A Zerebro fejlesztője, Jeffy Yu életben van. Napokkal azután találták meg szülei San Franciscó-i otthonában, hogy egy élő adásban megrendezte az öngyilkosságát.
Az adás egy állítólagos posztumusz mémérmét indított el, amely 100 millió dollár fölé emelkedett.
Yu esete nem az első, amikor a kriptó elmosta a határt a valódi halál, a megrendezett halál és a kettő közötti állapot között.
Az eltűnt alapítóktól a lezárt koporsókig az iparágban sok a rejtélyes távozás. Ezek az esetek több kérdést hagytak maguk után, mint válaszokat.
Íme öt nyugtalanító eset — valódi, megrendezett vagy máig megoldatlan — amelyek továbbra is kísértik a kriptovilágot.
1. Jeffy Yu megrendezte a halálát, aztán kilőtt a kriptója
Május 4-én egy olyan videó kezdett el terjedni az interneten, amelyen Yu az „öngyilkosságát” közvetíti. A felvételen cigarettázik, majd meghúzza a ravaszt, ezután leesik a kamera.
Néhány órával később egy előre ütemezett közösségimédia-poszt bejelentette az LLJEFFY nevű mémcoin posztumusz indulását.
A leírás szerint ez volt az ő „utolsó műalkotása”. Az érme piaci értéke közel 105 millió dollárra ugrott.
Yu azonban nem halt meg. A hozzá köthető blokkláncpénztárcák továbbra is aktívak voltak. Egy levél másolata – amit állítólag Yu írt – az eltűnés okát zaklatással és zsarolással magyarázta.
A The San Francisco Standard újságírói végül rábukkantak Yura a szülei otthonában. Nem volt hajlandó nyilatkozni az öngyilkossági akcióról, és arról sem, hogy hasznot húzott-e belőle.
A mémcoinok világában az efféle látványosság nem újdonság. 2024 végén a Pump.fun élő közvetítése sokkoló mutatványokat indított el – öngyilkossági fenyegetések, állatkínzás és más megdöbbentő tettek – a tokenárak felpumpálása érdekében.
A cég leállította a funkciót, majd később visszahozta egy visszafogottabb változatban.
2. Paranoiába csúszott kriptofejlesztő
2025 februárjában egy feltételezett kínai programozó, aki „Hu Lezhi” néven mutatkozott be, majd elégetett 500 ethert (akkoriban körülbelül 1,3 millió dollár).
Emellett további 1950 ETH-t (több mint 5 millió dollárt) adományozott különböző szervezeteknek, például a WikiLeaksnek és az Ethereum Alapítványnak.
Mindez onchain-üzenetekkel együtt jelent meg, amelyekben azt írta, hogy egy WizardQuant (más néven Kuande Investment) nevű hedge fund „agy-számítógép fegyvereket” használ, hogy irányítsa alkalmazottait – köztük Hut is.
Az üzenetek olyanok voltak, mint egy sci-fi horror. Hu azt állította, hogy gyerekkora óta elmekontroll-kísérletek alanya.
Azt jósolta, hogy a jövőben az emberek nem lesznek mások, mint „bábuk vagy teljes rabszolgák a digitális gép számára”.
Egyik utolsó üzenetében Hu azt írta, hogy „elhagyják a világot”, ha elérik azt a pontot, amikor már teljesen a digitális gépezet rabszolgáivá válnak. Néhányan ezeket az üzeneteket onchain búcsúüzenetként értelmezték.
Az illető azóta sem adott hírt magáról. És Yuval ellentétben Hu pénztárcája sem mozdult.
3. A kriptoguru és a rejtélyes tweet a halála előtt
2022. október 28-án Nikolai Mushegian DeFi-fejlesztő egy hátborzongató tweetet írt: „A CIA, a Moszad és a pedofil elit valamilyen szexuális zsaroló hálózatot működtetnek… meg fognak kínozni és megölnek.”
Másnap reggel holtan találták. Arccal lefelé feküdt a hullámverésben, Puerto Ricó-i tengerparti háza közelében.
Mushegian nem egy véletlenszerű kriptós fiatal volt. Korai fejlesztőként dolgozott a MakerDAO-nál, és kulcsszerepe volt a stablecoin-ökoszisztéma kialakításában.
Egyre paranoiásabb lett – vagy, attól függően, kit kérdezünk, egyre éberebb. A kritikusok szerint a tweet egy mentális összeomlás jele volt. Mások viszont nem fordították el ilyen gyorsan a magyarázatokat.
Halálának időzítése elméletek hullámát indította el: merénylet, célzott elhallgattatás vagy akár MKUltra-szerű elmekontroll. Hivatalosan „balesetes fulladásként” zárták le az ügyet.
4. A kriptobefektetők nem hisznek a QuadrigaCX alapítójának halálában
2018 decemberében Gerald Cotten, a kanadai QuadrigaCX kriptotőzsde 30 éves alapítója meghalt Indiában. Halálát állítólag Crohn-betegség okozta.
A dolog mögött azonban volt egy hatalmas probléma: csak ő fért hozzá az ügyfelek 190 millió dollárnyi kriptovagyonához.
Ahogy elterjedt a halálhíre, úgy szaporodtak a kérdések is. Nem készült nyilvános boncolás.
A halotti anyakönyvi kivonatban elírták a nevét – „Cotten” helyett „Cottan” szerepelt. A koporsót lepecsételték. Egyre több befektető követelte, hogy exhumálják a testét DNS-vizsgálatra.
A Quadriga hivatalosan 2019-ben jelentett csődöt. Ügyfelek ezrei nem fértek hozzá a pénzükhöz.
Később a nyomozók felfedezték, hogy az úgynevezett „hidegtárcák” üresek. Ezután az EY könyvvizsgáló cég megkezdte a pénzek visszaszerzését.
Egyesek szerint Cotten évekig piramisjátékot működtetett, majd halálát menekülési tervként használta.
A pletykákat nem erősítették meg, de a hivatalos álláspont szerint tragikus körülmények között lelte halálát. Ezt az indiai hatóságok is megerősítették.
5. A „kriptokirálynő” halálhírét erősen eltúlozták
A magát „Cryptoqueen”-nek nevező Ruja Ignatova, a 4 milliárd dolláros OneCoin csalás társalapítója, 2017 októbere óta nem került elő. Akkor szállt fel egy Ryanair-járatra Szófiából Athénba.
Cotten nem hagyott hozzáférést. Ignatova nyom nélkül eltűnt.
Azóta különböző pletykák kaptak szárnyra. Egyesek szerint plasztikai műtéten esett át, és új személyazonossággal él. Mások úgy vélik, a bolgár maffia védi.
Egy bolgár oknyomozó portál állítása szerint Ignatovát 2018 novemberében meggyilkolták egy jachton, a Jón-tengeren. A testét feldarabolták és a tengerbe dobták.
A gyilkosságot állítólag a bolgár maffiavezér, Christophoros Amanatidis rendelte el, hogy eltüntesse a OneCoinhoz fűződő kapcsolatait.
Nemrégiben német hivatalnokok úgy vélték, hogy Ignatova egy dél-afrikai külvárosban él, magánbiztonsági őrizet mellett.
Ignatova 2022 óta szerepel az amerikai FBI 10 legkeresettebb bűnözőjének listáján.
Olvastad már? Az SEC hackere Google-ön keresett rá, hogy körözi-e az FBI
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.