Két férfi, Raymondip Bedi és Patrick Mavanga börtönbüntetést kapott az Egyesült Királyságban, miután bebizonyosodott, hogy egy hamis kriptobefektetési átverést futtattak.
A két csaló hideghívásokkal körülbelül 1,54 millió fontot, több száz millió forintot csalt ki összesen 65 áldozattól.
Kriptós csodanyereségek? Csak a szokásos átverés
A csalássorozat 2017 februárja és 2019 júniusa között zajlott. A két férfi különböző embereket hívogatott fel, és mesés nyereséget ígértek kriptovaluta-befektetésekkel.
A meggyőzött áldozatokat látványos, profinak tűnő weboldalakra irányították, amik azonban valójában semmilyen valódi befektetési lehetőséget nem kínáltak, minden csak álca volt.
Az angol pénzügyi felügyelet, az FCA komolyan vette az ügyet. A két férfit több vádpontban is bűnösnek találták, köztük csalásban, pénzmosásban és pénzügyi szabályok megsértésében.
Ráadásul Mavanga még a bizonyítékokat is próbálta eltüntetni, Bedi letartóztatása után törölte a híváslistáikat, hogy eltüntesse a nyomokat.
Raymondip Bedi and Patrick Mavanga have been sentenced to a combined total of 12 years for cold-calling victims to sell fake crypto investments, defrauding at least 65 investors.
Read more https://t.co/9Re7XaRFZJ #FinancialCrime #FraudPrevention #FinancialRegulation #Crypto pic.twitter.com/s7121kHXHk
— Financial Conduct Authority (@TheFCA) July 4, 2025
Teljes rendszert építettek ki
A londoni Southwark koronabíróság ítélete szerint Bedi 5 év 4 hónap, míg Mavanga 6 év 6 hónap börtönt kapott. Az ítélet során a bíró hangsúlyozta, hogy a két férfi komoly károkat okozott a brit pénzügyi rendszernek, és a szabályokat szinte teljesen figyelmen kívül hagyták.
A pénzmosást különböző cégeken keresztül bonyolították le, köztük az Astaria Group LLP-n, a CCX Capitalon, illetve olyan vállalatokon keresztül, amelyek hivatalos cégek nevét másolták le, például az Ian Buckley Financial Services-ét.
Egy teljes kamucéghálózatot építettek fel csak azért, hogy tisztára mossák a megszerzett pénzt.
Az ügynek egyébként még nincs teljesen vége, egy harmadik gyanúsított ellen új tárgyalás várható, míg egy másik vádlottat, Rowena Bedit felmentették a pénzmosás vádja alól.
Hogyan vernek át még mindig ennyi embert?
Felmerül a kérdés, hogyan történhet meg újra és újra, hogy az emberek bedőlnek az ilyen trükköknek?
A válasz egyszerű, sokan még mindig hisznek a könnyű és gyors pénz ígéretében.
A hideghívások, ahol irreálisan magas hozamokat ígérnek, mindig gyanúsak. Ez az eset is egy újabb figyelmeztetés mindenkinek, legyünk óvatosak, különösen, ha kriptobefektetésről van szó.
Az FCA, és más pénzügyi felügyeletek fontos szerepet játszanak abban, hogy megvédjék a kisbefektetőket a csalóktól, de saját maguktól nem tudnak megvédeni senkit.
Olvastad már? Arany vagy bitcoin? A Psyche 16 hatása a kriptopiacra
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.