Tajvan és az USA közel a megállapodáshoz az augusztusi határidő előtt

Tajvan vezető politikusai megérkeztek Washingtonba, hogy újra tárgyalóasztalhoz üljenek az amerikai féllel.

Ez már a negyedik forduló, és most komolyan számítanak a megegyezésre.

A tajvani miniszterelnök-helyettes, Cheng Li-chiun és a főtárgyaló, Yang Jen-ni már a részleteken dolgoznak az amerikai vámokkal kapcsolatban.

Az idő szorít, augusztus a határidő, addig muszáj tető alá hozni valamit.

Vámháború?

Az egész történet onnan indult, hogy Tajvan az utóbbi időben túl jól járt.

Tavaly például 65 milliárd dolláros kereskedelmi többletet könyvelhettek el az Egyesült Államokkal szemben, főként a tech export miatt, azok a chipek és hardverek, amelyek az MI-algoritmusokat és adatközpontokat hajtják világszerte.

Ám idén áprilisban az USA bevezetett egy 32%-os védővámot bizonyos tajvani termékekre.

Ez eléggé fájt, bár szerencsére a bevezetést felfüggesztették, hogy időt adjanak a tárgyalásoknak.

És nem Tajvan az egyetlen, aki izgul. Japán már kapott egy 15%-os vámot, a Fülöp-szigetek 19%-kal számolhat, szóval mindenki feszülten figyel.

Tajvan reméli, hogy megússza az ilyen szigorú intézkedéseket. A hírek szerint az eddigi egyeztetések biztatóak voltak, de a végső szó Donald Trumpé.

Számháború és színfalak mögötti egyeztetések

Eközben más országok is tárgyalási üzemmódba kapcsoltak. Az amerikai és kínai tisztviselők jövő héten Stockholmba utaznak, hogy megbeszéljék a köztük fennálló kereskedelmi megállapodás meghosszabbítását.

Scott Bessent, az amerikai pénzügyminiszter a Fox Business műsorában pozitívan nyilatkozott, szerinte jól állnak a dolgok, és van esély, hogy a két gazdasági óriás megtalálja a közös hangot.

A vámháború története egyre kanyargósabb, a Fülöp-szigetekre végül kiszabták a 19%-os vámot, viszont cserébe Manila nem vet ki vámot az amerikai árukra.

Indonézia is kedvezményt kapott, a korábbi 32%-os sarcot csökkentették 19%-ra, cserébe ők is nyitottabbá válnak az amerikai termékek előtt.

Ezeket az egyezményeket nemrégiben a Fehér Házban ütötték nyélbe.

Ki nyer a végén?

Ulf Kristersson svéd miniszterelnök is nagy jelentőséget tulajdonít a stockholmi egyeztetéseknek, szerinte ezek kulcsfontosságúak a világgazdaság szempontjából.

Abban reménykedik, hogy az Egyesült Államok és Kína is inkább az együttműködés felé mozdul el.

Mert lássuk be, amikor nagyhatalmak kerülnek táncparkettre, abból lehet elegáns keringő, de akár katasztrófa is.

Tajvan eközben próbál ügyesen lavírozni, hogy megőrizze az amerikai techpiaccal fenntartott kapcsolatát.

A nagyobb kép? Egy bonyolult, precízen koreografált játszma, ahol vámok, politikai érdekek és diplomáciai manőverek váltják egymást.

A határidő vészesen közeleg, a tét magas, és mindenki figyel, mi lesz a következő lépés.

Olvastad már? Meglepő fordulat, a JPMorgan hirtelen kriptobarát lett?


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Nagyot zuhant az XRP, az ETF elkaszálása miatt kétszámjegyűt estek az árak

Az XRP megint a figyelem középpontjába került, és nem épp pozitív okokból. Az elmúlt 24 órában a token ára durván 11%-ot esett, ami a hónap...

A Binance-felhasználók bizalma: erős tartási hajlam a Bitcoin és Ethereum piacán

A Binance-en tartott bitcoin és ethereum mennyiségének alakulása erős tartási szándékot jelez. A befektetők nem adják el gyorsan a kriptovalutáikat. Ez azonban eltér az OKX-en tapasztalt...

A Nasdaqra készül a TRON: mérföldkő a kriptovaluták világában

Néhány nappal a Wall Street-i debütálása előtt Justin Sun TRON nevű kriptovalutája megelőzte a Cardanót, és ezzel a kilencedik legnagyobb lett piaci érték alapján. Az időzítés...

Bűnügyi botrány: hírességek is összefüggésbe hozhatók a legújabb kriptocsalással

A kriptovaluták világában nem ritkák a botrányok. Elég a 2025-ös, 1,4 milliárd dolláros Bybit-hackre vagy a 2022-es, 8,9 milliárd dolláros FTX-összeomlásra gondolni. Most újabb megdöbbentő...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.