A kriptoszektorban 2025 első hat hónapjában több mint 2,2 milliárd dollárnyi veszteséget okoztak hackertámadások, csalások és biztonsági incidensek – derül ki a CertiK legfrissebb, 2025 első féléves „Hack3d” Web3 biztonsági jelentéséből.
Ezzel már most meghaladták a teljes 2024-es éves veszteséget. A CertiK összesen 344 blokkláncon belüli incidenst regisztrált január és június között.
Ezek közül a pénztárcák feltörése a legsúlyosabb, 1,7 milliárd dollárnyi kárt okozott mindössze 34 eset során, míg az adathalász csalások 132 incidensből 410 millió dolláros veszteséget jelentettek.
A legnagyobb támadások: Bybit és Cetus Protocol
A legnagyobb visszaélés februárban történt, amikor a Bybit tőzsde 1,5 milliárd dollárt vesztett el egy olyan pénztárcatámadás során, amely stakelés alatt álló Ethereumot (ETH) érintett.
Májusban a Cetus Protocol egy okosszerződés hibája miatt 225 millió dolláros kárt szenvedett el, amelyből később a Sui validátorok segítségével 162 millió dollárt sikerült visszaszerezni.
Az Ethereum a fő célpont – drámai növekedés az okosszerződés hibákban
Az Ethereum blokklánc volt a leggyakrabban célba vett hálózat: 175 támadásból 1,6 milliárd dollárnyi veszteség származott.
Az okosszerződés-hibák csak májusban 229 millió dolláros kárt okoztak – áprilisban ez az összeg még csupán 5 millió dollár volt.
A CertiK jelentése szerint a fizikai támadások is emelkedtek: 32 esetben erőszakos cselekmények, emberrablások vagy zsarolási kísérletek történtek.
A legtöbb ilyen incidens Franciaországban zajlott, beleértve a Paymium vezérigazgatójának családja elleni emberrablási kísérletet is.
Részben visszaszerzett összegek – de nő a fenyegetettség
Körülbelül 187 millió dollárt sikerült visszaszerezni etikus hackerek, rendőrségi beavatkozások és tőzsdei együttműködés révén.
Ennek ellenére az egyre kifinomultabb és egyre gyakoribb támadások rávilágítanak arra, hogy sürgősen szigorítani kell a biztonsági gyakorlatokat.
A legnagyobb gyenge pont továbbra is a privát kulcsok nem megfelelő kezelése.
A kulcsokat gyakran titkosítatlanul, könnyen hozzáférhető helyeken tárolják, vagy egyetlen ember ellenőrzi őket – ez pedig ideális célpontot jelent a hackerek számára.
Ez a fajta sebezhetőség már több milliárd dolláros veszteséget okozott, és továbbra is az egyik legnagyobb kockázatot jelenti a kriptoipar számára.
Olvastad már? Circle Internet Group nemzeti banki engedélyért folyamodott az Egyesült Államokban
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.