Hatalmas támadás után próbál talpra állni Irán legnagyobb kriptotőzsdéje, a Nobitex

A Nobitex, Irán legnagyobb kriptotőzsdéje óriási pofont kapott, egy Izrael-barát kiberbűnöző-csoport, a Gonjeshke Darande szó szerint kiforgatta őket a vagyonukból.

A támadás során körülbelül 100 millió dollárnyi kriptoeszköz tűnt el, és most a platform próbálja összeszedni magát.

Lassan újraindulnak a kifizetések

A Nobitex bejelentette, hogy június 30-tól fokozatosan újraindítják a kifizetéseket, de csak azok számára, akik már végigmentek a szigorított személyazonosítási folyamaton. Először a spot kereskedés felhasználói juthatnak hozzá az eszközeikhez.

Fontos figyelmeztetés, hogy a korábban használt kriptotárca-címek már nem működnek, így aki oda utal, az gyakorlatilag egy fekete lyukba dobja a pénzét.

A támadás nem egyszerű bűncselekmény volt, hanem politikai üzenet is. A hekkerek állítása szerint a tőzsde kapcsolatban állt az iráni kormánnyal, és érvelésük szerint ezzel közvetve a rosszfiúkat támogatta.

A támadás során körülbelül 90 millió dollárnyi kriptopénzt loptak el, és kiszivárogtatták a Nobitex teljes forráskódját is.

Sötét kapcsolatok?

A Chainalysis jelentése szerint a Nobitex az iráni kriptopiac meghatározó szereplője, eddig mintegy 11 milliárd dollár értékű beáramlást kezeltek, ami több, mint az utána következő tíz legnagyobb iráni tőzsde együttvéve.

Ugyanakkor a blokkláncon végzett vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a tőzsdének köze lehetett szankcionált, kétes hátterű szereplőkhöz is, ez pedig komoly figyelmeztető jel a hatóságok és a befektetők számára egyaránt.

A támadás után az iráni kormány komoly korlátozásokat vezetett be, az országban működő kriptotőzsdék mostantól csak 10:00 és 20:00 között lehetnek nyitva, ez olyan, mintha egy irodában csak a kávészünetek alatt lehetne dolgozni.

Politikai háttér

Ez a támadás jól illeszkedik abba a globális trendbe, ahol 2025-re egyre több államilag támogatott hekkertámadás történik politikai céllal.

Az élen az észak-koreai hekkerek járnak, akik februárban például a Bybit tőzsdéről 1,5 milliárd dollárnyi vagyont emeltek el.

Ráadásul már mesterséges intelligenciával, például ChatGPT-hez hasonló eszközökkel is fejlesztik a módszereiket.

Olvastad már? Cardano: Hoskinson szerint a Bitcoin DeFi a legnagyobb lehetőség – de van egy nagy gond


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Circle Internet Group nemzeti banki engedélyért folyamodott az Egyesült Államokban

A Circle Internet Group Inc. (NYSE: CRCL), az egyik vezető stabilcoin-kibocsátó, nemzeti trust banki engedélyért folyamodott az Egyesült Államokban az Office of the Comptroller of...

Circle banki engedélykérelme áttörést hozhat a szabályozott stablecoinok piacán

A Circle kérelme, mellyel nemzeti bizalmi banki (trust bank) engedélyt kér az OCC-től, közvetlenül a 2025. júniusi tőzsdei bevezetés után, mérföldkő mind a USDC, mind...

Nagy emelkedés előtt áll a SEI árfolyama? Megugrott a felhasználók száma, jöhet a rali?

A SEI hónapok óta háttérben mozgott, oldalazott, mintha csak egy unott irodai dolgozó várná a pénteket. Most viszont úgy tűnik, végre beindult valami, az aktivitási...

Ripple-ügy lezárva – jönnek az új kriptós reménységek

Vendégbejegyzés A kripto befektetők pénteken végre valahára egy üdítően pozitív fordulatra ébredtek: véget ért ugyanis a Ripple és az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) közötti, “ősidők”...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.