Egy elismert mumbai főiskola 62 éves, nyugdíjas professzorát nemrég kriptovaluta-csalás áldozatává tették, és 1,93 crore rúpiát (körülbelül 231.000 USD) veszített.
Az áldozatot állítólag egy hamis Facebook-kapcsolaton keresztül célzott meg egy Ayesha nevű nő, aki rábeszélte, hogy fektessen be egy csaló kriptós rendszerbe.
A hatóságok azóta ismeretlen elkövetők ellen indítottak eljárást.
Egy kriptós csalás tragikus története – 1,93 crore rúpia kár
A beszámolók szerint a csaló Ayesha egy közösségi médiás platformon barátkozott össze a professzorral, és napi szintű beszélgetésekkel nyerte el a bizalmát.
Ayesha kriptovalutákról kezdett beszélni az áldozatnak, és befektetésre ösztönözte. Később a nő a professzor nevében nyitott egy Binance-számlát, amelybe befizetést kért, majd ellopta az összeget, és megszakította vele a kapcsolatot.
A történet azonban itt még nem ért véget: egy másik csaló, Koyal, azzal kereste meg a férfit, hogy segít visszaszerezni az elveszett pénzt.
A professzor több utalást is teljesített különféle indokokkal, de semmiféle megtérülést nem kapott, és végül rájött, hogy újra becsapták.
Jogi lépések a kiberbűnözés ellen
A Cyber West Division ismeretlen elkövetők ellen indított eljárást az Informatikai Törvény több szakasza alapján.
Az ilyen jellegű online bűncselekményeket az indiai jegybank (Reserve Bank of India) által elérhetővé tett Nemzeti Kiberbűnözési Bejelentő Portálon lehet jelenteni.
Indiai szövetségi törvények alapján a kriptós hekkelések és csalások 3–10 év börtönnel és súlyos pénzbírsággal sújthatók.
India továbbra is konkrét kriptószabályozás nélkül
Júniusban az indiai kormány bejelentette, hogy vitaanyagot kíván kiadni a kriptovaluta-szabályozás keretrendszerének kialakításához.
A jogszabályok azonban azóta sem léptek hatályba, és az ország továbbra is konkrét törvények nélkül működik a digitális eszközökkel kapcsolatos bűncselekmények kezelésében.
Annak ellenére, hogy Indiában több mint 100 millió kriptót használó van, és évek óta tart a szabályozási bizonytalanság, a kriptó továbbra is szürke zónának számít az országban.
Végszó
Az elmúlt hónapokban India ugyan bevezetett adózási szabályokat, jelentési kötelezettségeket és pénzmosás elleni rendelkezéseket, de a kriptós csalásokkal szembeni jogi védelem továbbra is hiányzik a szabályozásból.
Az iparági szereplők remélik, hogy a kormány hamarosan valóban kiadja a vitaanyagot, amely a csalások kezelésére is javaslatot tesz majd a kriptószabályozás keretében.
Olvastad már? Az XRP már a top 3-ban – Jön a 22 dolláros árfolyam 2025-re?
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.