A piacvezető bitcoin nyitotta meg az utat a spot kripto-ETF-ek előtt 2024 elején. Akkor 11 (később 12) ilyen terméket hagytak jóvá az Egyesült Államokban, hosszú évek halogatása és elutasításai után.
Az Ethereum júliusban követte a példát. Most már nem az a kérdés, hogy lesz-e, hanem hogy melyik kriptovalutának lesz saját tőzsdén kereskedett alapja az Egyesült Államokban.
A legesélyesebbek között szerepel az XRP, a SOL, a DOGE és az LTC.
Brad Garlinghouse, a Ripple vezérigazgatója egy percben próbálta összefoglalni, miért fontosak a kripto-ETF-ek. Két fő okot emelt ki, amiért ezek a pénzügyi eszközök ennyire jelentősek.
Intézményi hozzáférés
A 2024. januári spot BTC-ETF-ek Wall Street-i bevezetése előtt az intézményi szereplőknek szokatlan módokon kellett bitcoint vásárolniuk. Ilyen volt például a kriptotőzsde vagy a saját letétkezelés.
Ezek a pénzügyi eszközök azonban mindent megváltoztattak számukra. Jól mutatja mindezt a spot bitcoin-ETF-ek iránti óriási kereslet, különösen a BlackRock „IBIT” nevű terméke iránt.
„Ez volt az első alkalom, hogy intézmények közvetlenül kereskedhettek kriptóval a Wall Streeten” – magyarázta Garlinghouse.
A tőke, amely korábban nem léphetett be a kriptovaluta-piacra – például alapítványi, nyugdíj- vagy befektetési alapok –, ma már több lehetőség közül választhat.
Az iparág intézményesítése
Garlinghouse szerint a második ok kiegészíti az elsőt. Egyszerűen csak megváltoztatja a fókuszt a kriptovaluta-iparágban.
Legalábbis a nagyobb projektek esetében inkább a nagybefektetőkre és intézményekre helyeződik a hangsúly.
Ahogy fentebb említettük, a BlackRock IBIT több rekordot is megdöntött. Másfél éves fennállása alatt kiemelkedő nettó beáramlást ért el.
„Nem meglepő, hogy a bitcoin-ETF volt a leggyorsabb, amely elérte az 1 milliárd dolláros vagyont.”
Az IBIT egy igazi óriás lett, mivel a teljes állománya kétszerese az összes többi bitcoin-ETF-nek együttvéve.
A pénteki záráskor a BlackRock BTC-ETF-je közel 48 milliárd dollárnyi kezelt vagyonnal rendelkezett, és továbbra is vezeti a nettó beáramlásokat.
Az IBIT egyetlen napot sem zárt mínuszban az áprilisi piaci összeomlások óta. Garlinghouse szerint ezért idővel utolérheti az arany-ETF-eket is.
A spot Ripple-ETF kapcsán az SEC döntésének halogatása nem meglepő, hiszen az ügynökség továbbra is késlelteti néhány beadvány elbírálását.
A Polymarket szerint több mint 80% az esélye, hogy idén lesz XRP-ETF az USA-ban. Ez az arány viszont július 31-i határidő esetén 21%-ra csökken.
Ennek ellenére a Ripple némi sikert ért el az ETF-ek terén. Néhány határidős alap kereskedése az elmúlt hónapban indult el.
Olvastad már? Botrány és kriptocsalás: a Unicoin vezetői kerültek az SEC célkeresztjébe
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.