Az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Donald Trump 2025. július 18-án aláírta a stablecoinokra vonatkozó jogszabályt, a GENIUS Act-et, amely mérföldkőnek számít a szabályozott digitális dollárok blokklánc-alapú kibocsátásában.
A kripto- és mesterséges intelligencia-politikákért felelős tanácsadó, David Sacks forradalmi lépésként üdvözölte a jogszabályt, amely szerinte „frissíti az elavult fizetési rendszereket” a stablecoinok által biztosított új lehetőségekkel.
Hozzátette:
„Minden digitális dollár mögött egy hagyományos dollár áll majd egy amerikai bankszámlán, ami dollártrilliókban mérhető keresletet generál az amerikai államkötvények iránt.”
A szabályozási keretek most már tiszták, így a figyelem a lehetséges kibocsátókra irányul – különösen a jelenleg domináns, salvadori székhelyű Tether (USDT) vált újra a hírek főszereplőjévé.
Hároméves átmeneti időszak és amerikai tervek a Tethernél
A törvény elfogadása után Nic Carter, a Crystal Island Ventures kriptofókuszú kockázatitőke-partnere így nyilatkozott:
„A GENIUS értelmében a Tether jelenlegi formájában három éven belül kiszorulhat az amerikai szolgáltatók kínálatából.”
Carter a GENIUS Act 3(b) szakaszára utalt, amely kimondja:
„A törvény hatályba lépésétől számított három év elteltével tilos olyan digitális eszközszolgáltatónak fizetési stablecoint kínálnia vagy értékesítenie amerikai személy részére, amelyet nem engedélyezett kibocsátó bocsátott ki.”
Emellett a jogszabály előírja, hogy a stabilcoinokat kibocsátó szervezetnek a teljes tartalékot készpénzben, annak megfelelő eszközökben vagy rövid lejáratú amerikai állampapírokban (T-bills) kell tartania.
2025 elején a J.P. Morgan arról számolt be, hogy a Tether tartalékai csak 84%-ban feleltek meg a GENIUS Act követelményeinek, figyelembe véve a T-bill-eket, készpénzt és egyéb likvid eszközöket.
Erre reagálva a Tether vezérigazgatója, Paolo Ardoino elutasította a jelentést, mondván: a vállalat likviditása kiváló, és negyedévente több mint 1 milliárd dollár bevételük van csupán az állampapírok kamataiból.
2025 közepére a cég még mindig nem teljesítette a 100%-os tartalékkövetelményt.
A második negyedévre vonatkozó jelentés szerint a Tether tartalékainak 81,49%-a volt készpénzben és T-bill-ekben, a fennmaradó rész pedig Bitcoinban, nemesfémekben és hitelekben volt elhelyezve.
Amerikai piacra szánt új stablecoin jöhet a Tethertől
Ardoino korábban jelezte, hogy az USDT-t elsősorban a feltörekvő piacokra kívánják fókuszálni, az amerikai piacra viszont egy új, hozammegosztást is kínáló stablecoint fejlesztenének – hasonlóan más piaci szereplőkhöz.
Eközben a Szövetségi Tartalékbank (Fed) és az USA Pénzügyminisztériuma a várakozások szerint a következő hat hónapon belül szabályokat fogad el a törvény gyakorlati alkalmazására vonatkozóan – a Pillsbury Law szerint.
„Ezeket a szabályokat várhatóan 2026 elejére vagy közepére véglegesítik és léptetik életbe a vonatkozó előírások szerint.”
Olvastad már? Trumphoz köthető körök 93 millió dollárnyi TRUMP tokent kaptak – újabb kriptós vagyonnövekedés?
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.