A Bitcoin bányászat világában kezd egyre nagyobb feszültség kialakulni, és most nem az áramfogyasztásról van szó.
Egyre több befektető figyel fel arra, hogy a bányászcégek vezetői mintha túl gyorsan és túl sok pénzhez jutnának.
Miközben a dolgozók keményen hajtanak a profitért, a vezérigazgatók elképesztő jutalmakat vágnak zsebre. Ez pedig sokaknak nem tetszik.
Fizetésből nincs hiány
A VanEck friss kutatása alapján az amerikai Bitcoin bányászcégek vezetői lényegesen többet keresnek, mint a hasonló pozíciókban lévő vezetők a technológiai vagy energiaipari cégeknél.
2023-ban az átlagos vezetői fizetés 6,6 millió dollárt tett ki, 2024-re viszont ez csaknem megduplázódott, és 14,4 millióra nőtt.
Persze ennek nagy része nem készpénz, hanem részvényalapú juttatás. 2023-ban a fizetések 79%-át részvények tették ki, 2024-ben ez az arány már 89% volt.
És nem kis összegekről beszélünk, például a Riot Platforms vezérigazgatója, Fred Thiel idén 79,3 millió dollárnyi részvényjuttatásban részesült, ez majdnem kétszerese annak, amit a MARA Holdings vagy a Core Scientific vezetői kaptak.
Azt hihetnénk, a részvényesek örülnek ennek, de pont ellenkezőleg.
A részvényesek nem boldogok
A VanEck szerint a részvényesek egyre kevésbé támogatják ezeket a kiugró fizetési csomagokat.
Míg az S&P 500 és a Russell 3000 cégeknél a vezetői fizetések jóváhagyása 90% körül mozog, a bányászcégek esetében ez csak 64%.
A befektetők egyre inkább úgy érzik, ezek a részvényalapú juttatások elértéktelenítik a részesedéseiket anélkül, hogy egyértelműen javítanák a cég hosszú távú teljesítményét.
És ami a teljesítményalapú jutalmazást illeti, a kritikák szerint az sem mindig arányos.
Míg egyes cégeknél, például a TeraWulfnál vagy a Core Scientificnél, a vezetők fizetése legfeljebb a piaci érték 2%-ához kötött, addig a Riot Platforms ennél jóval bőkezűbb volt, 2024-ben a cég teljes piaci értéknövekedésének 73%-át, azaz 230 millió dollárt osztottak szét a vezetés között.
Ez már sok befektetőnek is túlzás volt, nem véletlen, hogy a Riot részvényesei már 2022-ben is elutasították a vezérigazgató 22 milliós fizetéscsomagját.
Van remény a változásra?
Nyolc nagy bányászati cégből hat már bevezette az úgynevezett teljesítményrészvény-rendszert.
Ezek olyan részvényjuttatások, amelyek csak akkor járnak, ha a vezetők több éven át tartó teljesítményt tudnak felmutatni, például, ha az árfolyam meghalad egy bizonyos szintet, vagy ha a cég jobban teljesít, mint a versenytársak.
Emellett a legtöbb bányászati vállalat már minden évben tart „say-on-pay” szavazást, ahol a részvényesek véleményt mondhatnak a vezetői juttatásokról.
A VanEck szerint ennél is fontosabb lenne, hogy a jövőben a vezetők jutalmazása szorosabban kapcsolódjon a tényleges bányászati teljesítményhez, például az egy Bitcoinra jutó költséghez vagy a befektetett tőke megtérüléséhez.
Ahogy a Bitcoin bányászat egyre inkább valódi iparággá növi ki magát, úgy a vezetői juttatásoknak is követniük kell a professzionális, átlátható normákat.
Ha ez elmarad, a részvényesek továbbra is hangosan fognak tiltakozni a tárgyalóteremben. Jogosan.
Olvastad már? Súlyos támadás érte a GMX platformot: 42 millió dollárnyi kriptovaluta tűnt el
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.