A kazahsztáni hatóságok az illegális kriptobányászati műveletek ellen indítottak eljárást az áramellátással kapcsolatos folyamatos problémák közepette.
A bűnüldöző szervekkel együttműködve az ország energiaügyi minisztériuma bejelentette, hogy több mint egy tucat, digitális valutát bányászó létesítményt zárattak be.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A kormány bezárja az engedély nélküli kriptobányászati műveleteket Kazahsztán-szerte
A kazahsztáni energiaügyi minisztérium atom- és energiafelügyeleti bizottságának helyi osztályai számos ellenőrzést végeztek az illegális bányászati műveletek azonosítása érdekében az országban – közölte a tárca.
Az ország bűnüldöző és más kormányzati szerveinek tagjai is részt vettek a közös ellenőrzésekben.
„Az elmúlt 5 nap során végzett ellenőrzések eredményeként a mobilcsoportok 13 bányafarmot azonosítottak és állítottak le, összesen 202 MW fogyasztással” – áll a minisztérium sajtóközleményében.
A bezárt létesítmények a közép-ázsiai ország különböző régióiban találhatók.
Karagandi régióban a hatóságok több mint 31 MW összkapacitású bányászati létesítményeket találtak, Pavlodar régióban pedig további 22 MW teljesítményű bányászati berendezéseket. Kihúzták a hardvereket Türkesztáni régióban is – 3,28 MW, Akmola régióban – 1,03 MW, Kosztanaj régióban – 0,82 MW, a fővárosban, Nur-Szultanban – 1,8 MW, Kazahsztán legnagyobb városában, Almatiban – 3,5 MW, és Simkentben – 4 MW.
A kormányzati ellenőrzésekről szóló hírek azt követően érkeztek, hogy korábban, februárban Kassym-Jomart Tokajev elnök utasította a hatóságokat, hogy az országban működő összes coinbányász vállalkozást számolják fel, és ellenőrizzék adó-, vám- és műszaki dokumentumaikat.
Ezzel a feladattal a Pénzügyi Ellenőrző Ügynökséget bízta meg, amely várhatóan március közepéig tesz jelentést a végrehajtó hatalomnak.
Kazahsztán a korlátozott villamosenergia-árakat kínálva mágnesként vonzotta a kriptobányászokat, miután Kína keményen lépett fel az iparág ellen.
Kezdetben örömmel fogadták őket, de később a növekvő áramhiányt az energiaigényes termelésükre fogták.
Az országnak növelnie kellett az Oroszországból származó áramimportot, és nemrég a téli áramszünetek közepette legális bányászati farmokat zártak be.
Az év első napjaiban tömeges tüntetések törtek ki az emelkedő energiaköltségek, főként az üzemanyagárak miatt, ami már Tokajev uralmát is fenyegette.
A zavargások megfékezése érdekében kormánya ideiglenesen bezáratta a bankokat és korlátozta az internethez való hozzáférést, ami hatással volt a bányászatra és a globális bitcoinhashrátára.
A politikai zavargások és az áramellátás megszakadása máris arra kényszerített néhány bányászati vállalatot, hogy máshol keressenek stabilabb körülményeket.
A minisztérium azt is feltárta, hogy egyes bányászok „önkorlátozást” vezettek be összesen 91 MW teljesítményre Nyugat-Kazahsztánban és további 44 MW-ra Karagandiban.
Az ellenőrök folytatják erőfeszítéseiket az illegális kriptofarmok felderítésére és lekapcsolására, de az engedélyezett bányászati létesítmények azonosítására is – hangsúlyozta a közlemény.
Olvastad már? Beperelték az OpenSea-t
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!