Oroszország pénzt fizetne a bankoknak, hogy segítsék a digitális rubel terjedését

Amikor arról beszélünk, hogy a világ hogyan áll a jegybanki digitális pénzekhez, általában két végletet látunk. Az egyik oldalon ott van a totális állami integráció, ahol a kormány már azt tervezi, hogyan fizeti a mindennapi béreket a saját tokenjében.

A másik oldalon pedig Amerika áll, ahol a CBDC annyira mérgező politikai téma lett, hogy még a betiltásáról is képtelenek normálisan megegyezni a törvényhozók. A héten ez a két világ szürreális módon mutatott görbe tükröt egymásnak.

Maradj naprakész a kriptovaluta világában – kövess minket az X-en a legfrissebb hírek, betekintések és trendekért!🚀

Miközben Moszkva bejelentette, hogy szeptembertől már tényleges fizetéseket akar utalni digitális rubelben, Washingtonban a digitális dollárt betiltó törvény épp túszul esett egy teljesen más politikai csatában.

Oroszország már a fizetésig vinné

Moszkvában a CBDC már sokkal előrehaladottabb állapotban van, mint akár csak fél évvel ezelőtt.

Az orosz állami Duma pénzügyi bizottságának vezetője, Anatolij Akszakov megerősítette, hogy idén szeptember 1-jétől a lakosság számára elérhetővé válik, hogy a fizetésüket közvetlenül digitális rubelben kérjék.

A bevezetés fokozatos, és erősen támaszkodik a nagy bankokra. Szeptembertől a 12 legfontosabb, „rendszerszintű” orosz banknak kötelezően biztosítania kell a digitális rubeles tranzakciókat és a fizetések utalását, bár az is igaz, hogy kezdetben csak a 120 millió rubel feletti forgalmú vállalatoknál.

A 2027-es és 2028-as fázisokban pedig már a kisebb bankoknak és cégeknek is fel kell készülniük az elfogadásra.

Ebben az elfogadásban a trükk az, hogy a kormány láthatóan próbálja kerülni az erőpolitikát, és a hivatalos szöveg szerint a digitális fizetés felvétele (ahogy a nyugdíjaknál is) egyelőre teljesen „önkéntes” opció marad a lakosság számára.

Oroszország tehát a kísérleti fázis után most azon dolgozik, hogy a digitális pénz észrevétlenül simuljon bele a hétköznapi, mindennapi költésekbe.

Amerikában a tiltás is megbicsaklott

És akkor nézzük meg Amerikát. Pár napja még mindenki azt ünnepelte a kriptós sajtóban, hogy az amerikai Kongresszus elfogadta azt a kétpárti lakhatási törvénycsomagot (a 21st Century ROAD to Housing Act-et), amelynek a legvégébe belecsempészték a Fed lakossági CBDC-jének 2030-ig tartó betiltását.

A javaslat hatalmas (358-32-es képviselőházi, és 85-5-ös szenátusi) fölénnyel ment át. Már csak az elnöki aláírás hiányzott. De hát nem Trumpról beszélnénk, ha dráma nélkül lezajlott volna ez az egész mutatvány.

Június 24-én az elnök egy Truth Social posztban mindent felborított. Trump a tervezett ceremónia előtt egy órával bejelentette, hogy nem írja alá a lakhatási törvényt (és vele együtt a CBDC-tiltást sem), amíg a Kongresszus meg nem szavazza a teljesen független, a szavazók azonosításáról szóló republikánus SAVE America Act-et.


Túszul ejtett kriptó

Ez az igazi politikai káosz. A CBDC betiltása, amit hetekig ünnepelt a kriptóipar, hirtelen járulékos veszteség lett egy választási törvény körüli vitában.

Trump maga sem támogatja a digitális dollárt (korábban elnöki rendeletben is fellépett a jegybanki fejlesztések ellen), és itt most tisztán taktikázik.

Ha az elnök tíz napig nem írja alá, de nem is vétózza meg a törvényt, és a Kongresszus ülésezik, a csomag automatikusan jogerőre emelkedhet. De addig a CBDC-tilalom a levegőben lóg.

A két történet elég erős kontrasztot ad. Az egyik oldalon Oroszország a hétköznapi gazdaság alapjává próbálja tenni a digitális állami pénzt.

A másik oldalon, Amerikában pedig a politikusok annyira félnek a lakossági CBDC-től, hogy már a betiltását is fegyverként használják egymás ellen a kampányban. Ugyanaz a technológia, csak a két szuperhatalom egészen másképp reagál rá.

Olvastad már? Indonézia új törvénye engedélyhez kötné a kriptós influenszerek tevékenységét

Pásztor Miklós
Szerző:
Kriptopiaci kutató, a Kriptoworld.hu külsős szerzője

Tűz. Kerék. Gőzgép. Bitcoin.

📅 Megjelenés: 2026. június 26. • 🕓 Utolsó frissítés: 2026. június 26.
✉️ Kapcsolat: [email protected]


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

A DeFi-ből ömlik kifelé a pénz, és sajnos ez már hónapok óta így van

Van egy olyan nézet a kriptóban, hogy ha az árfolyamok esnek, az csak egy átmeneti visszahúzódás (és jön a buy the dip meme, naponta nagyjából...

Indonézia új törvénye engedélyhez kötné a kriptós influenszerek tevékenységét

A kriptóban mindig is megvolt az az íratlan szabály, hogy ha egy influenszer elég hangosan és elég drága autóból kiabálta, hogy melyik coint kell megvenni,...

Új szintre lép a tokenizált hitelezés a Kraken és a Maple együttműködésével

A Kraken kriptotőzsde és a Maple eszközkezelő onchain raktárfinanszírozási konstrukciót indított kriptóval fedezett hitelekhez. Ezzel a hagyományos hitelpiacokon széles körben használt hitelezési struktúrát ültetik át...

Binance MiCA-engedély nélkül sem hagyná el Európát

A Binance Európai Unióban tapasztalt szabályozási gondjai ellenére a világ legnagyobb tőzsdéje kitart amellett, hogy „nem hagyja el” a kontinenst. Június 24-i közleményében Richard Teng, a...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

Mező kötelező.