A régi bitcoin már a múlté. Helyét egy hatalmas, néha abszurd, néha inspiráló ökoszisztéma vette át.
Hívhatjuk ezt „pragmatizmusnak”. Vagy „növekedésnek”. Csak ne nevezzük „maximalistának”.
Nemrég tartották a 2025-ös Bitcoin Konferenciát Las Vegasban. A múlt heti híreket szinte teljesen a konferenciáról származó történetek uralták.
Bár a korábbi események hangulata gyakran szélsőségesen maximalista volt, idén meglepően gyakorlatias volt a hozzáállás.
Véget ér a maximalista korszak
Ahogy Jeff Garzik mondta egy helyszíni interjúban: „A bitcoin közösség a maximalizmus felől a pragmatizmus felé mozdul.”
A változás egyértelmű volt a kiállításon. Számos stand képviselte a komolyabb és kevésbé komoly projekteket is.
Még egy kutyás mémcoin, a $DOGE is saját standdal jelent meg. Igen, a Bitcoin blokkláncára épül, de azért na…
A pragmatizmus a felszólalók névsorában is megjelent. Rekordszámú politikus és kormánytisztviselő vett részt az eseményen.
A spot bitcoin-ETF-ek továbbra is elképesztő beáramlást mutatnak, még a hagyományos pénzügyekhez képest is. Emiatt sokan a tradicionális pénzügyi szektorból is színpadra léptek.
A legmeglepőbb, hogy már nagyon messze kerültünk attól az időtől, amikor a bitcoinon kívül bármi említése „defenesztrációval” járt volna.
Ez a vicces bejegyzés Lysandertől például jól mutatja, milyen gyakran esett szó a stablecoinokról.
I learned so much about Bitcoin at the Bitcoin 2025 conference.
Here is a summary of what I learned. #stablecoin pic.twitter.com/u5A4e4cEFj
— Lysander (@UnderCoercion) May 29, 2025
Az Egyesült Államok hivatalban lévő alelnöke, JD Vance a záróbeszédét egy tanáccsal fejezte be a bitcoinosoknak.
Először azokat bírálta, akik a bitcoin segítségével akarnak kilépni a rendszerből. Szerinte ezzel átadják a hatalmat azoknak, akik gyűlölik és félik a bitcoint.
Másodszor, a bitcoin közösséget stratégiai nemzeti értékként mutatta be, amely képes kordában tartani a hatalom túlkapásait.
Harmadszor, arra kérte a bitcoin-hívőket, hogy ne csak a bitcoinra figyeljenek. Figyeljenek az MI-re is, mert az alapjaiban alakíthatja át a világot.
Az MI-vel foglalkozók többnyire liberálisak, míg a Bitcoin-hívők inkább konzervatívak. Az MI területének szüksége van egy ellensúlyra, hogy ez az átalakító technológia ne torzuljon el túlságosan.
A konferencia záró előadója Ross Ulbricht volt. A decentralizáció élet-halál kérdéséről beszélt. Gondolatait valószínűleg több mint 11 év börtön alatt formálta.
Azt mondta:
„Amíg szabadon választhatunk, szeretnénk, ha minél több ilyen [blokklánc] kísérlet zajlana. A legerősebbek fennmaradnak, és a rendszer egészében ellenállóbbá, alkalmazkodóbbá válik.”
Erőteljes szavak, határozottan elmondva, egy hiteles embertől. Ezek a szavak kemény vádat fogalmaznak meg a Bitcoin-maximalizmussal szemben.
Ennél is fontosabb, hogy ezeket a világ legnagyobb és legjelentősebb Bitcoin-konferenciájának záróbeszédében mondták el. Ezért 2025. május 29., csütörtök valóban a Bitcoin-maximalizmus halálharangjának napja lett.
Természetesen a „Bitcoin-pragmatizmus” sem hibátlan. Sok mindent el kell viselniük a pragmatikusoknak.
Ilyen például a Trump család néha kétes kapcsolata a politikával és a kriptóval. Vagy az, hogy a hagyományos pénzügyi óriások, mint a Blackrock, falják a bitcoint.
A mémcoinok készít.ői is megjelentek a bitcoinon. Tucatnyi gyanús másodlagos Bitcoin-réteg is létezik.
És a sor folytatható…
A maximalizmus azonban rosszabb volt. Az megölte volna a bitcoint. Aaron van Wirdum azt mondta:
„Csak egy esélyünk volt, hogy jól csináljuk [a Bitcoint]”.
Akkor még senki sem tudta, milyen különleges. Ma már mindenki tudja. A hatalmon lévők pedig mindent megtennének, hogy irányítsák vagy elpusztítsák.
Olvastad már? Rekord összegű károkat szenvedtek el eddig a kriptobefektetők
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.