Málta kriptovaluta-engedélyezési folyamata az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) figyelmének középpontjába került.
Az ESMA az elsődleges európai felügyeleti szerv, amely a kriptoeszközökről szóló szabályozást (MiCA) felügyeli.
Az ESMA csütörtökön közzétett egy áttekintést azon kriptoeszköz-szolgáltatók (CASP-ok) engedélyezési folyamatáról, amelyeket a máltai pénzügyi felügyelet (MFSA) regisztrál. A jelentés több hiányosságra is rámutatott, és javaslatokat tett a folyamat javítására.
Bár az MFSA megfelelt bizonyos elvárásoknak a felügyeleti rendszer és a munkaerő terén, az EU felügyeleti hatósága szerint a máltaiak csak „részben feleltek meg az elvárásoknak” egy meg nem nevezett CASP engedélyezési folyamatában.
A felülvizsgálat után az ESMA eseti Peer Review Bizottsága (PRC) azt javasolta, hogy az MFSA „vizsgálja meg azokat a lényeges kérdéseket, amelyek az engedélyezés időpontjában még függőben voltak, vagy amelyeket az engedélyezés során nem vettek kellően figyelembe.”
Málta értékelése áprilisban indult
A jelentés több mint egy évvel azután jelent meg, hogy a MiCA keretrendszer 2024. június 29-én hatályba lépett. Ez fontos mérföldkő volt az EU digitális eszközökre vonatkozó szabályozásában.
Mivel a MiCA célja egy egységes és következetes jogi keret létrehozása a kriptovalutákra nézve az EU-ban, a szabályozó hangsúlyozta, hogy a MiCA engedélyezési rendszere minden nemzeti illetékes hatóságra (NCA) vonatkozik.
2024 decemberében az Európai Bankhatóság Felügyelőbizottsága, a szervezet fő döntéshozó testülete, elfogadta a CASP-ok engedélyezésére vonatkozó összehangolt megközelítést.
„Egy sor esemény után az ESMA Igazgatótanácsa 2025 áprilisában úgy döntött, hogy átvilágítást indít. Ez a felülvizsgálat egy, a Máltai Pénzügyi Szolgáltatási Hatóság által engedélyezett és felügyelt CASP-re vonatkozik” – áll a jelentésben.
„Bár az értékelés egy nemzeti hatóságra irányult, célja a felügyeleti gyakorlatok javítása. Törekszik a felügyeleti elvek egységesítésére is, különösen az engedélyezés és elvárások terén.”
Az MFSA engedélye nem váltotta be a reményeket
Az ESMA PRC-bizottsága, amely az MFSA felülvizsgálatát végezte, arról számolt be, hogy az MFSA „jó szintű szakértelmet épített ki ezen a területen, és elegendő felügyeleti erőforrással rendelkezik a CASP engedélyezéséhez és felügyeletéhez”.
A PRC felülvizsgálata három fő területre terjedt ki: a felügyeleti beállításokra és erőforrásokra, az engedélyezési folyamatra, valamint a felügyeleti ellenőrzésre és a megfelelő jogkörök alkalmazására.
A jelentés szerint az MFSA teljesíti a felügyeleti beállításokra vonatkozó követelményeket, és nagyrészt megfelel a felülvizsgálati szabályoknak. Ugyanakkor csak „részben felel meg az elvárásoknak” a „konkrét CASP engedélyezése” kapcsán.
A PRC szerint a máltai MFSA-nak „szorosan figyelnie kell az engedélykérelmek számának növekedését”. Fel kell ismernie, és időben módosítania kell a felügyeleti gyakorlatokat.
Megismételte, hogy minden uniós tagállam nemzeti versenyhatóságának foglalkoznia kell ezzel a kérdéssel. A szabványokat szigorúan be kell tartaniuk.
„Ezeknek a szervezeteknek az újdonsága és jellege, valamint üzleti modelljük kockázatai miatt a PRC azt javasolja minden nemzeti hatóságnak, amely épp CASP-ok engedélyezésén dolgozik, hogy különös figyelmet fordítson az engedélyezés bizonyos szempontjaira.”
Lesz hatása az engedélyekre?
Mivel az ESMA nem nevezte meg azt a CASP-ot, amelyre az MFSA hibás engedélye vonatkozott, nem világos, hogy a PRC ajánlása érinti-e a kiadott engedélyeket.
„Nehéz véleményt mondani, ha nem tudjuk pontosan, mik voltak a megoldatlan kérdések” – mondta Nathan Catania, az XReg tanácsadó partnere.
„Nem számítok visszavonásra vagy újraértékelésre a jelentés alapján” – tette hozzá.
Juan Ignacio Ibañez, a MiCA Crypto Alliance főtitkára hasonló véleményt fogalmazott meg. Azt mondta, hogy az ESMA értékelése „nagyrészt pozitív”.
„Nem látok komoly kockázatot a meglévő engedélyekre nézve” – mondta Ibañez. Hozzátette, hogy az ESMA-nak nincs jogi hatásköre a nemzeti szabályozók felett.
Azt is javasolta, hogy a probléma valószínűleg az ESMA és az MFSA közötti véleménykülönbségből fakad.
„Úgy tűnik, az MFSA szerint egyes problémák folyamatos ellenőrzéssel kezelhetők. Az ESMA viszont úgy véli, hogy az MFSA-nak a licenc elutasításának lehetőségével kellene nyomást gyakorolnia. Így a problémákat még az engedélyezés előtt meg lehetne oldani” – mondta Ibañez.
Négy MiCA szerinti CASP kapott engedélyt az MFSA-tól
Az MFSA nyilvántartása szerint jelenleg négy engedélyezett CASP működik az orszgában MiCA szabályozás alatt.
Ide tartozik a BP23, amely „Bitpanda” néven működik; a Foris Dax, „Crypto.com” néven; az Okcoin Europe, „OKX” néven; valamint a Zillion Bits, „ZBX” néven.
Áprilisban Málta pénzügyi hírszerzési elemző egysége 1,2 millió dollárra büntette az Okcoin Europe-ot, miután 2023-ra visszanyúló szabályszegéseket tárt fel.
A bírság nem sokkal azután érkezett, hogy az MFSA 2025 januárjában MiCA-engedélyt adott az OKX-nek.
Olvastad már? Egy viszonylag kevésbé ismert Binance-mutató előre jelezheti a Bitcoin következő nagy mozgását?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.