bíró Musk lelkesedését „reklámszövegnek” nevezte. Elon Musk árnyéka ugyan sokak számára hitelesítette a DOGE-ot, de veszélyesen függővé is tette.
A „mémkirály” személyisége és a DOGE mémes eredete tökéletesen kiegészítették egymást.
Dogecoin – még mindig ugat, de mi az újdonság?
Szóval, hol tart ma a DOGE? Még mindig az élmezőnyben van piaci érték alapján. Az emberek továbbra is használják borravalóra és kisebb fizetésekre.
A Tesla továbbra is elfogadja fizetőeszközként. Jótékonysági szervezetek is használják adománygyűjtésre.
De legyünk őszinték: a fejlesztés nem halad túl gyorsan. 2015 óta kevés nagy technológiai újítás történt. A hálózat stabilan működik, köszönhetően a folyamatos karbantartásnak és a Litecoin bányászatának biztonságára épülő rendszernek.
De ne számíts olyan összetett DeFi- vagy okosszerződéses megoldásokra, mint máshol. Az újjáalakult Alapítvány ugyan beszél tervekről és érdekképviseletről, ami jó. De ezeket valódi, áttörő funkciókká alakítani már más kérdés.
Ez egy furcsa helyzet: a kritikusok a technológia egyszerűségét és a lassú fejlődést bírálják, mégis milliárdokat ér. Miért?
Talán épp az egyszerűségében rejlik az előnye: erős márka, hatalmas és hűséges közösség, könnyen használható digitális pénz bizonyos célokra. Azt nyújtja, amit ígért.
Lazul Musk póráza?
Egy fontos kérdést azonban érdemes feltenni: „Vajon a Dogecoin végre kezd függetlenedni Musktól?”
Néhány elemző már 2025 áprilisában így gondolta. Rámutattak, hogy a DOGE tartotta az árfolyamát (0,15 dollár felett), még akkor is, amikor a Tesla részvényei zuhanásba kezdtek.
Gyorsan vissza is pattant, miután Musk kijelentette: a kormány nem tervezi a DOGE bevezetését. Lehet, hogy a piac kezd felnőni. Talán inkább a trendeket, a valódi felhasználást vagy a bitcoin irányát figyeli, nem Musk szavait.
Az, hogy a kormányzati „DOGE” hírek (az elnevezés miatti félreértésből) mégis megmozgatták a mémcoin árát, azt mutatja, hogy a kapcsolat még él.
Lehet, hogy egy-egy tweet már nem olyan erős, mint 2021-ben, de Musk hatása egyértelműen jelen van.
Még nem írhatjuk le őt. A Dogecoin ára továbbra is követi a kriptopiac mozgását, a szabályozási híreket, a tőzsdei fejleményeket és a közösség aktív beszélgetéseit.
A „Musk-prémium” talán halványul, de valószínűleg még nem tűnt el teljesen.
Képzeld el, hogy Musk tényleg kihátrál a DOGE mögül…
Rendben, játsszuk le a forgatókönyvet! Felejtsük el a 2025 májusi félreértést! Mi van, ha Musk egy nap tényleg hátat fordít a Dogecoinnak?
Nem tweetel róla, a Tesla sem támogatja többé. Sőt, akár el is adhatja a saját készletét – bármilyen nagy is legyen az.
Rövid távon? Csúnya lesz. Az árfolyam komoly zuhanásnak indulhat, ahogy a Musk-prémium utolsó nyomai is eltűnnek.
A bizalom megrendülne, főleg azok körében, akik csak miatta szálltak be. A médiavisszhang valószínűleg elcsendesülne.
De hosszú távon? Lehet, hogy ez Dogecoin fájdalmas, de szükséges megújulása. Musk árnyéka nélkül a coinnak önállóan kell helytállnia.
A volatilitás csökkenhet, ami vonzó lehet azoknak a befektetőknek, akiket eddig a Musk-féle hullámvasút riasztott el.
Ez arra kényszerítené az Alapítványt és a közösséget, hogy valódi fejlesztésre és hasznosságra koncentráljanak, ne csak a hájpra.
Felgyorsíthatja ezt a szétválási folyamatot, és érettebb, stabilabb projekthez vezethet. Ez már valódi alapokra épülhet.
A közösség már Musk nagy fellépése előtt is létezett. Ők, valamint az Alapítvány erőfeszítései átvészelhetik a nehéz időket.
A nagy kérdés: megpróbál-e valaki új vezetővé válni? Vagy a DOGE valóban elfogadja a decentralizált, közösség által irányított jövőt?
Félreértés vagy érettség
Szóval, mi ez a 2025 májusi „Musk-elhagyja-a-DOGE-ot” történet? Csak egy félreértett mozaikszó. Semmi konkrét bizonyíték nincs arra, hogy tényleg elhagyná a kriptovalutát.
A valódi történet nem egy konkrét dátumról szól, hanem egy folyamatosan változó folyamatról. Musk befolyása még mindig erős, de talán már enyhül.
A Dogecoin saját lendületet kapott, amit egy elkötelezett közösség és páratlan márkaismertség hajt.
A legnagyobb kihívás nem az, ha Musk holnap kiszáll. Hanem az, hogy a mémeken és a milliárdos figyelmén túl is képes legyen értéket teremteni.
Rátalálhat-e az erősségeire, és kialakíthat-e egy fenntartható saját utat? Ez a milliárd dolláros kérdés, amire a DOGE-nak választ kell adnia.
Olvastad már? 150 millió Mantra token tűnt el végleg a piacról – itt van az oka
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.