A Robinhood egy 42 oldalas javaslatcsomaggal kereste meg az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletet, amelyben világos állásfoglalást kér a tokenizált valós eszközök, az RWA-k szabályozásáról.
A cég szerint ideje rendet tenni ebben a zavaros jogi környezetben, és a digitális formában létező kötvényeket, ingatlanokat és részvényeket valódi pénzügyi eszközként kezelni, nem pedig valami szintetikus másolatként vagy külön kategóriaként.
Szabályozási káosz
A tokenizált valós eszközök lényege, hogy a blokkláncon megjelenő digitális tokenek fizikai javakat képviselnek, például egy ingatlan vagy egy vállalati kötvény digitális megfelelőit.
Jelenleg azonban az ezekre vonatkozó szabályozás államonként eltérő, ami átláthatatlanságot és bizonytalanságot szül.
A Robinhood szerint ez a széttagolt rendszer visszaveti az innovációt és gátolja a fejlődést.
A vállalat azt szeretné, ha szövetségi szinten egységes szabályozás jönne létre, amely a tokenizált eszközöket ugyanúgy kezeli, mint a hagyományos pénzügyi eszközöket.
Amúgy ez egy logikus kérdés, ha egy token egy kötvényt képvisel, miért bánjunk vele másként, mint magával a kötvénnyel?
Konkrét megoldással álltak elő
Robinhood nemcsak panaszkodik, hanem javaslatot is tesz, egy olyan új platformot képzelnek el, amelyet „Valós Eszközök Tőzsdéjének” neveztek el, még ha ez így elsőre nem is hangzik túl kreatívan.
De a lényeg átjön. Az elképzelés szerint a kereskedés a blokkláncon kívül történne a gyorsaság és hatékonyság érdekében, míg az elszámolás on-chain, azaz a blokkláncon, a maximális átláthatóság biztosítására.
A Robinhood a szabályozási megfelelőségre is komolyan odafigyelne, hiszen olyan neves partnereket vontak be, mint a Jumio és a Chainalysis, hogy azonosítási és pénzmosás elleni szabályokat is maradéktalanul betartsák. Tehát nincs helye trükközésnek.
Óriási pénzekről van szó
Felmerülhet a kérdés, miért olyan fontos ez? Azért, mert a tokenizált valós eszközök piaca hatalmas növekedés előtt áll.
A Boston Consulting Group és a Ripple szerint ez az iparág 2033-ra akár 18,9 billió dolláros piac lehet, ez pedig évente 53%-os növekedést jelentene.
Az előrejelzések szerint a piac mérete 12 és 23,4 billió dollár között mozoghat, attól függően, mennyire gyorsan terjed el a technológia.
És nem csak elméleti lehetőségről van szó. A JPMorgan Kinexys nevű platformján keresztül eddig már több, mint 1,5 billió dollárnyi tokenizált ügyletet bonyolítottak le.
A BlackRock BUIDL nevű alapja pedig 2025-ben átlépte az 1 milliárd dolláros küszöböt.
Az intézményi tőke tehát már megjelent ezen a piacon, és egyre nagyobb lendületet vesz. Ideje a jogszabályoknak is felvenni a ritmust.
Olvastad már? Tud még tovább növekedni a bitcoin árfolyama?
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.