Európa szigorítja a kriptoszabályozásait. Az EU újonnan elfogadott pénzmosás elleni rendelete (AMLR) 2027-ben lép hatályba.
Ez az átfogó kriptoszabályozás teljes körű fellépést indítana az adatvédelemre fókuszáló digitális eszközök ellen.
A törvény betiltja az anonimitást fokozó kriptovalutákat, többek között a Monerót és a Zcash-t. Továbbá tiltja az azonosítatlan kriptoszámlákat is.
Megtiltja a pénzügyi intézményeknek, köztük a bankoknak és a kriptoszolgáltatóknak, hogy névtelen kriptotranzakciókat dolgozzanak fel.
Ez a lépés jelentős változást jelez. Az EU a digitális eszközök piacán átláthatóságra és szigorúbb szabályozásra törekszik.
Miért szigorít az EU a kriptovaluták szabályozásán?
Az AMLR 79. cikke rögzíti az EU szigorú álláspontját. Céljuk a névtelenség megszüntetése a kriptovilágban.
A „European Crypto Initiative” (EUCI) az AML kézikönyvében hangsúlyozta, hogy ezek a szabályok nemcsak a kriptoplatformokra vonatkoznak. Érintik a hagyományos bankszámlákat és a digitális fizetési rendszereket is.
Vyara Savova, az EUCI vezető szakpolitikai munkatársa megerősítette, hogy az alapvető jogszabályi keret már elkészült.
A végrehajtás részleteit azonban az Európai Bankhatóság határozza meg felhatalmazáson alapuló jogi aktusokon keresztül.
Az újonnan létrehozott AMLA felügyeli majd a szabályok betartását. 2027. július 1-jétől közvetlenül ellenőriz akár 40 CASP-et is, amelyek legalább hat uniós országban működnek.
A felügyelethez a CASP-oknak legalább 20.000 ügyfelet kell kezelniük, vagy évente 50 millió eurót meghaladó tranzakciót kell lebonyolítaniuk.
Ez a lépés erősíti az EU átláthatóságra irányuló törekvéseit. Mindez a szélesebb MiCA-szabályozási keret része.
Az EU egyéb lépései a kriptoökoszisztéma szabályozására
Ez egybeesett azzal, hogy az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) nemrég mentesítette a Bitcoin-bányászokat és a proof-of-stake validátorokat a szigorú piaci visszaélési jelentési szabályok alól.
Tavaly decemberben az ESMA egyértelművé tette, hogy a bányászok, validátorok, fejlesztők és keresők nem tartoznak a MiCA szerinti „szakmai ügyletkötők” (PPAET-ek) kategóriájába.
Ehelyett a piaci visszaélések felismerése és jelentése a CASP-ek, például a kriptotőzsdék feladata.
Patrick Hansen, a Circle uniós stratégiai igazgatója üdvözölte a döntést. Szerinte ez egy „rugalmas” megközelítés, amely egyensúlyt teremt a szabályozási megfelelés és a kriptoinnováció között.
Hansen a szabályozói lépéseket így foglalta össze:
„Az ESMA úgy döntött, hogy nem határozza meg mereven a PPAET-eket a szabályozástechnikai standardokban (RTS). Így teret hagy a rugalmasságnak, ahogy a piac fejlődik.”
Az azonban továbbra is kérdéses, hogy az EU megközelítése valóban visszafogja-e a kriptoipart, vagy hozzájárul annak fellendüléséhez.
Olvastad már? Ethereum-árfolyamesés: mikor talál végre aljat az altcoinok nagyágyúja?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.