Kazahsztán nemrég még a kriptovilág morcos nagybácsija volt, magas adók, drága áram, szigorú szabályozás.
Most viszont úgy tűnik, a profi játékosok közé akar állni, egy asztalhoz Norvégiával, az USA-val és a Közel-Kelet néhány pénzes szereplőjével.
Kazahsztán újratervez
A kazah állami vagyonalap, vagyis az a pénzügyi tartalék, amit a jövőre félretettek, most komolyan fontolóra veszi, hogy egy részét kriptovalutákba fektesse.
És nem is aprópénzről van szó, az arany- és devizatartalék egy részét csoportosítanák át.
Ráadásul még az elkobzott kriptók hasznosítását is tervezik, a hatóságok által lefoglalt eszközök hivatalos tartalékká válhatnak, természetesen egy ehhez kialakított új rendszer keretében.
Hogyan jutottunk idáig? Korábban Kazahsztán kifejezetten ellenséges volt a kriptobányászokkal szemben, brutális áramszámlák és szigorú adózás jellemezte a piacot.
Aztán jöttek a nemzetközi példák, az USA egyre nyitottabb a kriptoeszközök felé, Norvégia és a Közel-Kelet pedig már kisebb befektetésekkel ugyan, de belépett a piacra. Ez ösztönözte Kazahsztánt is a stratégiaváltásra.
A szabályok szigorodnak
A Nemzeti Bank elnöke, Timur Szulejmenov egy sajtótájékoztatón elárulta, hogy Kazahsztán figyelmesen tanulmányozza más országok lépéseit.
A cél egy óvatos, jól átgondolt befektetési stratégia kriptovalutákban, akár közvetlenül, akár részvényeken vagy ETF-eken keresztül.
De ez nem azt jelenti, hogy szabad lesz a vásár. Az ország továbbra is szabályozott pályán akarja tartani a kriptózást, szigorítják a szabályokat, csak engedélyezett platformokon lehet majd kereskedni, és keményen fellépnek az illegális tevékenységek ellen.
A kriptós hirdetéseket is korlátozni szeretnék, hogy elkerüljék a túlzott hype-ot.
A nagy terv
Kazahsztán a Chainalysis 2024-es kriptóadaptációs ranglistáján a 57. helyen áll, ez ugyan még nem a csúcs, de már látszanak a jelek.
Sőt, egy kísérleti projekt is úton van, a CryptoCity. Ez egy olyan tesztzóna lenne, ahol szabályozott keretek között próbálhatják ki a kriptós fizetéseket.
Az ötlet magától az elnöktől, Kassym-Jomart Tokajevtől származik. Egyfajta fintech játszótér, ahol kiderülhet, mire képes a kriptó a nagyok között, ha rendesen felügyelik.
Ha minden a terv szerint halad, Kazahsztánból nemcsak bányászközpont lehet, hanem hivatalos kriptobefektető is a globális színtéren. Ez pedig elég komoly fordulat lenne.
Olvastad már? DEA és FBI lecsapott: 10 millió dollárnyi kripto a Sinaloa kartelltől lefoglalva
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.