Egy amerikai TikTok-influenszert börtönbüntetésre ítéltek, amiért segített észak-koreai ügynököknek álláshoz jutni több mint 300 amerikai cégnél – köztük technológiai, űrkutatási és feltehetően kriptovalutákkal foglalkozó vállalatoknál is.
Az 50 éves Christina Marie Chapmant 102 hónap börtönre ítélték, mert egy összetett rendszert működtetett, amely lehetővé tette, hogy észak-koreai IT-szakemberek amerikai alkalmazottaknak adják ki magukat.
A hatóságok szerint a nő tettei révén az észak-koreai rezsim több mint 17 millió dollárt csatornázott ki az Egyesült Államokból, miközben érzékeny iparágakat sodort veszélybe.
Távmunkás átverés globális következményekkel
Chapman egy úgynevezett „laptopfarmot” működtetett otthonában, Arizonában – derült ki a nyomozásból.
Ellopott vagy kölcsönzött személyazonosságokat használt arra, hogy segítse az észak-koreai dolgozókat távmunkásként jelentkezni különböző amerikai cégekhez.
Miután felvették őket, az amerikai cégektől érkező laptopokat Észak-Koreához közeli helyszínekre kapcsolták, így a rendszer azt mutatta, mintha az adott munka az USA területén történne.
A nő legalább 49 eszközt küldött külföldre – köztük egy Kína–Észak-Korea határán fekvő városba.
Amikor 2023-ban átkutatták otthonát, több mint 90 laptopot találtak, sok közülük hamis vagy lopott identitással volt megjelölve.
Ez a rendszer lehetővé tette, hogy az ügynökök hozzáférjenek a vállalati rendszerekhez, kifizetéseket kapjanak amerikai bankokon keresztül, és ezeket a pénzeket hamis neveken külföldre utalják.
Több mint 300 vállalatot csaptak be – a kriptoipar sem menekült
Az amerikai Igazságügyi Minisztérium szerint legalább 68 lopott személyazonosságot használtak fel, hogy 309 amerikai, valamint két nemzetközi céget megtévesszenek.
Ezek közül néhány próbálkozás amerikai kormányzati intézményeket is célba vett – ezek a kísérletek azonban sikertelenek voltak.
Bár konkrét kriptós cégeket nem neveztek meg, a szektor egyértelműen célkeresztben van.
Észak-Korea régóta alkalmaz olyan taktikát, amely során hamis távmunkásként juttat be ügynököket nyugati cégekhez – különösen kriptovaluta-startupokhoz.
A Chainalysis adatai szerint az észak-koreai kormányhoz köthető hackerek csak 2024-ben 1,34 milliárd dollárnyi kriptót loptak el.
A kriptós álláspiacon változásra van szükség
A kriptószektorban sokszor hiányoznak az alapvető ellenőrzési folyamatok a távmunkás pozíciók esetén – ez pedig rendkívül vonzó célponttá teszi a területet az észak-koreai kiberoperátorok számára, legalábbis az amerikai hírszerzési jelentések szerint.
Bár a bűnüldöző szervek egyre nagyobb erőfeszítéseket tesznek a visszaszorítás érdekében, a hatóságok szerint még mindig több száz észak-koreai IT-munkás tevékenykedik globális cégeknél – köztük kriptoipari szereplőknél is.
Olvastad már? A Bitget forradalmasítja a kriptováltást: itt a díjmentes blokktranzakció funkció
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.