Donald Trump amerikai elnök közölte, hogy „nincs szándékában meneszteni” Jerome Powell-t. Ezt azután mondta, hogy többször is bírálta a jegybank vezetőjét.
Azt azonban hozzátette, hogy szeretné, ha Powell „egy kicsit aktívabb” lenne a kamatcsökkentések terén.
Miután Kevin Hassett, a gazdasági tanácsadói testület vezetője jelezte, hogy az elnök azt fontolgatja, leváltható-e a jegybank élén álló vezető, újabb találgatások kezdődtek a politikai befolyás kiterjesztéséről a pénzpolitikára.
A kérdés ugyanakkor alkotmányjogilag nem tisztázott: az Egyesült Államok történetében még egyetlen elnök sem próbálta eltávolítani a Fed vezetőjét.
A jegybank idén még nem változtatott az irányadó kamatokon, noha az elmúlt év végén egy százalékponttal mérsékelte azokat.
Ez a lépés az elnök részéről már akkor is heves bírálatokat váltott ki. A monetáris politika alakulása így továbbra is a politikai viták fókuszában marad.
A feszültségek közepette a pénzügyi piacokon erős eladási hullám söpört végig: gyengült a dollár, estek a részvények és a kötvényhozamok is. A kezdeti megrázkódtatás után azonban már látszanak a stabilizáció jelei, és a veszteségek egy részét ledolgozták a piacok.
A kritikák különösen élesek voltak a jegybank elnökével szemben, akit az elnök egy nyilvános megszólalásában rendkívül lealacsonyító módon jellemzett.
Mindez annak ellenére történt, hogy Powellt maga Trump nevezte ki a pozícióra még 2017-ben, majd később, 2021 végén Joe Biden is bizalmat szavazott neki egy újabb ciklus erejéig.
A külpolitikai vonalon közben a Kínával folytatott egyeztetések is előtérbe kerültek. Az elnök egy nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy konstruktív hangnemben kívánja folytatni a tárgyalásokat Pekinggel.
Hozzátette: amennyiben sikerül megegyezni, bizonyos vámok csökkenhetnek, de azok eltörlésére nem lehet számítani.
Eközben Scott Bessent, aki korábban pénzügyminiszteri tisztséget töltött be, úgy vélekedett, hogy a jelenlegi kereskedelmi ellentét Kínával hosszú távon nem fenntartható, és enyhülésre van szükség a gazdasági kapcsolatokban.
Az USA akár 3521%-os vámot vet ki a délkelet-ázsiai napelemekre
A megjegyzések után szerdán emelkedtek a főbb ázsiai tőzsdék. Úgy tűnik, a befektetők kedvezően fogadták a legutóbbi nyilatkozatokat.
A japán Nikkei 225 index körülbelül 1,7%-kal emelkedett. A hongkongi Hang Seng nagyjából 2,3%-kal nőtt. Közben a kínai Shanghai Composite kevesebb mint 0,1%-kal kúszott feljebb.
Ez azután történt, hogy az amerikai részvények kedden emelkedtek. Az S&P 500 2,5%-kal zárta a napot, a Nasdaq pedig 2,7%-ot erősödött.
A határidős amerikai részvényindexek is emelkedtek az éjszaka folyamán. A határidős piacok előrejelzést adnak arról, hogyan teljesíthetnek a pénzpiacok a nyitáskor.
A befektetők attól tartottak, hogy Powellre nehezedő nyomás a kamatok csökkentésére áremelkedést okozhat. Ez különösen aggasztó, mivel a kereskedelmi vámok már most is növelik az inflációt.
A világ legnagyobb gazdaságai közötti kereskedelmi feszültségek, valamint az Egyesült Államok más országokra kivetett vámjai bizonytalanságot okoztak a világgazdaságban. Ez az aggodalom az elmúlt hetekben felfordulást váltott ki a pénzpiacokon.
Kedden az Egyesült Államok idei gazdasági növekedési előrejelzését rontotta le legnagyobb mértékben az IMF a fejlett gazdaságok közül. Ennek oka a vámok miatti bizonytalanság.
A vámok meredek emelkedése és a bizonytalanság „jelentős lassulást” okoz a világgazdaságban – jósolta az Alap.
Trump akár 145%-os vámot is kivetett a kínai importtermékekre. Más országokra most 10%-os általános amerikai vám vonatkozik júliusig.
Kormányzata múlt héten közölte: ha az új vámokat hozzáadják a meglévőkhöz, egyes kínai termékekre akár 245%-os teher is juthat.
Kína visszavágott: 125%-os adót vetett ki az amerikai termékekre, és megígérte, hogy „a végsőkig harcol”. A kínai kormány egyelőre nem reagált hivatalosan a Trump-kormány legutóbbi nyilatkozataira.
Egy szerdai cikkben az állami irányítású Global Times idézett olyan kommentátorokat, akik szerint a megjegyzések azt mutatják: az Egyesült Államok kezdi felismerni, hogy a vámok többet ártanak, mint használnak az amerikai gazdaságnak.
Olvastad már? Ébredezik a Solana? A bálnavásárlások és a platformok tranzakciós volumene ezt mutatja
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.