A digitális eszközök növekedése ritkán indul látványosan. Sokkal inkább akkor kezdődik, amikor megjelenik mögötte a banki és jogi infrastruktúra.
Persze az is fontos, hogy hol és hogyan beszélnek a legtöbbet, ahol a legnagyobb figyelem irányul a digitális eszközökre, de a kulcs mégis az, amikor kinyílnak a kapuk, és letisztulnak a törvények.
Pakisztán: véget ér a 2018-as tiltás
Erre most Pakisztán jó példa. A State Bank of Pakistan április 14-én kiadott körlevele a 2026-os Virtual Assets Act alapján felálló, újonnan létrehozott PVARA-ra.
Azaz a helyi, digitális eszközöket szabályozó hivatal munkájára támaszkodva lehetővé teszi, hogy a szabályozott bankok számlát nyissanak a PVARA által licencelt virtuáliseszköz-szolgáltatóknak, ezzel lényegében véget vetve a 2018 óta érvényben lévő tiltásnak.
A bankoknak a belépés előtt kötelezően ellenőrizniük kell a licenceket a PVARA-nál, a VASP-ek ügyfélpénzeit elkülönített, csak rúpiában, kamatmentesen vezethető ügyfélszámlákon kell tartani, és a számlák sem készpénzfelvételre, sem biztosítékként való felhasználásra nem alkalmazhatók.
A bankok saját tőkéből vagy letétekből továbbra sem tarthatnak digitális eszközöket saját mérlegükön, és nem is kereskedhetnek azokkal.
A lényeg, hogy ez sokkal több, mint lokális szabályozási apróság.
Egy olyan országban, ahol eddig a banki hozzáférés volt az egyik fő akadály az iparág előtt, a licencelt szolgáltatók most először kaphatnak stabilabb és vállalhatóbb működési hátteret, ami hosszabb távon a felhasználóknak is kiszámíthatóbb belépési pontokat nyújthat.
A digitális eszközök terjedése sok helyen pontosan így zajlik: nem egyik napról a másikra lesz mainstream, hanem akkor, amikor először lesz hozzá rendes bankszámla, pénzforgalom és jogilag vállalható szolgáltatói háttér.
Svájc Crypto Valley: az európai blockchain-finanszírozás 47%-a, 37%-os növekedés
Márpedig a terjedés az érdeke rengeteg vállalatnak, és aktívan dolgoznak is ezen az ügyön. Ahol pedig barátságos jogszabályi környezetet biztosít ehhez az állam, ott bizony hatalmas tőke forog.
Svájc Crypto Valley-je 2025-ben 728 millió dolláros tőkebevonást ért el 31 ügyletben, ami 37%-os növekedés az előző évi 531 millióhoz képest, és Európa teljes blockchain-finanszírozásának 47%-át adta.
A legnagyobb ügylet a 400 millió dolláros TON-befektetés volt, a tőke 62%-a blokklánc-hálózatokba és infrastruktúrába áramlott, és a régió ma már 1766 aktív blockchain-céget tömörít.
Ez 2020 óta 132%-os növekedés. Ez van akkor, ha tiltás helyett használható szabályozás van.
A fejlesztés pedig vélhetően nem áll meg, hiszen a hosszabb távú kereslet is itt van.
A Grayscale legújabb elemzése szerint a következő évtizedekben várhatóan mintegy 110 billió dollárnyi generációs vagyonátadás zajlik le az idősebbektől a fiatalabb örökösökhöz, és ez utóbbiak a korábbi generációknál szignifikánsan nagyobb arányban irányítanak digitális eszközök felé vagyont.
Vagyis a növekedés egyik oldalon intézményi és vállalkozói tőkéből, a másikon hosszú távú demográfiai átrendeződésből jöhet.
Ahol először nyílik ki a kapu, ott indul el az adopció
A globális elfogadás egyre kevésbé egyetlen ország vagy régió irányába mutat. Valójában épp ellenkezőleg.
Pakisztán és Svájc példája más-más úton, de ugyanarra vezet, ahol először nyílik ki a kapu a licencelt szereplők előtt, ott sokszor hamarabb indul el a valódi, használható növekedés, mint ott,ahol a digitális eszközök jelenléte már megszokott, de az infrastruktúra még hiányos, de a háttérrendszer még nem épült ki rendesen.
Olvastad már? Washington irányt vált: már nem üldözi, hanem szabályozza a kriptovalutákat
Makrogazdasági és piaci elemző, a Kriptoworld.hu külsős szerzője
Fókuszom az, hogyan csapódnak le a kamatdöntések, az infláció, az energiaárak és a geopolitika a hétköznapi pénzügyi döntésekben – és végül a kriptopiacon. Nem „árjóslásban” utazom, hanem a háttérfolyamatokban: mit üzennek a hozamok, a dollár, a likviditás és a kockázatvállalási kedv. A célom, hogy a gyors hírek mögött látható legyen a logika: mi változott, mi miért fontos, és mire érdemes figyelni.
📅 Megjelenés: 2026. április 16. • 🕓 Utolsó frissítés: 2026. április 16.
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.