A digitális eszközök iránti növekvő intézményi érdeklődést jelzi, hogy a Szaúdi Központi Bank felfedte közvetett kitettségét a bitcoinban.
Ez a Strategyben (korábban MicroStrategy) birtokolt jelentős részesedés révén valósul meg.
A legutóbbi SEC-beadványok szerint a központi bank már 25.656 részvényt birtokol a cégnél. A vállalatot széles körben ismerik arról, hogy elsőként használta a bitcoint tartalékként.
Ez a befektetés gyakorlatilag a szaúdi állami vagyon egy részét a kriptopiachoz köti.
Mondani sem kell, hogy a Szaúdi Központi Bank befektetése a Strategybe erős üzenet volt. A kriptoközösség ezt csendes, de határozott támogatásként értelmezte a bitcoin hosszú távú lehetőségei mellett.
Ennek ellenére a Strategy nemrég a 2025 első negyedéves jelentésével került be a hírekbe.
Bejelentették, hogy merészen bővítik bitcoinvásárlási tervüket. Megduplázzák a tőkeallokációt, így az eléri a döbbenetes 84 milliárd dollárt.
A cég jelenleg 568.840 BTC-t birtokol, ennek értéke körülbelül 68 milliárd dollár. Ezzel tovább erősíti pozícióját mint a legnagyobb intézményi bitcoin tulajdonos.
A nagy felhajtás ellenére a Strategy részvénye (MSTR) május 15-én 5%-ot esett. Az árfolyam 397 dolláron zárt.
A cikk írásakor 393,94 dolláron állt, 0,78%-os csökkenéssel. A piaci elemzők volatilitásról és a cég tőkeáttételes kriptostratégiájával kapcsolatos aggodalmakról számoltak be.
Más országok és a kriptovalutákhoz való hozzáállásuk
A jegybankok hagyományosan az aranyra és az amerikai dollárra támaszkodtak az érték megőrzésére. Most azonban egy apró változás kezd kirajzolódni.
Egyre több ország, köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Salvador, Irán és Bhután, elkezdte bitcoinnal bővíteni nemzeti tartalékait.
Norvégia állami vagyonalapja korábban már példát mutatott. Növelte részesedését olyan kriptovalutához kötődő cégekben, mint a Strategy, a Coinbase és a Metaplanet.
A Szaúdi Központi Bank is belépett a digitális eszközök világába. Ez fontos lépés a kriptovaluták irányába.
2024-ben például részt vettek egy Kína által vezetett digitálisvaluta-tesztben. Sokan ezt stratégiai jelzésnek tartják, hogy Szaúd-Arábia elmozdulna a dolláralapú olajkereskedelemtől, és megágyazna a kriptovaluták szélesebb körű bevezetésének.
Abu-Dzabi is beszáll a versenybe
A Szaúdi Központi Bank nincs egyedül a kripto terjeszkedésében. Abu-Dzabi szuverén vagyonalapja, a Mubadala is határozott lépést tett.
Legutóbbi SEC-beadványában a Mubadala 408,5 millió dolláros befektetést jelentett be a BlackRock spot bitcoin-ETF-jébe. Ez jelentős növekedés a korábbi részesedéséhez képest.
A növekvő intézményi érdeklődés az Öböl-térségből egy szélesebb stratégiai váltást jelez.
Befolyásos pénzügyi szereplők egyre inkább a bitcoin felé irányítják tőkéjüket.
Olvastad már? Hogyan érheti el az Ethereum az 5000 dolláros álomhatárt?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.