Braden Karonyt, a SafeMoon digitális eszközökkel foglalkozó cég vezérigazgatóját minden vádpontban bűnösnek találták.
Az ügy mérföldkőnek számít a kriptocsalások elleni fellépésben. A vád szerint megtévesztette a befektetőket a digitális eszközök piacán.
Egy 12 napos tárgyalás után, amelyet New York keleti körzetében tartottak, az esküdtszék bűnösnek találta Karonyt. Összeesküvésben való részvétellel vádolták értékpapírcsalás, elektronikus csalás és pénzmosás miatt.
Ezek a vádak akár 45 év börtönbüntetést is eredményezhetnek.
Hogyan hajtotta végre a SafeMoon vezérigazgatója ezt a csalást?
Az üggyel kapcsolatban az Igazságügyi Minisztérium megjegyezte:
„Az ítélet kihirdetésekor Karonyra akár 45 év börtön is várhat. Az esküdtszék elrendelte egy lakóingatlan elkobzását, valamint egy másik eladott ingatlan bevételének lefoglalását, ami körülbelül 2 millió dollár.”
Karony és társai ellen azért emeltek vádat, mert félrevezették a SafeMoon befektetőit. Hamis állításokat tettek a likviditási alap biztonságáról és megbízhatóságáról.
Az ügyészek szerint Karony másokkal esküdött össze, hogy félrevezesse a befektetőket.
Azt állították, hogy a vezetők nem férnek hozzá az alapokhoz. Azt is mondták, hogy az alapokat nem használják fel jogtalanul.
Ennek ellenére valójában milliókat szívtak le a közös alapból saját hasznukra. Ez akkor történt, amikor a SafeMoon piaci értéke meghaladta a 8 milliárd dollárt.
Jogi szakértők is elmondták véleményüket
A nyomozást az FBI, az adóhatóság bűnügyi osztálya és a belbiztonsági nyomozók vezették. Munkájukat az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet is támogatta.
Az ügyet 12 napon át tárgyalták Eric R. Komitee amerikai kerületi bíró előtt. A per feltárta, hogy a projekt belső működése élesen eltért a nyilvános ígéretektől.
Ehhez kapcsolódva Joseph Nocella Jr., amerikai ügyész a következőket mondta egy nyilatkozatban:
„A SafeMoon egyáltalán nem volt biztonságos. Az egész csak hiú ábránd volt a befektetőknek, akiket Karony szándékosan félrevezetett. Ő egy olyan ember, aki gyors meggazdagodásra vágyott, és ezért milliókat lopott el és irányított át.”
Bár a projekt likviditási pooljait „lezártként” és biztonságosként hirdették, az ügyészek kiderítették, hogy Karony és csapata titokban hozzáfért ezekhez.
A pénzt fényűző életmódjuk finanszírozására használták fel.
Nocella hozzátette: .
„Karony a csalással több házat, sportautókat, egyedi teherautókat és más luxuscikkeket vásárolt.”
A hatóságok szerint Karony elrejtette jogtalan nyereségét. A befektetők pénzét álneves tárcákon és nem regisztrált tőzsdei számlákon keresztül mozgatta. Végül több mint 9 millió dollárnyi kriptovalutát tett zsebre.
A vádlott-társ, Thomas Smith már beismerte bűnösségét, és az ítéletre vár. Eközben egy harmadik személy, Kyle Nagy, továbbra is szökésben van.
Ez a fejlemény azután történt, hogy az SEC vádat emelt a Unicoin és vezetői ellen. Azzal vádolják őket, hogy félrevezették a befektetőket, és több mint 100 millió dollárt gyűjtöttek be megtévesztő állításokkal.
Az ügy rámutat arra, hogy egyre szigorúbban lépnek fel a csalások ellen. A digitális eszközök piacán fokozódik az ellenőrzés.
Olvastad már? Mennyire jelent kihívást a bitcoin számára az XRP térnyerése?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.