Ma ott tart a Bitcoin piac, hogy olyan nagy nevek, mint a Marathon Digital vagy a Nakamoto, több, mint 725.000 darab bitcoint tartanak a saját kincstárukban. Ez elsőre úgy hangzik, mint egy aranybánya.
De miközben hatalmas BTC-készletük van, 2028-ig közel 13 milliárd dollárnyi lejáró adóssággal néznek szembe.
Ez egy olyan összeg, ami könnyedén ledöntheti a kriptós trónról még a legnagyobb szereplőket is, főleg, ha a bitcoin árfolyama hirtelen visszaesik.
Túl nagy falat?
Az egész történet 2020-ban indult, amikor a Strategy nevű cég, Michael Saylor vezetésével elindított egy igazi BTC-vásárlási lavinát.
A cél egyszerű volt, minél több bitcoint felhalmozni, még akkor is, ha ehhez komoly hiteleket kellett felvenni.
Azóta a kincstári BTC-állomány 82%-át ez a vállalat birtokolja, ami mai árfolyamon közel 67 milliárd dollárt ér.
A cégek összesen több, mint 3,35 milliárd dollárnyi elsőbbségi részvényt adtak el, és közel 9,5 milliárd dollárnyi adósságot halmoztak fel azért, hogy minél több bitcoint tudjanak vásárolni.
De ez az egész stratégia egy dologra épül, hogy a piac hisz bennük, hogy jól kezelik a bitcoint.
És ez a hit bármikor meginoghat, különösen, ha 2027–2028 környékén nem lesz elég tőke vagy kedvező árfolyam.
Ekkor a cégek kénytelenek lehetnek BTC-t eladni, vagy pánikszerűen új pénzforrás után nézni. Innen pedig gyorsan beindulhat a lejtmenet.
Új hitel, hogy a régit fizetni lehessen?
Vannak, akik próbálnak okosabban játszani. Például a Twenty One Capital vagy a japán Metaplanet alacsony kamatokkal és speciális cégegyesítésekkel próbálják elkerülni a nagyobb bajt.
De a legtöbb bitcoin-kincstárral rendelkező cég még mindig a tőzsdei eufóriára és a magas részvényárfolyamokra épít. Ez pedig igencsak kockázatos.
A befektetők jelenleg 73%-kal többet fizetnek ezeknek a cégeknek a részvényeiért, mint amennyit a birtokolt bitcoinjuk ér.
Miért? Mert például a Strategy profin használta ki a bikapiacokat, évente több, mint 60%-kal tudta növelni az egy részvényre jutó bitcoin mennyiségét.
Ugyanakkor olyan cégek, mint a Marathon vagy a Nakamoto, negyedévről negyedévre veszteséget termelnek, és új részvények kibocsátásával próbálják fenntartani a működésüket.
Ez nagyjából olyan, mint ha új hitelből fizetnénk a régit, hosszú távon fenntarthatatlan.
Eláraszthatják a piacot?
Természetesen nem mindenki van bajban. A Metaplanet vagy a CoinShares például nyereségesen működik, vagy rendelkezik elég készpénzzel ahhoz, hogy ne kelljen bitcoint eladniuk, vagy hígítani a részvényeseik tulajdonát.
De ha a bitcoin ára csökken, vagy egyszerűen megtörik ez a tartalékolásra épített modell, akkor az olyan cégek, mint a Marathon és a Nakamoto könnyen kényszerhelyzetbe kerülhetnek.
Előfordulhat, hogy nagy mennyiségű BTC-t kell piacra dobniuk, vagy új részvényeket kibocsátaniuk, ami az árfolyamok zuhanásához vezethet, és végső soron a befektetők járhatnak pórul.
Olvastad már? Altcoin-szezon a küszöbön? A Bitcoin dominanciája alig mozdul, de az altok máris kilőttek
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.